Dubrovník
Dubrovník

Plavby v okolí

Dubrovník / Chorvatsko

Dubrovník ležící na jihu Dalmácie je bezesporu nejslavnějším chorvatským městem. Návštěvníci z celého světa sem jezdí obdivovat jeho výjimečně zachovalé centrum, které bylo už v r. 1979 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Vedle toho je Dubrovník i důležitým přístavem a významným letoviskem, ve kterém žije asi 50 tisíc obyvatel.    

 

První osadu zde založili už v 7 stol. uprchlíci z nedaleké římské kolonie Epidaurum (dnešní Cavtat), který byl zničen během stěhování národů Avary a Slovany. Nová osada dostala název Ragusium a začala velmi rychle prosperovat. Vedle ní záhy vznikla slovanská osada Dubrava, která se s ní nakonec propojila ve 12. stol. Postupně se dostala do područí Byzantinců, Benátčanů i Maďarů, ale obratnou diplomatickou politikou, odváděním daní i jinými závazky si Dubrovník zajišťoval po staletí klidný vývoj i vnitřní nezávislost na mocnějších sousedech. Nakonec se stal v r. 1382 samostatnou republikou jménem Ragusa.  Až do 16. stol. byla Republika Ragusa významnou námořní silou a obchodním prostředníkem mezi Evropou a Malou Asií. Zároveň byla jedním z nejpokrokovějších států v Evropě. Objev Nového světa a s ním i nových obchodních tras ale těžce zasáhnul její ekonomiku stejně jako ostatní námořní republiky ve Středozemí. Vše dokonalo ničivé zemětřesení v r. 1667, při němž zahynula naprostá většina obyvatelstva. Ze zemětřesení se Republika už nikdy nevzpamatovala, přestože formálně zanikla až za Napoleonova tažení začátkem 19. stol. Po jeho porážce připadla Habsburské monarchii a po první světové válce Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Nakonec se stala součástí Chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie, dnešního Chorvatska. Město ovšem silně zasáhla občanská válka, během které bylo těžce bombardováno. Po jejím skončení organizace UNESCO řídila celkovou záchranu historického centra a díky tomu dnes můžeme obdivovat řadu cenných památek.    

Starobylý ráz Dubrovníku utváří dokonale zachovalý obranný systém, včetně mnoha věží a několika bran, který obklopuje celé město v délce 2 km. Procházka po jeho hradbách patří k největším zážitkům. Za nejkrásnější stavbu je považován Knížecí palác, který dnes slouží jako muzeum. Nikdo by neměl vynechat náměstí Luža s palácem Sponza, katedrálu Panny Marie a samozřejmě hlavní třídu Stradum s celou řadou obchodů a restaurací.

Místa, která stojí za to vidět:

  • třída Stradum
  • městské opevnění
  • katedrála Panny Marie
  • Knížecí palác
  • Starý přístav

Vychutnejte si místní speciality…

  • Dalmatská šunka
  • Dubrovačka Rožata – oblíbený karamelový puding
  • Rakija – silná pálenka z ovoce
  • Pelinkovac – likér vyrobený z pelyňku

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Dubrovníku

Itálie, Chorvatsko, Řecko, Černá Hora z Benátek na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Řecko, Černá Hora
Nalodění: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Itálie
Vylodění: Bari, Itálie
Trvání: 5 nocí

Itálie, Chorvatsko, Řecko, Malta, Francie, Španělsko z Civitavecchia na lodi Norwegian Escape

Loď: Norwegian Escape
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Řecko, Malta, Francie, Španělsko
Nalodění: Civitavecchia, Itálie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 11 nocí