X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Bastia (Korsika)

Plavby v okolí

Bastia (Korsika) / Francie

Na severovýchodním pobřeží francouzské Korsiky leží na břehu Ligurského moře jen 90 kilometrů od pevninské Itálie Bastia. Město v jižní části poloostrova Corse je se svými asi 43 tisíci obyvateli druhým největším na ostrově.  

Oblast dnešní Bastii byla osídlena už v době starého Říma. Ve druhé polovině 14. století se vlády nad ostrovem chopili Janované a na místě dnešního Starého města vystavěli citadelu, v roce 1769 pak celý ostrov prodali Francii. Za druhé světové války Bastia utrpěla velké škody, brzy se však vzpamatovala a stala se nejdůležitějším přístavem a obchodním centrem ostrova, kterým zůstává dodnes.

Symbolem města se stal Starý přístav s hezkými kavárnami, bary a restauracemi. Jeho ulice jsou lemované domy s pěknými barevnými fasádami a výhledy na moře jsou odsud nezapomenutelné. Na přístav shlíží kostel svatého Jana Baptisty z roku 1583 se dvěma věžemi, nádhernou fasádou a barokním interiérem z 18. století.

Prastará citadela, nazývaná Terra Nuova, byla vystavěna janovskými vládci už ve 14. století a z její zvonice jsou překrásné výhledy na město. Guvernérův palác za hradbami dnes hostí Etnografické muzeum Korsiky, kde se zájemci mohou seznámit s pestrou minulostí města i ostrova, ale také jejich kulturou a přírodou. V centru citadely se tyčí katedrála svaté Marie: kostel původně z konce 15. století byl v 17. století výrazně přestavěn a návštěvníci si tady mohou prohlédnout jedinečný interiér plný maleb a mramorových soch.

Hned za branami města se k nebi vypíná 960metrová hora Serra di Pigno, protkaná spolu s okolními kopci desítkami kilometrů značených tras. Ocení je hlavně milovníci aktivního trávení času, kteří budou za svoji námahu odměněni úžasnými výhledy.

Bastia je branou na poloostrov Corse s dramatickou krajinou, překrásnými květinami chráněnými v rámci přírodních rezervací, ale také dobře utajenými plážemi. Jižně od města se rozkládá jezero Biguglia s ornitologickou rezervací a obrázkovou pláží Mariana, kde je možné užít si množství slunečných dní, jež region nabízí.

Bastia a její okolí jsou známé svými vynikajícími víny. Jednou z nejznámějších vinařských oblastí je region Patrimonio a prohlídka místních vinařství spojená s degustací je téměř povinností. Mezi speciality, které v Bastii stojí za to ochutnat, patří sardines au brocciu, čerstvé sardinky plněné sýrem z ovčího mléka, nebo baccala, sušená nasolená treska.

Místa, která stojí za to vidět

Old Port – Projděte se pěšími uličkami Starého přístavu, lemovaného kavárnami a restauracemi s pěknými barevnými fasádami.

Church of St. Jean-Baptiste – Obdivujte překrásný barokní interiér kostela se dvěma úzkými věžemi, jednoho ze symbolů Bastii.

Mariana Beach – Užijte si slunečný den na nádherné pláži na břehu jezera Biguglia, které je domovem celé řady ptáků.

Museum of Corsican Ethnography – Nahlédněte do zajímavé historie města a seznamte se také s kulturou a přírodními podmínkami překrásného ostrova.

Terra Nuova – Prohlédněte si opevněnou citadelu, vystavěnou Janovany už ve 14. století.

Serra di Pigno – Protáhněte si nohy výstupem na 960metrovou horu, tyčící se nad městem, a odměňte se překrásnými panoramatickými výhledy.

Patrimonio – Vychutnejte si vynikající korsická vína v jednom z nejznámějších vinařských regionů celého ostrova.