Ajaccio (Korsika)
Ajaccio (Korsika)

Plavby v okolí

Ajaccio (Korsika) / Francie

     Francouzská Korsika je 4. největším ostrovem ve Středomoří. Je to území s velkým přírodním bohatstvím a rozmanitou přírodou, která si uchovala svůj původní ráz. Mezi vrcholky protkanými čistými řekami i jezery zde naleznete poslední zbytky středomořské divočiny. Korsika je neméně zajímavá i z historického hlediska. Byla osídlena už v pravěku a během dlouhé historie se zde vystřídala celá řada národů od starých Řeků, Římanů, Janovanů až po Francouze, kterým patří dodnes. Nejslavnějším korsickým rodákem je bezesporu Napoleon Bonaparte, pozdější francouzský vojevůdce a císař. 

     Hlavním městem ostrova je Ajaccio, přístav s více než 65 tisíci obyvatel, a také moderní centrum s čilým turistickým ruchem. Založeno bylo už v 6. stol. př. n. l. a velice rychle se stalo hlavním přístavem ostrova. Původní město ovšem v 10. stol. zcela zničili Saracéni a po dlouhé odmlce, která trvala až do r. 1452, bylo kolem vojenské pevnosti založeno město nové. Mezinárodního věhlasu získalo Ajaccio teprve až jako rodiště Napoleona Bonaparte, který se zde narodil v r. 1769. Počátky života jedné z nejdůležitějších postav evropských dějin sem lákají desetitisíce návštěvníků ročně. Napoleonův rodný dům je bezesporu největší atrakcí města, a to i přestože se z jeho původního vybavení nedochovalo v podstatě vůbec nic. V expozici si můžete prohlédnout několik Napoleonových osobních předmětů, vojenské vybavení nebo nábytek jeho matky. Nejslavnějšího Korsičana připomíná ve městě i několik památníků a soch. Turisté mohou vstoupit také do Císařské kaple, která tvoří jižní křídlo galerie Fesch, a jsou zde pohřbeni Napoleonovi rodiče a další členové rodiny. I samotná galerie Fesch je velice zajímavá. Založil ji kardinál Fesch, Napoleonův strýc a velký milovník umění, který snil o tom, že jeho rodné město bude mít věhlasnou galerii. Během svého života nashromáždil úctyhodnou sbírku uměleckých předmětů, z nichž velkou část nakonec odkázal městu Ajaccio. Díky jeho daru se Feschovo muzeum stalo hned po Louvru druhým nejvýznamnějším muzeem v oboru italského malířství. Vedle dalších památek, příjemné atmosféry ulic a vyhlášené tržnice vám město může nabídnout i pěkné pláže, z nichž se jedna nachází přímo v centru, jen několik minut chůze od Napoleonova domu.

    

Místa, která stojí za to vidět:

Napoleonův rodný dům - největší atrakcí korsického Ajaccia je bezesporu rodný dům Napoleona Bonaparta. Tento slavný francouzský vojevůdce a státník se narodil v r. 1769 v domě, který rodina Bonapartů vlastnila už od pol. 17. stol. Dnes je zde muzeum s několika kusy nábytku a Napoleonovou polní výbavou, ovšem většina původního interiéru byla zničena nebo vyrabována. 

Museum Fesch - museum Fesch patří mezi nejlepší francouzská muzea umění. Základ sbírek položil kardinál Fesch, který byl milovníkem a velkým sběratelem umění a zároveň i strýcem Napoleona Bonaparta. V původním kardinálově paláci vznikla dále i významná knihovna nebo mineralogická sbírka. K paláci dále patří i hrobka rodiny Bonaparte, kde jsou pohřbeni např. Napoleonovi rodiče.

Place Foch - hlavní náměstí Ajaccia leží v blízkosti přístavu i pobřežní promenády. Náhledněte do radničního sálu se zajímavými artefakty ze života Napoleona, vč. jeho posmrtné masky, nebo nakupte na tržnici místní pochoutky, sýry, šunky nebo olivy. 

Place de Gaulle - rozlehlé náměstí Place de Gaulle, místními přezdívané Diamant, je největším náměstím v Ajacciu. Vedle zeleně a fontány ho zdobí obrovský památník Napoleona Bonaparta, na kterém je obklopen svými bratry. S náměstím dále sousedí i vyhlídkový balkón, odkud je krásný výhled na zátoku a část Korsiky.

Císařská kaple - v těsné blízkosti paláce Fesch byla vystavěna císařská kaple, ve které byli dle posledního přání kardinála Fesche umístěny ostatky členů rodiny Bonaparte. Místo posledního odpočinku tu tak našel nejenom kardinál, ale i Napoleonovy rodiče a další členové rodiny. 

       

Vychutnejte si místní speciality:

Sanglier – kančí maso na všechny způsoby, které Korsičané milují

Charcuterie – typické korsické uzeniny

Brocciu – ovčí sýr, kterým se plní lilek, těstoviny cannelloni a omelety s mátou či skvělé smažené koblížky (beignets)

Džemy – většinou fíkový s ořechy, či s mandlemi, a šest druhů medu

Vína – bílé, růžové, červené – pocházející z místních vinic

Kaštanové pivo


Místa, která stojí za to vidět