Heraklion
Heraklion

Plavby v okolí

Heraklion / Řecko

Herákleion či Iraklio je od r. 1971 hlavním městem ostrova Kréta. Se svými přibližně 174 tisíci obyvateli je pátým největším městem Řecka a zároveň důležitým přístavem a turistickým i hospodářským centrem. Město ležící na severním pobřeží ostrova je omýváno Krétským mořem. Vedle historických památek přímo ve městě i v jeho okolí může nabídnout i pěkné písčité pláže s řadou kvalitních hotelů.

Přestože místo bylo osídleno již v pravěku, osada se začala rozvíjet až s existencí města Knóssos, které leží jen přibližně 5 km od města směrem do vnitrozemí. Knóssos byl centrem minojské kultury, která je považována za nejstarší evropskou kulturu vůbec. Zbytky obrovského paláce s 1300 místnostmi, který byl kvůli své velikosti a složitosti přezdíván „labyrint“, je možné obdivovat dodnes. Bohaté město Knóssos s více jako 60 tisíci obyvateli bez přístupu k moři tak začalo využívat malou osadu na pobřeží jako svůj domovský přístav. Po pádu minojské civilizace sem kolem r. 1100 př. n. l. přicházejí řecké kmeny, které přístavu dávají jméno Hérakleion – „Héraklovo město“. Z dávné historie ovšem není známo téměř vůbec nic, ani se přesně neví, kde starověký přístav ležel. Proto se jako letopočet založení města uvádí rok 824, kdy zde muslimové z Andalusie založili Krétský emirát a s ním i samotné město, kterému dali název Candia. V r. 961 se ostrova zmocnili Byzantinci a v r. 1204 během 4. křížové výpravy konečně Benátčané, kteří zde zbudovali první mohutnou pevnost. S postupným růstem se město pod nadvládou významné námořní republiky stalo centrem celé egejské oblasti a bohatým obchodním i kulturním centrem.

Období prosperity bylo přerušeno v 17. stol. krétskou válkou, kdy se celého ostrova zmocnilo Otomanské království. Turci pak z města vytvořili jeden z největších trhů s otroky ve Středozemí. Přístav se ale postupně zanášel a nakonec musela být většina námořní dopravy odkloněna do Chanie. S ní se přesunuly i další politické a obchodní instituce a zůstaly zde až do 2. pol. 20. stol. Po dlouhém úpadku tak nastal rozvoj Hérakleionu až v r. 1971, kdy sem bylo z Chanie znovu přesunuto hlavní město ostrova. Dnes je Hérakleion významným turistickým centrem, které nabízí památky z dob benátské i turecké nadvlády, zajímavá muzea, mohutnou pevnost, malebný starý přístav i úzké uličky plné kaváren a obchůdků s nezaměnitelnou atmosférou na hranici mezi východem a západem.              

Místa, která stojí za to vidět:

- Knóssos

- Hérakleion – starý přístav s pevností

- Fontánové náměstí s Morosiniho kašnou

- chrám sv. Tita

 

Vychutnejte si místní speciality…

Bougatsa Iordanis – těsto plněné sladkým sýrem Myzithra

Chaniotiko bouréki – cuketový koláč s bramborem a sýrem Myzithra

Ntákos – houska se sýrem, rajčaty, olivovým olejem a kapary posypaná bylinkami

Raki – tradiční pálenka z hroznů

 


Místa, která stojí za to vidět