La Spezia
La Spezia

Plavby v okolí

La Spezia / Itálie

La Spezia je téměř stotisícové město ležící v severozápadní části Itálie, na pobřeží Ligurského moře.  Je to významný přístav válečného námořnictva a moderní průmyslové centrum. La Spezia byla založena Římany, ale většího rozmachu se dočkala až ve středověku. Během existence Janovské námořní republiky, se kterou bylo město vždycky spjato, byla významným obchodním přístavem a později zde kotvilo i janovské válečné loďstvo. I díky tomu bylo město mohutně opevněno a vybudovalo si jeden z nejvybavenějších arzenálů námořního vojska. Největšího rozkvětu dosáhlo po roce 1860, kdy sem první král sjednocené Itálie Viktor Emanuel II. nechal přesunout celé italské královské loďstvo. To zde nakonec kotvilo až do druhé světové války. A to byl také jeden z důvodů, proč byla La Spezia několikrát bombardována. Po druhé světové válce se stala hlavním přístavem, odkud odplouvali přeživší z koncentračních táborů. Během let 1945–48 odtud odplulo na 23 000 Židů do Svaté země. To je také důvod, proč je na izraelských mapách La Spezia označována jako Sháar Zion (Brána do Sionu). I přestože dnes nenabízí tolik památek jako ostatní historická italská města, je oblíbeným letoviskem s hezkými plážemi a také dobrým výchozím bodem pro poznávání okolí.   

La Spezia je branou do Cinque Terre – oblasti, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO i vyhlášena národním parkem. A to zcela právem, protože jde o jednu z nejmalebnějších pobřežních částí Itálie. Název Cinque Terre („Pět zemí“) odkazuje na pět pobřežních vesnic, které jsou zařezány do vysokých útesů. S pastelovými domky, středověkými věžemi a malebnými přístavy tvoří nádhernou kulisu, kterou navštíví několik milionů turistů ročně.

Vzhledem k tomu, že La Spezia leží nedaleko hranice s Toskánskem, je zároveň dobrým výchozím bodem pro návštěvu Pisy. Tato bývalá mocná námořní republika patří mezi nejnavštěvovanější města celé Itálie. Piazza dei Miracoli („Náměstí zázraků“) obsahuje jeden z nejvýznamnějších souborů románských památek v Evropě. Je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a bezesporu tou největší atrakcí je světoznámá šikmá věž. Vedle ní zde ale nalezneme i nádhernou románskou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, Baptisterium (křtitelnici) i hřbitov Camposanto Monumentale. 

    

Místa, která stojí za to vidět:

 La Spezia – přístav s námořním muzeem

 Cinque Terre – panorama

 Cinque Terre – Vernazza

 Cinque Terre – Portovenere

 Pisa – Piazza Miracoli

 Pisa – šikmá věž

 Pisa – křtitelnice

Vychutnejte si místní speciality…


Pesto Genovese – pesto (omáčka) z bazalky, parmazánu, olivového oleje, piniových oříšků a česneku

Focaccia – pizza chléb s olivovým olejem

Farinata – velká palačinka z cizrnové mouky s olivovým olejem a česnekem

Limoncino – citrónový digestiv

Cinque Terre Sciacchetra – dezertní víno


Místa, která stojí za to vidět