Neapol

Neapol / Itálie

„Vidět Neapol a zemřít“, tak praví známé úsloví, které v minulosti odkazovalo na krásu města. I dnes patří Neapol mezi nejdůležitější města v Itálii, je hlavním centrem regionu Kampánie a také 3. největším italským městem, v jehož aglomeraci žije více jak 4 miliony obyvatel. Neapol je plná protikladů. Zdobné bulváry se střídají s úzkými špinavými uličkami, barokní paláce stojí vedle neudržovaných domů. Neapol je „nejitalštější“ italské město, vyhlášené svým pouličním životem, které zároveň obsahuje tolik významných památek, díky nimž si vysloužilo zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Krása i strategická poloha oblasti nalákala během své historie mnohé národy, které zde zakládaly první osady už téměř před 3000 let. Patřili mezi ně i staří Řekové, kteří v 5. stol. př. n. l. stáli za založením samotné Neapole. Během dlouhé historie se tu dále vystřídali Etruskové, Římané, Normané, Francouzi, Španělé i rakouští Habsburkové a každý z nich se nepřehlédnutelně podepsal na tváři města. Neapol je proto směsicí různých historických stylů. Najdeme zde několik mohutných pevností s antickými základy, krásné barokní kostely nebo klasicistní paláce. To vše doplňuje jedinečné archeologické muzeum s jednou z nejlepších sbírek na světě a několik zajímavých uměleckých galerií, jako je např. známá galerie Capodimonte s díly od Michelangela, Rafaela nebo Tiziana. Výzdoba a honosnost místních památek jasně ukazuje, že Neapol byla v minulosti jedním z nejdůležitějších evropských měst.   

 

Neapol leží ve stejnojmenném zálivu, mezi spícím masivem Vesuvu a doutnajícími Flegrejskými poli. Celá oblast včetně známých ostrovů Capri a Ischia patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější oblasti Itálie. V blízkosti města leží další významná památka zapsaná na seznamu UNESCO – královská rezidence Caserta, která byla postavena jako rezidence vládnoucího rodu Bourbonů podle vzoru francouzského zámku Versailles. Velkým lákadlem jsou zachovalá antická města – Pompeje, Herkuláneum a Stábie, která byla zakonzervována při výbuchu sopky Vesuv v r. 79 n. l.  Samotný kráter sopky Vesuv nabízí nezapomenutelný výhled na celý Neapolský záliv, ostrovy i Sorrentský výběžek, za kterým začíná „Amalfské pobřeží“ – jedna z nejkrásnějších pobřežních scenérií v Itálii.  

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Castel dell´Ovo a Santa Lucia

- Castel Nuovo

- náměstí Plebiscitu

- Vesuv

- Pompeje

- ostrov Capri

 

  • Vychutnejte si místní speciality…

Pizza vera – „pravá pizza“ – tato slavná pochoutka vznikla přímo v Neapoli, každý návštěvník by ji proto měl ochutnat, nejslavnější jsou pizza Margarita a Marinara

Limoncello – citrónový likér, který se vyrábí po celé Kampánii

Mozzarella – slavný sýr z bůvolího mléka

Lacrima Christi – „slza Kristova“, víno které se pěstuje výhradně na vesuvských svazích

Taralli – křupavé mandlové sušenky


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Neapole