Marseille
Marseille

Plavby v okolí

Marseille / Francie

     Město Marseille je nejenom hlavním městem Provence, ale spolu s 1,6 mil. obyvatel i druhým největším francouzským městem hned po Paříži. Marseille leží na Côte d'Azur – Azurovém pobřeží v jihovýchodní části země a patří mezi největší evropské přístavy. Je multikulturním městem, kde žije bohatá směsice národů nejen ze Středomoří, ale dnes už z celého světa. Marseille je nejstarším francouzským městem a můžeme říci, že téměř celou jeho historii provází obchod. Bylo založeno už v 6. stol. př. n. l. řeckými kolonisty z maloasijského přístavu Fókaia. Později město získali Římané, a právě během jejich vlády se z původní Massalie stal důležitý přístav, do kterého byla z Říma vybudována i silnice. V 5. stol. zde bylo založeno opatství sv. Viktora, které dnes patří mezi nejstarší opatství v Evropě. Během své existence bylo toto obchodní centrum tak důležité, že zde Ludvík XVI. nechal pro obranu vybudovat dvě mohutné pevnosti, které tvoří panorama přístavu dodnes. V době své největší slávy zde kotvila i královská flotila. Většina historických domů byla ovšem zničena během druhé světové války, kdy bylo centrum města německými vojáky vyhozeno do povětří. Přesto má Starý přístav a přilehlé ulice nezaměnitelnou atmosféru. Procházka po přístavní promenádě se Starou radnicí a s řadou kvalitních restaurací je velkým zážitkem, stejně jako návštěva Le Panier, čtvrti umělců. Přímo v centru se nachází i několik zajímavých muzeí, které patří k nejlepším ve Francii. Velice oblíbený je výjezd turistickým vláčkem na 149 metrů vysoký kopec Garde, kde se nachází poutní kostel Notre Dame de la Garde. Jeho terasy nabízejí krásný výhled na celé město, Azurové pobřeží i nedaleké Frioulské ostrovy.

     Ze Starého přístavu vyjíždí každou chvíli vyhlídkové lodě, které přepravují turisty na Frioulské ostrovy. Najdeme zde krásné pláže s křišťálově čistou vodou. Hlavní atrakcí je ale skalnatý ostrůvek If s hrozivou pevností, která v minulosti sloužila jako vězení. A možná právě proto nechal Alexandr Dumas uvěznit svého hrdinu románu Hrabě Monte Christo právě zde.

Místa, která stojí za to vidět:

Starý přístav - Starý přístav (Vieux port) tvoří se sousední čtvrtí Panier historické centrum města. Vjezd do přístavu je chráněn pevností sv. Mikuláše a sv. Jana, která byla přebudována na moderní Muzeum středomořských civilizací. Na obou stranách přístavu i ve čtvrti Panier naleznete řadu restaurací nabízejících provensálskou kuchyni, typické francouzské kavárny i obchody se suvenýry.

Notre Dame de la Garde - přímo nad městem, na nejvyšším vrcholku, se ochranitelsky tyčí bazilika Notre Dame de la Garde. Stavba z 19. stol. v neo-byzantském slohu patří mezi hlavní atrakce Marseille. Z jejích teras je nádherný výhled na město, Lví záliv i blízké Frioulské ostrovy, mezi které patří i slavný ostrov If.

Čtvrť Panier - tzv. marseilleský Montmartre, který je dnes utočištěm nezávislých umělců a pouličních malířů, je nejstarší částí města. Malý vrcholek nad přírodním přístavem si vybrali už staří Řekové, kteří tu v 6. stol. př. n. l. vybudovali první osadu.  

Ostrov If - ostrov, který zejména proslavil světoznámý román od Alexandra Dumase, patří k oblíbeným atrakcím a je snadno dostupný z marseillského přístavu. Děsivá historie pevnosti Château d'If, která skutečně v minulosti sloužila jako vězení, byla předlohou i pro knižní žalář hraběte Monte Christa.

Azurové pobřeží - nebo také Francouzská riviéra patří mezi nejznámější rekreační oblasti celého Středomoří. Skalnaté pobřeží táhnoucí se od italských hranic až po město Cassis se pyšní mnoha přírodními i kulturními poklady a patří mezi nejnavštěvovanější části Francie.  

 

Vychutnejte si místní speciality:

Bouillabaisse – vynikající rybí polévka s česnekovou omáčkou

Navettes – malé, tvrdé sušenky ve tvaru malých lodí často s příchutí pomeranče

Pastis – silný anýzový alkoholický nápoj

Moules frites – vařené mušle a hranolky


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě kotví v přístavu Port of Marseille - Gate 4, na adrese Chemin du Littoral, 13015 Marseille.

Chci do přístavu:


Plavby z Marseille