Dubrovnik
Dubrovnik

Plavby v okolí

Dubrovnik / Chorvatsko

Dubrovník ležící na jihu Dalmácie je bezesporu nejslavnějším chorvatským městem. Návštěvníci z celého světa sem jezdí obdivovat jeho výjimečně zachovalé centrum, které bylo už v r. 1979 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Vedle toho je Dubrovník i důležitým přístavem a významným letoviskem, ve kterém žije asi 50 tisíc obyvatel.    

 

První osadu zde založili už v 7 stol. uprchlíci z nedaleké římské kolonie Epidaurum (dnešní Cavtat), který byl zničen během stěhování národů Avary a Slovany. Nová osada dostala název Ragusium a začala velmi rychle prosperovat. Vedle ní záhy vznikla slovanská osada Dubrava, která se s ní nakonec propojila ve 12. stol. Postupně se dostala do područí Byzantinců, Benátčanů i Maďarů, ale obratnou diplomatickou politikou, odváděním daní i jinými závazky si Dubrovník zajišťoval po staletí klidný vývoj i vnitřní nezávislost na mocnějších sousedech. Nakonec se stal v r. 1382 samostatnou republikou jménem Ragusa.  Až do 16. stol. byla Republika Ragusa významnou námořní silou a obchodním prostředníkem mezi Evropou a Malou Asií. Zároveň byla jedním z nejpokrokovějších států v Evropě. Objev Nového světa a s ním i nových obchodních tras ale těžce zasáhnul její ekonomiku stejně jako ostatní námořní republiky ve Středozemí. Vše dokonalo ničivé zemětřesení v r. 1667, při němž zahynula naprostá většina obyvatelstva. Ze zemětřesení se Republika už nikdy nevzpamatovala, přestože formálně zanikla až za Napoleonova tažení začátkem 19. stol. Po jeho porážce připadla Habsburské monarchii a po první světové válce Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Nakonec se stala součástí Chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie, dnešního Chorvatska. Město ovšem silně zasáhla občanská válka, během které bylo těžce bombardováno. Po jejím skončení organizace UNESCO řídila celkovou záchranu historického centra a díky tomu dnes můžeme obdivovat řadu cenných památek.    

 

Starobylý ráz Dubrovníku utváří dokonale zachovalý obranný systém, včetně mnoha věží a několika bran, který obklopuje celé město v délce 2 km. Procházka po jeho hradbách patří k největším zážitkům. Za nejkrásnější stavbu je považován Knížecí palác, který dnes slouží jako muzeum. Nikdo by neměl vynechat náměstí Luža s palácem Sponza, katedrálu Panny Marie a samozřejmě hlavní třídu Stradum s celou řadou obchodů a restaurací.

  • Vychutnejte si místní speciality…

Dalmatská šunka

Dubrovačka Rožata – oblíbený karamelový puding

Rakija – silná pálenka z ovoce

Pelinkovac – likér vyrobený z pelyňku


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Dubrovniku

Chorvatsko, Itálie z Bari na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Itálie, Chorvatsko
Nalodění: Bari, Itálie
Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 2 nocí
First Minute
plavba s českým průvodcem

Malá ochutnávka východního Středomoří s průvodcem

Loď: MSC Opera
Trasa:

Itálie, Černá Hora, Chorvatsko

Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 5 nocí

Nahlédněte do nádherných přístavů Středozemního moře za pár dní. Naloďte se v kanálech protkaných Benátkách v Itálii a v černohorském Kotoru prozkoumejte středověké město, zapsané na seznam UNESO. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami Dubrovníku a nakonec obdivujte honosné paláce Zadaru v Chorvatsku.

Autobusová doprava - český průvodce

Akce! First Minute 

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.