Saranda
Saranda

Plavby v okolí

Saranda / Albánie

V jižní části Albánie se na pobřeží Jónského moře jen 14 kilometrů východně od řeckého Korfu rozkládá Saranda, neoficiální hlavní město Albánské riviéry. Město má asi 20 tisíc obyvatel a silně je tady zastoupena řecká menšina.

V dávných dobách byla Saranda osídlena řeckým kmenem Chaonianů  a jako důležitý přístav vzkvétala. V 6. století bylo město napadeno Ostrogóty a stávalo se také cílem pirátů, zdá se dokonce, že ve 12. století bylo úplně opuštěno. Ještě na začátku 20. století byla Saranda jen přístavem bez stálého osídlení, v roce 1913 pak byla přičleněna k nově vzniklé Albánii. V následujících letech bylo město okupováno Řeckem, později pak Itálií, od konce druhé světové války je součástí Albánie. Dnes je Saranda rok od roku populárnějším cílem turistů, které sem lákají nejen modré vody Středozemního moře, ale také archeologické památky.

Oblast může nabídnout hezké kamenité pláže i nádhernou přírodu, ale také až 300 slunečných dní ročně. Za krátkou procházku určitě stojí přímořská promenáda i centrum města, lemované starými tavernami, kavárnami a tradičními kamennými domy.

Hlavní turistickou atrakcí jsou pozůstatky starověkého města Butrint, které se rozkládá asi 30 kilometrů jižně od Sarandy a které bylo zapsáno na seznam UNESCO. Butrint byl opuštěn už ve středověku, dodnes jsou tu však patrné například ruiny římského amfiteátru a chrámu nebo byzantské baziliky. V kopcích nad městem je stále možné prohlédnout si také ruiny a fresky z bývalého kláštera Ayii Saranda, zasvěceného 40 svatým.

V roce 1537 byl sutánem Sulejmánem vystavěn hrad Lëkurësi, od jehož pozůstatků na vrcholku hory jsou nádherné výhledy na Sarandu a široké okolí. Restaurace, která se tady nachází, nabízí speciality z dob jeho největší slávy.

Příjemné osvěžení za horkého dne slibuje Modré oko (nebo také Syri i Kalter), pramen s křišťálově čistou modrou vodou a ze dna vyvěrajícími bublinkami. Pramen je oblíbený nejen plavci, ale také potápěči, kterým se ještě nepodařilo dosáhnout jeho dna. 

Nádherné pláže, vodní sporty a kvalitní restaurace nabízí kouzelná vesnička Ksamil, která je branou na stejnojmenné ostrovy u jejích břehů.

Oblast je velmi úrodná a pěstují se tady nejen citrusové plody, ale také olivy a víno. Moře je bohaté na ryby a mořské plody a kdo se rozhodne je tady při své návštěvě ochutnat, určitě neprohloupí.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Saranda

Itálie, Chorvatsko, Albánie z Benátek na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Albánie
Nalodění: Benátky, Itálie
Vylodění: Messina, Itálie
Trvání: 3 nocí

Okruh východním Středomořím se zastávkami v Řecku i Albánii na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa:

Itálie, Řecko, Albánie, Chorvatsko

Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 8 nocí

Objevte fascinující historii při plavbě Středozemním mořem. Vyplujte z Benátek a v Bari obdivujte typické jihoitalské kamenné uličky. Navštivte kolébku olympijských her a prohlédněte si modrobílou architekturu řeckého Mykonosu. Nechte se pohltit starověkými Athénami i přístavním městem albánské Sarandy. Vše zakončete v chorvatském Dubrovníku, zapsaném na seznam UNESCO. Celou dobu s vámi popluje český průvodce.

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.

Akce! First Minute