Rouen

Rouen / Francie

V severní části Francie se na řece Seině rozkládá Rouen. Hlavní město Normandie má asi 110 tisíc obyvatel.

Město bylo založeno coby Ratumacos keltskými kmeny už v době železné, v 10. století se jej zmocnili Normanďané. Ve středověku bylo coby jedno z center anglo-normanských dynastií, vládnoucích Anglii a částem moderní Francie od 11. do 15. století, jedním z největších a nejlépe prosperujících v celé Evropě. Za druhé světové války bylo Rouen silně poničeno bombardováním, dnes je oblíbeným přístavem na říčních výletních plavbách a branou ke krásám Normandie.

Dva tisíce let staré město patří mezi nejstarší v celé zemi a pochlubit se tak může celou řadou historických staveb. Na pravém břehu Seiny, která Rouen rozděluje, se nachází jeho historické centrum s dlážděnými uličkami, lemovanými středověkou francouzskou normanskou architekturou.

Jeho dominantou je katedrála Notre-Dame s překrásnou gotickou fasádou, jež se stala předlohou celé řady maleb Clauda Moneta. Její věž Tour de Beurre ukrývá 56 zvonů, Toure Lanterne se pak tyčí do majestátní výšky bezmála 150 metrů a za pozornost určitě stojí také vitrážová okna z 16. století.

Orloj v ulici Gros Horloge pochází už ze 14. století, Rouenský hrad pak dokonce už z počátku století 13. Do dnešních dní se z něj dochovala jen válcová věž, mylně spojovaná s Johankou z Arku, jež tady měla být vězněna v 15. století. Za prohlídku stojí kostel svatého Ouena z 12. – 15. století, Soudní palác, který kdysi býval sídlem normanského parlamentu, či hezké, hrázděné domy.  

Naopak moderní je pak kostel Svaté Johanky z Arku: stavba ve tvaru otočeného vikingského člunu stojí na náměstí Place du Vieux Marché, kdy byla Johanka roku 1431 upálena.

Milovníci poznání se v Rouenu mohou těšit na celou řadu muzeí. Muzeum keramiky vlastní rozsáhlou sbírku fajánse a porcelánu, kterými město proslulo v 16. – 18. století. Muzeum výtvarného umění bylo založeno už roku 1801 samotným Napoleonem a dnes se může pochlubit sbírkou 8 tisíc děl „z pera“ Moneta, Géricaulta, Renoira, Fregonarda a dalších, díla z období od doby bronzové po renesanci jsou pak k vidění v Muzeu starožitností.

Kdo dává přednost přírodě, neměl by si nechat ujít procházku botanickou zahradou Jardin des Plantes de Rouen, jejíž současná podoba pochází z roku 1840.

Jen hodinu jízdy vlakem od Rouenu leží Paříž, hlavní město Francie s překrásnými historickými stavbami, skvělými muzei a samozřejmě 324 metrů vysokou dominantou, Eiffelovou věží z roku 1887. Jen co by kamenem dohodil, se nachází také Giverny, stará rybářská vesnička Honfleur, považovaná za jedno z nejkrásnějších míst celé země, nebo Dieppe, oblíbené přímořské letovisko Pařížanů v 19. století.  

Rouen a celý region jsou rájem gurmánů, kteří tady najdou ten nejkrémovější camembert a čerstvé ústřice, právě vytažené z moře, jež mohou zapít třeba vynikajícím francouzským moštem.

Místa, která stojí za to vidět

Cathédrale Notre-Dame de Rouen – Nechte se okouzlit překrásnou gotickou katedrálou, jejíž výstavba zabrala několik staletí.

Musee des Beaux-Arts – V muzeu založeném samotným Napoleonem si prohlédněte díla Moneta, Renoira a dalších slavných umělců.

Jardin des Plantes de Rouen – Užijte si procházku v hezké botanické zahradě, založené už na konci 17. století.

Place du Vieux-Marche – Obdivujte moderní kostel ve tvaru převrácené vikingské lodi a místo, kde byla v roce 1431 upálena Johanka z Arku.

Musee de la Ceramique – Prohlédněte si širokou sbírku keramiky a fajánse, kterými se město proslavilo v 16. – 18. století.

Paris – Navštivte hlavní město Francie, jeho skvělá muzea, výtečné restaurace i do nebe se tyčící Eiffelovu věž.

Honfleur – Nenechte si ujít návštěvu staré rybářské vesničky, právem považované za jedno z nejkrásnějších míst celé Francie.


Místa, která stojí za to vidět