Santa Margherita

Plavby v okolí

Santa Margherita / Itálie

V severozápadní části Itálie jen 35 kilometrů jihovýchodně od Janova se na břehu Tyrhénského moře v regionu Ligurie rozkládá Santa Margherita. Město, známé také jako Santa Margherita Ligure, má asi 9 tisíc obyvatel a je jedním z nejhezčích letovisek Levantské riviéry.

Na místě dnešní Santa Margherity snad kdysi existovalo římské sídlo, jeho existence ale nebyla prokázána. V 10. století byla oblast zdevastována Saracény, v první polovině 13. století připadla Janovské republice. V roce 1432 byla Santa Margherita napadena benátskou flotilou, v době napoleonské nadvlády byla známá jako Porto Napoleone a konečně v roce 1861 se stala součástí nově sjednoceného Italského království. Po skončení druhé světové války se Santa Margherita proměnila v oblíbené turistické letovisko, kterým zůstává dodnes.

Prohlídku Santa Margherity je možné zahájit procházkou po pěkné nábřežní promenádě lemované elegantními fasádami hotelů na souši, hezkou písčitou pláží a luxusními jachtami na moři.

Už v roce 1550 byl na obranu proti útokům pirátů ze severní Afriky vystavěn Castello di Santa Margherita Ligure, v roce 1658 pak na pozůstatcích kostela z 13. století bazilika svaté Markéty Antiochijské, k níž byla v 18. století přistavěna věž v barokním stylu. Dvojice překrásných historických domů známých jako Villa Durazzo se může pochlubit nejen přepychovými interiéry či širokou sbírkou maleb 17. a 18. století, ale také nádhernými italskými zahradami plnými citronovníků, kamélií a dalších středomořských druhů s hezkými výhledy na moře.

 Santa Margherita je ideálním výchozím bodem pro průzkum východní části Ligurského pobřeží. Jižně od přístavu se na přírodní terase nachází Nozarego s pěkným kostelíkem a vychází odsud také hned několik tras Regionálním parkem Portofino. Po jedné z nich je možné dojít až do stejnojmenné rybářské vesnice v samém cípu malého poloostrova, známé svým malým dlážděným náměstím shlížejícím na přístav, pastelovými domy i skvělými restauracemi nabízejícími ty nejčerstvější ryby a plody moře. San Fruttuoso západně odsud je pak synonymem opatství, založeného v malinké zátoce přímo na břehu moře už v 10.-11. století.

Rapallo severně od Santa Margherity si už v 20. letech minulého století oblíbili slavní básníci a spisovatelé jako Ezra Pound nebo D. H. Lawrence, a tak není divu, že se město záhy stalo největším a nejdůležitějším přímořským letoviskem celé severozápadní Itálie. Kdo jej navštíví, může se těšit na příjemnou nábřežní promenádu, historické centrum s dlážděnými uličkami, hrad z poloviny 16. století, několik hezkých kostelů nebo třeba zajímavé muzeum věnované krajce. 2,5 kilometru dlouhá lanovka vyváží ty, kterým se za horkých letních dní nechce překonávat 600metrové převýšení, ke svatyni Montallegro, od níž se otevírají dech beroucí výhledy.

Komu zbude čas, může se - ideálně na palubě člunu - vypravit za krásami slavných Cinque Terre, pětice prastarých vesniček mezi La Spezií a Levantem, lemujících úchvatné pobřeží dramatických skalních útesů Národního parku Cinque Terre, zapsaného na seznam UNESCO.

Pobřeží Santa Margherity se může pochlubit celou řadou hezkých malých pláží. Mezi ty nejznámější patří Spiaggia Minaglia, jen co by kamenem dohodil od přístavu, nebo Punta Pedale či Gio e Rino o něco víc na jih.  

Místa, která stojí za to vidět

Villa Durazzo - Projděte se pěknými italskými zahradami i honosnými interiéry vily se sbírkou maleb ze 17. a 18. století.

Spiaggia Minaglia – Relaxujte, opalujte se a koupejte na hezké kamenité pláži jižně od přístavu. 

Abbazia di San Fruttuoso – Nenechte si ujít návštěvu tisíc let starého opatství, zasazeného v malé zátoce přímo na břehu moře.

Santuario Basilica Nostra Signora di Montallegro - Kochejte se překrásnými výhledy od svatyně z 16. století v nadmořské výšce 600 metrů.

Parco Regionale di Portofino – Vydejte se na pěší túru pohádkovou krajinou přírodního parku na pobřeží Tyrhénského moře.

Cinque Terre - Nechte se uchvátit scenérií skalnatého pobřeží s pěticí obrázkových vesniček, zapsaných na seznam UNESCO.