X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Lemesos
Lemesos

Plavby v okolí

Lemesos / Kypr

Lemesos je se svými přibližně 230 tisíci obyvateli druhým největším městem Kypru. Kouzelný přístav v zátoce Akrotiri lemovaný řadami palem, hotelů a kotvících jachet, v pozadí s pyšným pohořím Troodos, zabírá několik dlouhých kilometrů kyperských mořských břehů. Zároveň zde najdete i moderní čtvrť s budovami bank a zahraničních společností, která městu vysloužila přezdívku „malá Paříž“.

Lemesos vznikl mezi dvěma důležitými řeckými městy Amathus a Kourion. Přestože archeologické vykopávky potvrdily, že oblast byla osídlena už ve 2. tis. př. n. l., antické prameny o existenci města na území Lemesosu mlčí. První zmínky o něm se objevují až v 2. stol. n. l., kdy byla osada, tehdy pod jménem Neapolis, založena jako obrana řeckých měst proti římským výpadům. Název Lemesos se poprvé objevuje až v 10. stol. Město se významněji zapsalo do historie až na konci 12. stol., kdy se zde během 3. křížové výpravy zastavil anglický král Richard Lví Srdce se svou snoubenkou Berengarií Navarrskou. Kvůli konfliktu s vládcem Kypru nakonec Richard ostrov obsadil a ukončil tak po mnoha staletích byzantskou nadvládu. Dále zničil město Amathus a veškeré obyvatele přesunul do Lemesosu, kde se záhy oženil se svou snoubenkou. Tu zde také korunoval královnou Anglie. Později byl ostrov prodán templářům, poté se dostal do rukou Francouzů, kteří zde vytvořili první Kyperské království. Následující staletí byla pro Lemesos obdobím prosperity, která ovšem skočila v 16. stol. s příchodem otomanských vojsk. Město i celý ostrov se pomalu začalo dělit na enklávy s převažujícím řeckým nebo tureckým obyvatelstvem. Po britské mezihře ovšem došlo v r. 1974 k rozdělení ostrova, což Lemesosu paradoxně pomohlo.  Příchod velkého množství lidí z Tureckem okupované části zapříčinil velký rozvoj finančnictví, služeb i průmyslu, který pokračuje nepřetržitě dodnes.   

Živé letovisko, v jehož ulicích kontrastuje moderní architektura s historickými památkami, nabízí i velké množství obchodů a restaurací, v nichž lze ochutnat místní speciality. Městské pláže lákají k odpočinku, pobřežní promenáda zase k příjemným procházkám. Nálezy z nedalekých archeologických lokalit jsou vystavěné v místním archeologickém muzeu, které je vedle hradu z 10. stol. nejvýznamnější turistickou atrakcí. 

Vychutnejte si místní speciality…

KEO – víno, pivo a nealkoholické nápoje vyráběné v Lemesosu

Zivania – pálenka z hroznového vína

Halloumi – typický sýr z kozího a ovčího mléka

Lountza – vepřová panenka marinovaná v červeném víně a usušená na slunci

Loukoumades – malé koblížky se sirupem

 


Místa, která stojí za to vidět