Olbia

Olbia / Itálie

Olbia se nachází na severovýchodě italského ostrova Sardinie a je hlavním městem provincie Gallura. Toto malebné město leží v zátoce, která je branou do vyhlášené oblasti Costa Smeralda – Smaragdového pobřeží. To je vyhledávané nejenom pro své pláže s bílým pískem, ale i kvůli jedinečné okolní přírodě. Za své jméno vděčí neobvyklé barvě křišťálově čistého moře s odstíny zelené a tyrkysové. Oblast vyhledávají bohatí a celebrity z celého světa, a proto zde najdeme řadu luxusních hotelů a vil, přístavy i golfová hřiště.  

Není zcela jasné, kdo se zasloužil o založení města. Některé historické prameny uvádějí, že to byla mytologická postava Iolao nebo řečtí osadníci z Marseille. Nejpravděpodobnějším zakladatelem však byly punské kmeny, které zde působily mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. V římském období zažívala Olbia velký rozkvět a stala se důležitým obchodním centrem. Poté město prošlo obdobím úpadku a následně si ji za své hlavní město zvolili páni z Gallury. Středověké město neslo název Civita či Terranova. Svůj původní řecký název získalo zpět až v roce 1939. Olbia prošla v minulých letech velmi bouřlivým rozvojem a to zejména díky velkému přílivu zahraničních turistů. Bylo zde vystavěno množství nejrůznějších ubytovacích zařízení a turistům je zde poskytováno kvalitní zázemí a služby. Tento fakt měl vliv na ekonomiku celého ostrova a Olbia je dnes považována za město budoucnosti. V provozu je i moderní letiště a frekventovaný přístav.

Každý, kdo se zajímavá o historii, by rozhodně neměl návštěvu Olbie vynechat. Provincie Gallura totiž oplývá četnými archeologickými i historickými památkami. Krajina je poseta množstvím „nuragů“, kruhových kamenných staveb záhadné kultury, která po celém ostrově zanechala více jak 6000 těchto staveb. Další zajímavostí jsou tzv. hroby obrů, Coddu Veschiu. V samotné Olbii najdeme románský kostel San Simplicio z 12. století nebo zbytky původních hradeb. Velkou atrakcí je prvotřídní Národní archeologické muzeum, které vystavuje vraky starověkých lodí, sochy, amfory i mnoho dalšího. Olbia je také dobrým výchozím bodem pro poznávání blízkých ostrovů Tavolara, Molara nebo Maddalena, který je součástí národního parku.   

- Nuraghe la Prisgiona

Vychutnejte si místní speciality…

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Sabadas – raviola s náplní z místního tvarohu, politá omáčkou z medu

Pecorino Sardo – zrající ovčí sýr

Mirtho – myrtový likér

Cannonau  di Sardegna – nejznámější červené víno


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Olbie

Slunné Středomoří z Olbie na lodi MSC Armonia

Loď: MSC Armonia
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko
Nalodění: Livorno, Itálie
Vylodění: Olbia, Itálie
Trvání: 7 nocí

Plavby do Olbie

Francie, Itálie z Janova na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Francie
Nalodění a vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 3 nocí

Španělsko, Itálie, Francie na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španělsko, Itálie, Francie
Vylodění: Marseille, Francie
Trvání: 7 nocí

Francie, Španělsko, Itálie z Marseille na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Francie, Španělsko, Itálie
Nalodění a vylodění: Marseille, Francie
Trvání: 8 nocí