Kréta

Kréta / Řecko

Ve Středozemním moři asi 160 kilometrů na jih od pevninské části Řecka leží největší z řeckých ostrovů a domov více než 600 tisíc obyvatel, Kréta.

Mezi lety 2700 -1420 před naším letopočtem byla Kréta centrem mínojské civilizace, nejstarší v celé Evropě. Tu později převálcovala kultura mykénská a na přelomu letopočtu pak Kréta padla do rukou Římanů a následně Byzantské říše. V následujících staletích měli na Krétu vliv arabští vládci, Benátské království a konečně v 17. století Osmanská říše. Mezi lety 1898 a 1908 byla Kréta autonomním státem, za druhé světové války se pak stala dějištěm krvavé Bitvy o Krétu (1941). Dnes je její ekonomika založena především na turismu.

Ostrov je známý svojí rozmanitou krajinou, hezkými městy a prvotřídní kuchyní. Pobřeží Kréty je lemované nádhernými písečnými plážemi, vnitrozemím se táhnou hřebeny hor včetně nejvyššího vrcholku, hory Ida (2 454 m).

Nejčastější vstupní branou na ostrov je jeho hlavní město, Heraklion. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu Archeologického muzea s artefakty z mínojské doby. Staré město Heraklionu je dodnes lemované hradbami staré benátské pevnosti, v jednom z jejích bastionů byl pohřben známý řecký spisovatel Nikos Kazantzakis.

Palác v Knossu je považován za nejstarší evropské město vůbec: místo bylo osídleno už v neolitu, první palác tady pak vznikl v době kolem roku 1 900 před naším letopočtem. Dnes tu na návštěvníky čeká architektura napříč mnoha staletími s pozůstatky budov, zdí, sloupů, schodišť, ale také keramiky a známá legenda o labyrintu a Mínotaurovi, bestii s lidským tělem a býčí hlavou.

Ulice 1866 hostí každý den mimo neděle trh pod širým nebem, kde je možné nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu, ale také typické krétské suvenýry: levandulový med, olivový olej nebo sušené bylinky a koření.

Kdo má čas a chce vyrazit za hranice města, může si v Rethymnu prohlédnout benátskou pevnost z 16. století, nebo se dokonce vypravit až do historického města Chania s benátským starým městem a nádhernou katedrálou.

Kdo dává přednost pěší turistice, měl by vyrazit na túru národním parkem a biosférickou rezervací kaňonu Samariá. Cesta 16kilometrovým kaňonem končí na pobřeží Libyjského moře a v místě zvaném „Brány“ je široká jen 4 metry, zatímco stěny kaňonu se tady vypínají do výšky až 300 metrů. Národní park je domovem vzácné krétské kozy kri-kri a několika dalších endemických druhů.

Co se týče gastronomie, za ochutnání stojí místní ručně vyráběné sýry, dakos, tradiční krétský salát, krétské koláče plněné sýrem a podávané s medem nebo „svatební“ krémové rizoto, gamopilafo. To vše samozřejmě zapité sklenkou výborného krétského vína.

Místa, která stojí za to vidět

Old Heraklion – Projděte se úzkými uličkami historického města lemovaného benátskými hradbami z 16. století.

Heraklion Archeological Museum – Nahlédněte do historie nejstaršího evropského osídlení a seznamte se s mínojskou kulturou a jejími legendami.

1866 – Nakupte čerstvé ovoce a zeleninu, levandulový med, olivový olej a víno na trhu s nezaměnitelnou středomořskou atmosférou.

Knossos – Projděte se jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa a představte si, jak asi vypadal palác, který tady stával už před 4 tisíci lety. 

Chania – Navštivte hezký přístav s benátskou architekturou, katedrálou ze 14. století i zajímavými muzei.

Samaria Gorge – Vydejte se na pěší túru národním parkem nádherného kaňonu až k Libyjskému moři a pozorujte vzácné krétské kozy, kterým je oblast domovem.

Vai Beach – Relaxujte na hezké písečné pláži obklopené největším přírodním palmovým lesem v Evropě.

Elafonisi – Obdivujte unikátní růžové pláže přírodní rezervace ostrůvku, na který je za odlivu možné přejít z Kréty dokonce i pěšky.


Místa, která stojí za to vidět