X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Vernon

Vernon / Francie

V severní Francii leží na území Normandie na obou březích řeky Seiny Vernon. Nevelké město na půli cesty mezi Paříží a Rouenem má asi 25 tisíc obyvatel.

Vernon byl poprvé zmíněn v polovině 8. století, na počátku 12. století tady byl vybudován hrad. Z něj do dnešních dnů zbyla už jen majestátní, 22 metrů vysoká kamenná věž z roku 1123.

Staré dlážděné uličky Vernonu jsou lemované hezkými hrázděnými domy, vystavěnými mezi 12. a 17. stoletím. Prohlídku města je možné začít v turistickém centru, které sídlí v překrásném čtyřpatrovém domě z 15. století.   

Starý mlýn na břehu Seiny byl vystavěn ve 14. století na ruinách historického mostu a dnes je jednou z nejfotografovanějších (a nejfotogeničtějších) památek města. Směsicí romaneskního a gotického stylu je překrásný kolegiátní kostel, jehož stavba byla započata už v 11. století. Kostel je jedním z vůbec nejstarších v celé Normandii, má nádherná vitrážová okna a na svých obrazech ho hned několikrát ztvárnil slavný impresionistický malíř Claude Monet.

Kdo si chce Monetova díla prohlédnout na živo, neměl by si nechat ujít návštěvu muzea Alphonse-Georges-Poulain. Prastarý městský dům hostí sbírku historických artefaktů, ale hlavně několik významných impresionistických děl - od Moneta, ale i členů avantgardní skupiny Les Nabis. Na druhé straně řeky, v Giverny, stojí dům, v němž Monet žil více než 40 let, a to až do své smrti roku 1926. Prohlídka interiérů je možná s průvodcem, překrásnou vodní zahradu s japonským mostem si pak každý může projít sám. Kdo se chce vrátit po Monetových stopách, může se zúčastnit některého ze zajímavých workshopů.

Jako k odpočinku stvořené jsou rozlehlé vodní zahrady Villarceaux s řadou kašen, rybníčků a kanálů, nebo úžasné zahrady barokního zámečky Bizy, považovaného někdy za zmenšeninu slavného Versailles.

Jen co by kamenem dohodil od Vernonu, leží vesnička La Roche-Guyon s hezkým zámkem z 18. století a útesem, z něhož jsou nádherné výhledy na meandrující Seinu. Asi půlhodinu jízdy západně od Vernonu se pak na řece Iton rozkládá městečko Évreux s majestátní barokní katedrálou z 15. století a biskupským palácem s historickým muzeem. Kdo má dostatek času, neměl by si nechat ujít procházku historickými uličkami překrásného Rouenu, nebo dokonce návštěvu hodinu jízdy vzdáleného Le Boisdes Aigles, ptačí rezervace, kde se bude líbit nejen rodinám s dětmi.


Místa, která stojí za to vidět