Kavala / Řecko

V severovýchodní části Řecka leží na břehu Egejského moře ve stejnojmenném zálivu Kavala. Důležitý přístav východní Makedonie a hlavní město stejnojmenného regionu je domovem asi 70 tisíc obyvatel.

Kavala byla založena pod názvem Neapolis koncem 7. století před naším letopočtem, ve 2. století před naším letopočtem se pak město stalo základnou starověkého Říma a vzkvétalo. Ve snaze ochránit Kavalu před nájezdy barbarských kmenů bylo město v 6. století opevněno Byzantinci. Mezi lety 1387 a 1912 byla Kavala součástí Osmanské říše a v této době bylo nejen rozšířeno její opevnění, ale byl zde vystavěn také mohutný akvadukt. Za první balkánské války byla Kavala okupována Bulharskem, které ji od Řecka na chvíli získalo také ve druhé světové válce, kdy byla vyvražděna většina místní židovské populace.

Město ve tvaru amfiteátru se od přístavu zvedá ke staré byzantské pevnosti, která je jednou z nejdůležitějších památek města. Turecký akvadukt, zvaný Kamares, byl vystavěn v 16. století za účelem zásobování města vodou a dodnes ční až 50 metrů nad úroveň ulic centrální části Kavaly.

Hezký přístav je lemovaný nespočtem barevných rybářských bárek a moderní promenáda v jeho severní části nabízí řadu kvalitních restaurací a taveren s překrásnými výhledy.

Kdo chce proniknout do pestré historie regionu, neměl by si nechat ujít návštěvu Archeologického muzea Kavaly, které představuje artefakty z doby od neolitu po staletí makedonských, thráckých a nakonec řeckých dějin.

V roce 1769 se v Kavale narodil Mohammed Ali a jeho rodný dům, jeden z nejlepších příkladů osmanské architektury v Řecku, dnes slouží jako muzeum. Zájemci se tady mohou dozvědět více o rodině i osobnosti zakladatele moderního Egypta, a v překrásné zahradě si vychutnat výbornou kávu.

Jen 20 kilometrů od Kavaly leží Philippi, založené ve 4. století před naším letopočtem na ochranu zlatých dolů v oblasti, dnes zapsané na seznam UNESCO. Zajímavá je prohlídka akropole, archeologického muzea i divadla, které se využívá k tanečním a hudebním vystoupením jednoho z největších kulturních festivalů Řecka, trvajícího od července do září.

K odpočinku od památek jsou ideální bahenní lázně v Krinides, využívané pro terapeutické účely už od 19. století, nebo snadná procházka či projížďka na kánoi v deltě řeky Nestos.

Jeskyně Alistratis západně od Kavaly je jednou z nekrásnějších v celé Evropě: může se pochlubit řadou obrovských podzemních katedrál, zdobených překrásnými krápníky, které je možné obdivovat v rámci prohlídky s průvodcem.

Grilovaná, na slunci sušená makrela, mušle s rýží, ančovičky zabalené ve vinných listech nebo plněný lilek, to jsou známé speciality Kavaly. Za ochutnávku určitě stojí také kourabiedes, mandlové sušenky obalené v cukru, a samozřejmě výtečné víno, rostoucí na slunných svazích místních hor.


Plavby do Kavaly

Řecko, Turecko z Pireu na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Řecko, Turecko
Nalodění a vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 11 nocí