X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Nha Trang

Plavby v okolí

Nha Trang / Vietnam

Na jihu střední části Vietnamu leží přímořské město Nha Trang s více než půl milionem obyvatel, jedno z nejdůležitějších turistických center Vietnamu.

Za vlády starověkého království Čampa bylo město známé pod názvem Kauthara. Od 17. do 19. století pak byl Nha Trang víceméně neobydlenou částí země, bohatou na divokou zvěř, jako jsou například tygři. Na začátku 20. století za doby francouzské koloniální nadvlády však oblast prošla velkou proměnou: Nha Trang byl oficiálně založen v roce 1924, stal se hlavním městem provincie spadající pod Francouzskou Indočínu a od té doby už se jen rozrůstal. Za války ve Vietnamu byl oblíbenou dovolenkovou destinací amerických vojáků.

Nha Trang je ze tří stran obklopen horami, z té čtvrté pak pěti ostrovy ležícími ve stejnojmenné zátoce, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Jsou to právě nádherné pláže, čisté moře s příjemnou teplotou po celý rok a bohatý život pod hladinou, které sem lákají většinu návštěvníků včetně milovníků potápění a šnorchlování.

Nejkrásnější ulicí města je Tran Phu, táhnoucí se podél pobřeží a přezdívaná někdy Pacific Coast Highway Vietnamu. Hlavní pláž je dlouhá sedm kilometrů a turisté si tady kromě koupání a opalování mohou užít řadu vodních sportů, stejně jako zábavní a vodní parky. Ten nejznámější tematický park a pětihvězdičkový rezort leží na ostrově Hon Tre (Bambusový ostrov), který s pevninou spojuje gondola.

Z doby království Čampa pochází čtyři věže Po Nagar, které jsou jednou z největších turistických atrakcí města. Tyto starověké hinduistické strukturu najdete na břehu řeky Cai a vystavěny byly v době mezi 7. a 12. stoletím našeho letopočtu. Původně jich tady stávalo sedm nebo dokonce osm, dnes je tou největší a nejpůsobivější Severní věž z roku 817, vysoká 28 metrů a zasvěcená Po Nagar, bohyni farmářů.

Pagoda Long Son byla postavena v roce 1886, záhy poté však byla zničena cyklonem. Nová pagoda dnes stojí na jiném místě a socha Buddhy, kterou tady najdete, je vysoká 24 metrů a uvidíte ji už z dálky.

Město hostí několik muzeí, mezi těmi nejznámějšími jsou Národní oceánografické muzeum s více než 60 tisíci artefakty a akvárii s korálovými rybami a žraloky.  Malé, ale velmi zajímavé Muzeum Alexandra Yersina je zasvěceno zakladateli místního Pasteurova institutu a prohlédnout si tady můžete například jeho laboratoř.

Lokální kuchyně je proslulá čerstvými mořskými plody a grilovaným vepřovým zabaleným v rýžovém papíře. Za ochutnávku rozhodně stojí polévka z ptačích hnízd, o které se říká, že je tady nejlepší z celého Vietnamu.

Místa, která stojí za to vidět

Nha Trang Beach – Relaxujte, opalujte a koupejte se nebo si užijte některý z vodních sportů na sedm kilometrů dlouhé písečné pláži.

Po Nagar Cham Towers – Obdivujte starověké věže ze 7. – 12. století, z nichž ta největší je vysoká 28 metrů a je zasvěcená bohyni farmářů.

National Oceanographic Musem – Navštivte muzeum sídlící ve francouzské koloniální budově a seznamte se s mořskými živočichy, místními čluny a rybářstvím oblasti.

Hon Tre Island – Nenechte si ujít projížďku gondolou na ostrov, který je domovem turistického rezortu a zábavního parku s akváriem a vodními atrakcemi.

Long Son Pagoda – Vystoupejte k pagodě vystavěné na konci 19. století a prohlédněte si zdaleka viditelnou, 24 metrů vysokou sochu Buddhy.

Alexandre Yersin Museum – Poznejte život a práci zakladatele Pasteurova institutu v Nha Trangu v malém, ale zajímavém muzeu.

Ba Ho Falls – Udělejte si procházku a osvěžte se v jezírcích pod třemi vodopády asi 20 kilometrů na sever od města.