Nice / Francie

     Na jihovýchodě Francie v části země zvané Francouzská riviéra leží na pobřeží Středozemního moře jen 13 kilometrů od hranice s Monakem páté největší město země a domov necelého milionu obyvatel, Nice.

     Oblast Nice byla osídlena už před 400 tisíci lety, město jako takové pod názvem Nikaia pravděpodobně založili kolem roku 350 před naším letopočtem Řekové z Marseille. Město se stalo významným obchodním centrem a v následujících staletích mnohokrát změnilo vládu, až v roce 1860 konečně a definitivně připadlo Francii. Za druhé světové války bylo Nice silně bombardováno, ve druhé polovině 20. století pak zažilo velký rozmach, a to také díky turismu. Dnes je hned po Paříži druhým nejnavštěvovanějším městem Francie.

     Ve druhé polovině 18. století se Nice stalo populární zimní destinací Britů, což dodnes připomíná název hlavní, Anglické promenády podél pobřeží Andělské zátoky. Lemují ji luxusní jachty, vysoké palmy, řada skvělých kaváren, ale také proslulý hotel Negresco z roku 1913 s hezkou rokokovou fasádou. Oblíbené jsou úzké pěší ulice Starého města s centrálním náměstím Masséna s typicky italskými okrovými budovami.

     Ruská ortodoxní katedrála svatého Mikuláše s šesti mohutnými, mozaikou zdobenými dómy byla vystavěna v roce 1912 a právem patří mezi největší architektonické skvosty města.

     Na vrcholku Hradní hory se mezi 11. a 18. stoletím k nebi vypínala vojenská citadela, zničená v roce 1706. Dnes tady návštěvníci najdou park a jednu z nejoblíbenějších veřejných zahrad Nice, odkud jsou nádherné výhledy na moře, přístav a celé město. Odpočinek od jeho ruchu nabízí také hezká botanická zahrada s rozsáhlým herbáriem.

     Příznivci umění budou z Nice doslova nadšení: čeká tady na ně řada muzeí – Musée Marc Chagall, Museée Matisse či Musée des Beaux-Arts -, v nichž mohou obdivovat díla významným světových umělců. Kdo se chce dozvědět více o minulosti města, měl by se vypravit do Muzea přírodní historie, pohled na roli moře pak nabízí Námořní muzeum.

     Nice je branou do nádherné krajiny podhůří Alp, poseté vesničkami plnými uměleckých galerií a obchodů nabízejících ručně vyráběné mýdlo a vonné svíčky za příznivé ceny. Dobrým suvenýrem budou levandule, provensálské bylinky nebo lokálně lisovaný olivový olej. Milovníci nákupů si přijdou na své i ve Starém městě, které je domovem největších nákupních arkád pod širým nebem na celé Francouzské riviéře.

     Kuchyně Nice je velmi blízká to provensálské a je založena na místních ingrediencích, jako jsou olivový olej, čerstvé ryby, ovoce a zelenina. Pissaladiere je koláč s cibulí a ančovičkami, socca pak druh omelety z cizrnové mouky. Za ochutnávku určitě stojí také farcis nicois, zelenina plněná směsí strouhanky, masa a bylin, a chybět samozřejmě nesmí ratatouille, směs dušené zeleniny.

    

Místa, která stojí za to vidět:

Vieux Nice – projděte se úzkými uličkami starého města, lemovanými vysokými domy ověnčenými barevnými květinami i sušícím se prádlem.

Anglická promenáda – užijte si procházku po nábřežní promenádě, obdivujte luxusní jachty, vysoké palmy i rokokovou fasádu historického hotelu Negresco.

Colline du Chateau – vystoupejte na vrchol Hradní hory, kde dřív stávala vojenská citadela, a z hezkého parku se kochejte překrásnými výhledy na město.

Jardin botanique de la Ville de Nice – odpočiňte si od ruchu velkoměsta v hezké botanické zahradě s více než 3,5 tisíci druhy rostlin.

Place Masséna – zavítejte na hlavní náměstí Nice s typicky italskými okrovými stavbami, Apollónovou fontánou a těmi nejlepšími obchody a restauracemi.

Pravoslavná katedrála sv. Mikuláše – nenechte si ujít prohlídku majestátní ruské ortodoxní katedrály s mozaikou zdobenými kupolemi.

St. Paul de Vence – vyrazte za brány města a navštivte jedinečné soukromé muzeum s jednou z největších sbírek umění 20. století v Evropě.

    

Ochutnejte místní speciality:

Bouillabaisse – tradiční provensálská rybí polévka

Navettes – malé, tvrdé sušenky ve tvaru malých lodí často s příchutí pomeranče

Pastis – silný anýzový alkoholický nápoj

Moules frites – vařené mušle a hranolky

Pissaladiere - slaný koláč s cibulí a ančovičkami


Plavby do Nice

Španělsko, Francie, Itálie, Černá Hora, Chorvatsko, Řecko z Barcelony na lodi Celebrity Silhouette

Loď: Celebrity Silhouette
Trasa: Španělsko, Francie, Itálie, Černá Hora, Chorvatsko, Řecko
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 11 nocí