X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Ajaccio (Korsika)
Ajaccio (Korsika)

Plavby v okolí

Ajaccio (Korsika) / Francie

Francouzská Korsika je 4. největším ostrovem ve Středomoří. Je to území s velkým přírodním bohatstvím a rozmanitou přírodou, která si uchovala svůj původní ráz. Mezi vrcholky protkanými čistými řekami i jezery zde naleznete poslední zbytky středomořské divočiny. Korsika je neméně zajímavá i z historického hlediska. Byla osídlena už v pravěku a během dlouhé historie se zde vystřídala celá řada národů od starých Řeků, Římanů, Janovanů až po Francouze, kterým patří dodnes. Nejslavnějším korsickým rodákem je bezesporu Napoleon Bonaparte, pozdější francouzský vojevůdce a císař.

 

Hlavním městem ostrova je Ajaccio, přístav s více než 65 tisíci obyvatel, a také moderní centrum s čilým turistickým ruchem. Založeno bylo už v 6. stol. př. n. l. a velice rychle se stalo hlavním přístavem ostrova. Původní město ovšem v 10. stol. zcela zničili Saracéni a po dlouhé odmlce, která trvala až do r. 1452, bylo kolem vojenské pevnosti založeno město nové. Mezinárodního věhlasu získalo Ajaccio teprve až jako rodiště Napoleona Bonaparte, který se zde narodil v r. 1769. Počátky života jedné z nejdůležitějších postav evropských dějin sem lákají desetitisíce návštěvníků ročně. Napoleonův rodný dům je bezesporu největší atrakcí města, a to i přestože se z jeho původního vybavení nedochovalo v podstatě vůbec nic. V expozici si můžete prohlédnout několik Napoleonových osobních předmětů, vojenské vybavení nebo nábytek jeho matky. Nejslavnějšího Korsičana připomíná ve městě i několik památníků a soch. Turisté mohou vstoupit také do Císařské kaple, která tvoří jižní křídlo galerie Fesch, a jsou zde pohřbeni Napoleonovi rodiče a další členové rodiny. I samotná galerie Fesch je velice zajímavá. Založil ji kardinál Fesch, Napoleonův strýc a velký milovník umění, který snil o tom, že jeho rodné město bude mít věhlasnou galerii. Během svého života nashromáždil úctyhodnou sbírku uměleckých předmětů, z nichž velkou část nakonec odkázal městu Ajaccio. Díky jeho daru se Feschovo muzeum stalo hned po Louvru druhým nejvýznamnějším muzeem v oboru italského malířství. Vedle dalších památek, příjemné atmosféry ulic a vyhlášené tržnice vám město může nabídnout i pěkné pláže, z nichž se jedna nachází přímo v centru, jen několik minut chůze od Napoleonova domu. 

 

Místa, která stojí za to vidět:

 • Napoleonův rodný dům
 • Museum Fesch
 • Place Foch s radnicí
 • Place de Gaulle
 • katedrála Panny Marie Milosrdné
 • Císařská kaple

 Vychutnejte si místní speciality…

 • Sanglier – kančí maso na všechny způsoby, které Korsičané milují
 • Charcuterie – typické korsické uzeniny
 • Brocciu – ovčí sýr, kterým se plní lilek, těstoviny cannelloni a omelety s mátou či skvělé smažené koblížky (beignets)
 • Džemy – většinou fíkový s ořechy, či s mandlemi, a šest druhů medu
 • Vína – bílé, růžové, červené – pocházející z místních vinic
 • Kaštanové pivo

Místa, která stojí za to vidět