Valletta
Valletta

Plavby v okolí

Valletta / Malta

Malebná Valletta je hlavním městem státu Malta. Tato hustě obydlená ostrovní země ve Středozemním moři byla vždy spojnicí mezi Evropou a Afrikou. Její strategická poloha z ní udělala námořní křižovatku a také cíl mnoha národů, které se tu během dlouhé historie vystřídaly. Poslední mocností byla Velká Británie, které Malta patřila až do r. 1964, kdy získala nezávislost. Anglický vliv je zde naprosto zřejmý. Angličtina je úředním jazykem, na ulicích uvidíte typické červené telefonní budky nebo schránky, oblíbeným nápojem je čaj s mlékem. I ostatní národy jako Arabové nebo Italové a hlavně řád maltézských rytířů se podepsaly na tváři ostrova, a místní kultura je proto zcela unikátní směsicí prvků doslova všech středomořských obyvatel.

 

Samotná Valletta byla založena v r. 1556, krátce po velkém obležení Malty, kdy řád maltézských rytířů hrdinně zvítězil nad početnou osmanskou armádou. Město bylo pojmenováno na počest válečníka a velmistra řádu Jeana de La Vallette. Za svůj celkový vzhled vděčí architektovi Lapparellimu, který navrhnul rovnoběžné ulice protínající celé historické centrum, do nichž byly chytře umístěny důležité stavby. Valletta má tak zcela unikátní územní plán. Zároveň byla obehnána mohutnými hradbami a mnoha bastiony, které ji měly učinit nedobytnou. Jako důležitá britská vojenská základna byla Malta těžce bombardována během 2. sv. války. Většina důležitých historických budov ale naštěstí zůstala neporušena. Dnes zde proto můžete obdivovat celou řadu kostelů. Nejdůležitější z nich je zcela jistě katedrála sv. Jana s unikátní výzdobou. Hlavní městskou ulicí je třída Republiky, kterou lemuje řada honosných paláců, muzeí i fontán. Třída vás zavede až k paláci Velmistra, který dnes slouží jako prezidentský palác. Ze zahrad Upper Barrakka se vám naskytne úžasný výhled na záliv a pevnosti tzv. „Trojměstí“, které lze spatřit už při příjezdu lodí do města.

 

Necelých 13 km od Valletty se nachází bývalé hlavní město ostrova Mdina. Toto krásně zachovalé středověké centrum, ve kterém údajně bydlel i sám apoštol Pavel, nabízí celou řadu historických staveb, včetně katedrály sv. Pavla. Zajímavostí je, že je zde až na výjimky zakázaná automobilová doprava, proto se také Mdině přezdívá „tiché město“.        

 

Vychutnejte si místní speciality…

Lampuki Pie – rybí koláč

Hobz biz-zejt – plátek křupavého chleba s olivovým olejem, rajčatovým pyré, tuňákem a kapary

Galletti – slané kulaté krekry

Soppa tal-Armla – zeleninová polévka s ovčím sýrem

Pastizzi – kapsy z listového těsta plněné slaným sýrem ricotta

Biskuttini tal-Lewz Morr – mandlové sušenky

Maltézská červená vína

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Valletty


Plavby do Valletty

Itálie, Malta, Španělsko z Civitavecchia na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Itálie, Malta, Španělsko
Nalodění: Palermo, Itálie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 4 nocí

Itálie, Francie, Španělsko, Malta z Janova na lodi MSC Sinfonia

Loď: MSC Sinfonia
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko, Malta
Nalodění: Janov, Itálie
Vylodění: Civitavecchia, Itálie
Trvání: 8 nocí