Kos / Řecko

U jihozápadních břehů Turecka leží v Egejském moři Kos, třetí největší z řeckých Dodekanéských ostrovů. Na jeho severovýchodním pobřeží se rozkládá jeho stejnojmenné hlavní město, domov asi 18 tisíc z celkem 30 tisíc obyvatel celého ostrova.

Kos se objevuje už v klasické mytologii a ví se, že byl osídlen už v době bronzové. Ostrov dosáhl vrcholu svého rozkvětu v době helénistické a roku 366 se stal jeho hlavním městem nově vystavěný Kos. Vzkvétal i pod nadvládou Římanů a po skončení byzantské éry se jej v roce 1523 chopila Osmanská říše, která mu vládla až do roku 1912, kdy po italsko-tureckých válkách připadl Itálii. Za druhé světové války byl Kos členem Osy, a to až do italské kapitulace v roce 1943, Němci ho pak okupovali až do roku 1945. Na základě Pařížské mírové smlouvy byl Kos v roce 1947 předán Řecku, dnes je vyhledávanou turistickou destinací, lákající na své překrásné pláže i historickou architekturu.

Kos se může pochlubit celou řadou historických památek, spadajících až do doby starověkého Řecka a Říma. Agora v srdci města byla jednou z vůbec největších starověkého světa a dodnes na ní stojí pozůstatky několika chrámů, lázní i domů s nádhernými mozaikami a sloupy, které dávají nahlédnout do doby před mnoha staletími.

Na Kosu se kolem roku 460 před naším letopočtem narodil starověký lékař Hippokrates. V centru města stojí mohutný platan, pod nímž prý vyučoval své žáky, jen pár kilometrů za jeho branami pak jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit celého ostrova: ruiny Hippokratovy lékařské školy a antického chrámu zasvěceného bohu lékařství Asklépiovi.

Už v 2. století byla vystavěna dnes nádherně zrestaurovaná dvoupatrová vila Casa Romana s bohatou mozaikou, freskami a celou řadou soch, ze 14. století pak pochází hrad Neratzia. Kamenná pevnost byla vztyčena na obranu přístavu a od jejích silných zdí se otevírají úchvatné výhledy na moře i město.

Hezké pohledy si ale užijí i ti, kdo se vypraví k benátskému hradu, vybudovanému ve 14. – 15. století na vrcholku nad vesnicí Antimachia v jižní části Kosu. Kdysi tady kromě něj stávala celá stovka větrných mlýnů, z nichž se do dnešních dní dochoval už jen jediný. Více než dvě staletí starý mlýn byl nádherně zrenovovaný, je stále funkční a slouží dnes jako muzeum.

Kdo si chce odpočinout od památek, měl by vyrazit na některou z mnoha pohádkových pláží Kosu, lemujících jeho 112 kilometrů dlouhé pobřeží. Přímo ve městě jsou to pláže Paradiso nebo Lambi, o něco dál pak Kardamena. Pěkná pláž leží také u vesničky Kamari, na kterou shlíží ruiny baziliky svatého Štěpána z 6. a 5. století před naším letopočtem, oblázková pláž Therma nedaleko Agios Fokas je pak známá svými jedinečnými horkými prameny, thermes, jejichž voda se tady ve skalním bazénku mísí s tou mořskou. Kdo touží po něčem opravdu výjimečném, měl by se zavítat na pláž Limnionas, považovanou za jednu z nejkrásnějších na celém Kosu.

Na příznivce aktivního trávení volného času čekají na ostrově ideální podmínky nejen k relaxaci a koupání, ale také k vodním sportům, jako jsou windsurfing nebo potápění.

Místa, která stojí za to vidět

Ancient Agora – Mezi ruinami chrámů, lázní a domů s mohutnými sloupy nahlédněte do doby před více než dvěma tisíci lety.

Neratzia Castle – Nechte se uchvátit překrásnými výhledy na přístav i historické centrum města z kamenné pevnosti ze 14. století.

Casa Romana – Prohlédněte si mozaiky, fresky i sochařskou výzdobu nádherně zrestaurované starověké vily z 2. století.

Asklepieion – Zavítejte do chrámu boha lékařství Asklépia i k pozůstatkům školy, kde kdysi vyučoval i slavný Hippokrates.

Plaka Forest – Vyrazte na piknik nebo procházku pěkným borovým lesem plným želv, pávů i koček.

Traditional Windmill – Navštivte poslední dochovaný větrný mlýn vesnice Antimachia, kde jich kdysi stávala celá stovka.

Therma Beach – Relaxujte v termálním bazénku na hezké oblázkové pláži na břehu Egejského moře.