Rijeka / Chorvatsko

V severozápadním cípu Chorvatska leží na pobřeží Jaderského moře v Kvarnerském zálivu Rijeka. Třetí největší město země a důležitý přístav má asi 130 tisíc obyvatel.

Oblast dnešní Rijeky byla osídlena už v neolitu, později se v jejích kopcích usadili Keltové, dole pod nimi pak rybáři. Rijeka byla poprvé zmíněna v 1. století našeho letopočtu pod názvem Tarsatica, v 7. století se jí zmocnili Chorvati, dali jí její stávající jméno a vystavěli tady pevnost. Pro svoji strategickou polohu a přirozený hlubokomořský přístav bylo město v minulosti často napadáno a u jeho držení se vystřídaly Chorvatsko, Itálie a Maďarsko. Druhá polovina 19. a počátek 20. století znamenaly pro Rijeku období ekonomického růstu. Mezi válkami oblasti vládla fašistická Itálie, za druhé světové války pak byla Rijeka okupována Německem a poničena bombardováním spojenců. Po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 připadla Chorvatsku. Dnes je oblíbeným přístavem výletních lodí na plavbách po Středozemním moři, v její ekonomice hraje ale významnou roli také výstavba lodí.

Prohlídku Rijeky je možné začít procházkou po pěkné, stromy a příjemnými kavárnami lemované promenádě, zvané Korzo. Už ve 13. století byl pravděpodobně na místě ještě starší pevnosti vystavěn Trsatský hrad s bastiony, hradbami i hladomornou, odkud jsou dnes překrásné výhledy do údolí řeky Rječina a na moře.

Kdo se nebojí fyzické aktivity, měl by absolvovat výstup po legendárních trsatských schodech, spojujících dolní část města s kopci, na nichž se v nadmořské výšce 135 metrů nad mořem k nebi vypíná svatostánek Panny Marie. Postaven byl už ve středověku na ochranu cestujících a je tak nejstarším poutním místem v celém Chorvatsku. Na návštěvníky tady dnes čeká ikona, darovaná městu papežem už roku 1367, ale také sbírka uměleckých děl v pokladnici kostela.

Rijecká katedrála, zasvěcená svatému Vítovi, byla vybudována v první polovině 17. století, dlouhou historii má ale také barokní Městská věž, původně brána spojující nábřeží se středem města a jedna z mála staveb, která přežila zemětřesení z roku 1750.

Příznivci technologií by si neměli nechat ujít návštěvu muzea Peek & Poke, kde se prostřednictvím tisícovky zajímavých exponátů z Rijeky i celého světa mohou seznámit s historií počítačů, her a hraček. Ti, kdo dávají přednost válečné historii, si pak mohou prohlédnout pozůstatky významné továrny, která vyráběla první evropské prototypy torpéd v Evropě.

Zážitkem je asi hodinu trvající vyjížďka na člunu na nedaleký ostrov Krk, který je domovem vesničky Vrbnik, jedné z nejstarších v celém Chorvatsku, známé jako kolébka vzdělanosti. Procházka úzkými uličkami (včetně té nejužší v zemi) stojí za to.

Jen co by kamenem dohodil od centra Rijeky, leží nevelká, ale pěkná písčitá pláž Sabličevo, ideální ke koupání, odpočinku, ale také pozorování nádherných západů slunce.

Komu zbude čas, může vyrazit do 160 kilometrů vzdáleného hlavního města země, Zábřehu, známého svojí rakousko-uherskou architekturou z 18. a 19. století, dvojicí věží majestátní katedrály, pěšími ulicemi lemovanými kavárnami i skvělými muzei.

 

 

Místa, která stojí za to vidět

Korzo – Projděte se po pěkné, stromy lemované promenádě a užijte si výhledy na moře z některé z příjemných kaváren.

Trsat Castle – Nechte se okouzlit nádhernými výhledy z hradu, vystavěného na místě starší pevnosti ve 13. století.

Sanctuary of Our Lady of Trsat – Vystoupejte po legendárních trsatských schodech až k nejstaršímu poutnímu místu v celém Chorvatsku. 

Sablicevo Beach – Relaxujte, opalujte se, koupejte a užijte si překrásný západ slunce na hezké písčité pláži, jen co by kamenem dohodil od centra.

Peek & Poke Computer Museum – Nahlédněte do historie počítačů a her v zajímavém muzeu se širokou sbírkou artefaktů z celého světa.  

Zagreb – Prohlédněte si rakousko-uherskou architekturu, překrásnou katedrálu i jedinečná muzea hlavního města Chorvatska.

Island of Krk – Nenechte si ujít výlet na ostrov Krk a ztraťte se v úzkých uličkách nejstarší vesnice v zemi.


Plavby do Rijeky

Itálie, Chorvatsko, Slovinsko z Benátek na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Slovinsko
Nalodění a vylodění: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Itálie
Trvání: 3 noci

Itálie, Chorvatsko, Černá Hora, Řecko z Benátek na lodi Norwegian Pearl

Loď: Norwegian Pearl
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Černá Hora, Řecko
Nalodění: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Itálie
Vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 9 nocí