Janov

Janov / Itálie

Janov je hlavní město oblasti Ligurie a provincie Genova. V minulosti byl významným přístavem ve Středozemním moři a hlavním městem mocné a bohaté Janovské republiky. I dnes je nejdůležitějším italským přístavem, jedním z největších ve Středozemním moři a v Evropě. Janov je významným průmyslovým a obchodním centrem a spolu s Milánem a Turínem tvoří tzv. severozápadní italský průmyslový trojúhelník, který patří mezi hlavní ekonomická centra v Itálii. Je sídlem univerzity, založené v roce 1481, kulturních institucí a arcibiskupství. Se svými 610 000 obyvateli je šestým největším italským městem (po Římě, Milánu, Neapoli, Turínu a Palermu).

Historie města sahá až do antických časů. Prvními známými obyvateli oblasti byli Ligurové, po kterých sem zavítali Féničané, Řekové i Etruskové, kteří pravděpodobně založili první přístav. V době římské byl Janov zastíněn významnějším obchodním centrem – dnešní Marseille, přesto se ale neustále rozrůstal a čile obchodoval. Během následujících staletí se změnil z malé rybářské vesničky v nezávislou námořní republiku a spolu s Benátkami, Pisou a Amalfi řídil obchod ve Středozemí. Brzy ovládal celé Tyrhénské moře a po účasti na křížových výpravách získal i kolonie na Blízkém východě a v severní Africe. Uzavřel také spojenectví s Byzantskou říší, které umožnilo expanzi do Černého moře a na Krym. Vrchol prosperity přišel s vítezstvím nad Pisou v r. 1284 a Benátkami v r. 1294. Prosperita ovšem nemohla trvat věčně. Město zasáhla morová epidemie a neustálé spory mezi šlechtickými rody měly za následek velký úpadek. Zlepšení přišlo v době, kdy nejslavnější janovský rodák Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Janovská banka sv. Jiří díky němu  dojednala daňové úlevy  a Janov se v pol. 16. stol. stal de facto španělskou kolonií. Místní šlechtické rody nashromáždily během druhého zlatého období obrovské bohatství a na ulici Via Garibaldi, která je dnes zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, vystavěly řadu honosných paláců. Pak ovšem přišla druhá morová rána a v r. 1684 oslabené město prakticky zdemolovalo námořnictvo Ludvíka XIV. Francouzi si poté město přivlastnili a s posunem světového obchodu do Nového světa Janov ztratil veškerou svou moc. Město bylo poničeno i během bombardování za 2. sv. války. Ze všech útrap se ovšem vždy rychle vzpamatovalo a dnes svým návštěvníkům nabízí celou řadu zajímavých památek, včetně katedrály sv. Vavřince, výstavní ulice Via Garibaldi nebo rodného domu Kryštofa Kolumba.       

Vychutnejte si místní speciality...
Pesto Genovese – pesto (omáčka) z bazalky, parmazánu, olivového oleje, piniových oříšků a česneku

Focaccia – pizza chléb s olivovým olejem

Torta Pasqualina – listové těsto plněné mangoldem, sýrem, bylinkami, vejci a artyčoky

 


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Chci do přístavu:


Plavby z Janova

First Minute
plavba s českým průvodcem

Malá ochutnávka západního Středomoří s průvodcem II

Loď: MSC Poesia
Trasa:

Francie, Španělsko, Itálie

Trvání: 6 nocí

Užijte si gastronomii, historii i kulturu Středozemního moře. Naloďte se v italském Janově a ve francouzské Marseille ochutnejte proslulou rybí polévku. Pak už vyrazte směr Španělsko: projděte se křivolakými uličkami Ibizy, lemovanými restauracemi a bary, a v Barceloně se nechte okouzlit jedinečnou architekturou. Zažijte při tom komfort plavby s českým průvodcem.

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání

Akce! First Minute

First Minute
plavba s českým průvodcem

Obeplujte Apeninský poloostrov z Janova na lodi MSC Magnifica

Loď: MSC Magnifica
Trasa:

Itálie, Řecko, Černá Hora

Trvání: 7 nocí

Zakuste temperamentní Itálii, překrásné Řecko a tajemnou Černou Horu. Obdivujte prastarou architekturu Říma i „smaragdový ostrov“, Korfu. Projděte se starým městem černohorského Kotoru. Nakonec si nechte překrásné Benátky, protkané sítí kanálů. Po dobu plavby vám bude k dispozici český průvodce.

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání

Akce! First Minute


Plavby do Janova

Německo, Francie, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, Itálie z Hamburku na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa:

Německo, Francie, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, Itálie

Nalodění: Hamburk, Německo
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 12 nocí

Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko ze Southamptonu na lodi Explorer of the Seas

Loď: Explorer of the Seas
Trasa: Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko
Nalodění a vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 14 nocí