Gythio

Gythio / Řecko

Na severovýchodním pobřeží poloostrova Mani v jižní části řeckého Peloponésu se na břehu Středozemního moře rozkládá Gythio. Přístav v Lakonském zálivu má asi 6 tisíc obyvatel.

Gythio bylo údajně založeno antickými bohy Heraklem a Apollonem. V 5. století před naším letopočtem lehlo popelem, bylo však znovu vystavěno a až do 4. století, kdy jej se zemí srovnalo zemětřesení, bylo důležitým přístavem a za vlády Říma prosperovalo. V době Byzantské a Osmanské říše bylo Gythio jen malou rybářskou vesnicí, v první polovině 19. století v době řecké války o nezávislost se však znovu stalo důležitým centrem. V 60. letech 20. století tady byl otevřen moderní přístav a dnes je město největším a nejdůležitějším na celém poloostrově.

Pobřeží Gythia lemuje hezká promenáda, na které se vyjímají sochy mořské víly a námořníka v životní velikosti. V přístavu kotví pestré rybářské loďky a v barevnosti odstínů za nimi nezaostávají ani fasády klasických řeckých domků podél ulic, stoupajících až k patě hory Koumaros.

Návštěvníci si v Gythiu mohou dosud prohlédnout pozůstatky starověkého římského divadla, jehož historie sahá až do 1. století, i městské akropole, objevené při archeologických průzkumech před více než 100 lety. Velká část starověkého města zmizela pod hladinou Lakonského zálivu, ruiny části hradeb je ale pořád možné vidět například na písčité pláži Valtaki a u jejích břehů, kde z vody vystupuje také známý vrak dánské lodi Dimitrios.

Na konci 19. století byl s pevninou spojen ostrůvek Cranae s věží Tzannetakis z roku 1829 a romantickým majákem, od nějž se otevírají překrásné výhledy na moře.

Gythio je branou do Sparty, starověkého byzantského města, nacházejícího se jen 40 minut jízdy na sever, a milovníkům historie se bude líbit také v blízkém městečku Mystra. Slavnou doby Byzantské říše tady připomínají opevnění a brány, paláce a honosné domy, kostely i ulice s kašnami.

Kdo dává před minulostí přednost relaxaci a vodním sportům, může vyrazit na překrásnou, bezmála 6 kilometrů dlouhou písčitou pláž, oblíbenou pro bezpečné koupání i windsurfing.

Na západním pobřeží poloostrova se nachází jeskyně Diros, považované za jednu z nejvýznamnějších přírodních památek celého Řecka, jejíž úžasné geologické formace je možné prohlédnout si při projížďce na loďce.

Hezké restaurace s posezením přímo na promenádě nabízí kromě úchvatných výhledů také čerstvé ryby a mořské plody, právě vylovené z moře. Z řeckých specialit stojí za ochutnání musaka, zapékaná směs jehněčího, lilku a sýra, kleftiko, pomalu dušené jehněčí, nebo baklava, sladký dezert z listového těsta, medu a ořechů.

Místa, která stojí za to vidět

Amphitheatre – Nenechte si ujít ruiny starověkého divadla, vystavěného už v 1. století a renovovaného v době římské nadvlády.

Cranae – Užijte si procházku po hezkém ostrůvku u břehů města i překrásné výhledy od romantického majáku.

Mistras – Nahlédněte do byzantské minulosti městečka plného historických opevnění, bran, kostelů a honosných paláců.

Caves of Diros – Nechte se uchvátit překrásnou krápníkovou výzdobou jednoho z přírodních divů Řecka.

Mavrovouni Beach – Relaxujte, koupejte se a užijte si vodní sporty na předlouhé písčité pláži nedaleko od přístavu.

Dimitrios Shipwreck – Prohlédněte si záhadný vrak lodi, uvízlý v mělké vodě u pěkné pláže Valtaki.


Místa, která stojí za to vidět