Livorno
Livorno

Plavby v okolí

Livorno / Itálie

Italský region Toskánko, omývaný Tyrhénským a Ligurským mořem, je jednou z neznámějších a nejnavštěvovanějších oblastí Itálie. Je to kraj umění, historie, působivých přírodních scenérií i vína. Na jeho území se nachází světoznámá města – bývalé mocné republiky i finanční centra, jako je Florencie, Pisa nebo Siena. Vedle toho zde najdeme i soubor unikátních starověkých památek, jež zde po sobě zanechal tajemný národ Etrusků. Toskánsko je také rájem všech gurmánů! Vyrábějí se zde ta nejlepší vína, sýry i další speciality.

 

Město Livorno s přibližně 150 tisíci obyvateli je největším toskánským přístavem. Důležitost získalo až v 16. stol. po zanesení pisánského přístavu. Medicejští, vlastníci Livorna, zde pak během krátké chvíle postavili dvě mohutné pevnosti, řadu paláců i čtvrť „Malé Benátky“ protkanou několika kanály. Za 2. světové války zde byla fašistická námořní základna, která stejně jako město neunikla spojeneckému bombardování. Přestože historické centrum nabízí mnohé zajímavosti, řada turistů připlouvajících do Livorna míří do nedalekých měst – Florencie, Pisy či Sieny, která patří mezi klenoty italské architektury.

 

Centrem Toskánska je Florencie, metropole s přibližně 370 tisíci obyvateli ležící na řece Arno. Původní osada byla založena vojáky Julia Caesara jako Colonia Florentia – „kvetoucí“. Tento vojenský tábor posléze skutečně vykvetl v nádherné město, ve kterém dnes můžeme obdivovat celou řadu památek. Florencie je kolébkou renesance a bankovnictví i městem umění a architektury. Za svůj vzhled a bohatství vděčí především rodu Medici, který ve své době patřil k nejmocnějším šlechtickým rodům v Evropě. Působila tady celá řada významných umělců, mezi nejznámější patří Michelangelo, Dante Alighieri nebo Filippo Brunelleschi. Florencie, zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, je skutečnou pokladnicí uměleckých děl a její prohlídka patří k tomu nejlepšímu, co Itálie může nabídnout.

 

Dominantou města je zcela jistě katedrála Santa Maria del Fiore, jejíž monumentální kopule se hrdě tyčí nad městem. Nikdo by neměl vynechat návštěvu náměstí Piazza della Signoria s Rafaelovou sochou Davida a palácem Palazzo Vecchio, který je se svou úzkou věží jedním ze symbolů města. Významnou památkou je Ponte Vecchio, Starý most, klenoucí se před řeku Arno, jehož siluetu doplňují desítky obchodů se zlatem. Kostel Santa Croce je zase florentským panteonem, ve kterém má své hrobky a památníky mnoho slavných osobností. V centru nalezneme i několik světoznámých galerií. Nejznámější z nich je galerie Uffizi, v jejíchž prostorech našla svá umístění díla od Michelangela, Leonarda da Vinciho i Rafaela.    

       

Místa, která stojí za to vidět:

- katedrála Santa Maria del Fiore

- Ponte Vecchio

- Piazza della Signoria

- galerie Uffizi

- kaple Medicejských

- kostel Santa Croce

 

Vychutnejte si místní speciality…

Crostini de fegato – paštika z kuřecích jater, kapari, ančoviček a šalvěje na opečeném chlebu

Pollo alla fiorentina – kuřecí prsa zapečená se špenátem, parmazánem, celerem a cibulí

Schiacciata alla fiorentina – piškotový koláč s čokoládovým krémem

Bongo (profitelores) – větrníky polité čokoládou

červená vína – např. Chianti, Barolo nebo Brunello

Tuaca a  Galliano – typické likéry vyráběné v Livornu


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Livorna

Letní okruh Středomořím na lodi MSC Grandiosa

Loď: MSC Grandiosa
Trasa:

Itálie, Francie, Španělsko, Tunisko

Trvání: 9 nocí

Autobusová doprava - český průvodce

Plavba je vyprodaná, děkujeme!

Plavby do Livorna