Katakolon (Olympie)
Katakolon (Olympie)

Plavby v okolí

Katakolon (Olympie) / Řecko

Katakolon je městečko na pobřeží Jónského moře v zálivu Agios Andreas, vzdálené pouhých 20 km od starobylé Olympie. Najdete zde promenádu s množstvím obchodů a také zajímavé Muzeum starořeckých technologií. Na okraji města začíná hezká pláž, která se táhne podél pobřeží v délce několika kilometrů.

Většina turistů ovšem míří do areálu starověké Olympie, kolébky olympijských her, které se zde prvně konaly v r. 776 př. n. l. Hry se poté opakovaly každé čtyři roky po více jak tisíc let, než byla tato tradice definitivně zakázána císařem Theodosiem I. v r. 393 n. l. Staří Řekové během sportovního klání zapomínali na rozepře mezi jednotlivými městskými státy a sportovními zápasy vzdávali hold bohu Diovi. Dodnes se zachovaly zbytky staveb sloužících k obřadům a hrám, stejně jako zbytky soch, které nám ukazují dávné hrdiny. Moderní olympijské hry byly obnoveny na konci 19. stol. a od té doby se každé 4 roky opakují v jiné části světa. Přesto se před zahájením samotných her obrací světová pozornost do jejich kolébky – v areálu starověké Olympie je před chrámem bohyně Héry tradičně zažehnut olympijský oheň.

Při návštěvě areálu uvidíte ruiny Diova chrámu, v jehož svatyni byla umístěna socha boha Dia. Z tohoto starověkého divu světa se bohužel nedochovalo vůbec nic. Zajímavé jsou ruiny palaistry, bývalého zápasiště, nebo gymnasionu, kde se trénovaly ostatní disciplíny. Vrcholem je návštěva stadionu, kde probíhaly samotné hry. Vedle areálu jsou dvě zajímavá muzea. Archeologické muzeum má vynikající sbírku soch, keramiky a dalších předmětů objevených v Olympii, naopak Muzeum starořeckých technologií vám ukáže technický pokrok a vynálezy ve starověkém Řecku, např. první budík, robot, atd.  

Místa, která stojí za to vidět:

- Archeologický areál starověké Olympie

- Archeologické muzeum

- Muzeum starořeckých technologií

- pláže v Katakolonu

 

Vychutnejte si místní speciality...

Řecký olivový olej, domácí med, víno, sýry, olivy, čerstvá zelenina


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Katakolonu