Pula / Chorvatsko

Na severozápadním pobřeží Chorvatska leží v západním cípu poloostrova Istrie na břehu Jaderského moře Pula. Jedno z největších měst země je domovem asi 60 tisíc obyvatel.

Oblast Puly byla osídlena už v době před milionem let člověkem Homo erectus. Strategická poloha v přirozeném přístavu vedla k tomu, že město bylo mnohokrát okupováno – Římany, Ostrogóty, Benátčany a nakonec za druhé světové války spojeneckými vojsky -, zničeno a znovu vystavěno. Už od římských dob byla Pula administrativním centrem Istrie, dnes je střediskem rybolovu i výstavby lodí a oblíbenou prázdninovou destinací.

Staré město je labyrintem úzkých uliček, lemovaných středověkými a renesančními budovami a dlážděných původními starořímskými kamennými kachlemi.

Milovníci historii si přijdou na své při návštěvě početných pozůstatků staveb z doby starověké Říma. Tou nejznámější je Pula Arena, jeden z nejzachovalejší římských amfiteátrů a jedno z mála dosud stojících koloseí na světě. Vystavěno bylo už v 1. století a svému účelu slouží v době pořádání letních akcí dodnes. Z rozsáhlého opevnění města zbyla už jen dvojice bran Porta Gemina z poloviny 2. století, zbytek byl stržen na počátku století 19. 

Augustovo fórum, obchodní a administrativní centrum starověkého města a dnes hlavní pulské náměstí, bylo založeno už v 1. století před naším letopočtem a jeho dominantou je Augustův chrám z doby přelomu letopočtu.

Byzantská kaple kostela Santa Maria Formosa pochází z poloviny 6. století a překrásná mozaika, která kdysi zdobila její podlahy i zdi, je dnes k vidění v Archeologickém muzeu se širokou sbírkou artefaktů od prehistorických dob do středověku. 

Na vrcholku hory ve starém centru Puly se k nebi vypínají čtyři bastiony hradu, zkonstruovaného Benátčany v 17. století na mnohem starších římských ruinách. Na návštěvníky tady čeká Historické muzeum Istrie a ve svahu kopce pak také pozůstatky divadla z 2. století.

Akvárium v Pule je vůbec největší v celém Chorvatsku. Sídlí v pevnosti Verudela z roku 1886 a k vidění je tady na 60 akvárií s druhy z Jaderského moře, tropických vod i evropských řek a jezer, stejně jako první záchranná stanici mořských želv v zemi. Ze střechy pevnosti jsou pak nádherné výhledy na celou Pulu a do širokého okolí.

Pula je oblíbenou prázdninovou destinací, která láká na své krásně čisté moře a nádherné pláže. Perlou Jaderského moře jsou ostrovy Brijuni se stejnojmenným národním parkem, bývalá letní rezidence Josipa Tita. V Pule se bude líbit příznivcům potápění, jež se mohou vydat na průzkum římských galér pod mořskou hladinou, stejně jako vraků lodí z první světové války.

Region má dlouhou tradici pěstování vína, a tak sklenička nebo dvě k večeři určitě stojí za zvážení.

Místa, která stojí za to vidět

Old City – Ztraťte se v úzkých uličkách Starého města, lemovaných historickými budovami a dlážděných tisíce let starými kameny.

Pula Arena – Prozkoumejte jeden z mála dosud stojících a nejlépe zachovaných římských koloseí na světě.

Aquarium Pula – Obdivujte pestré obyvatele moří v největším chorvatském akváriu a ze střechy pevnosti z 19. století se kochejte nádhernými výhledy na město.

Archeological Museum of Istria – Seznamte se s dávnou historií regionu od prehistorických dob až do středověku.

Temple of Augustus – Navštivte lapidárium římských soch v Augustově chrámu, zkonstruovaném na přelomu letopočtu.

Brijuni National Park – Nenechte si ujít nádhernou krajinu ostrova Brijuni, oblíbené letní rezidence bývalého jugoslávského vůdce Josipa Tita.

Benazic Winery – Vyrazte na degustaci prvotřídních vín, brandy, ale i sýra, olivového oleje a dalších produktů do rodinného vinařství v centru Puly.