Mykonos
Mykonos

Plavby v okolí

Mykonos / Řecko

Ostrov Mykonos uprostřed Egejského moře je součástí Kykladských ostrovů. Jako vyhlášené letovisko s krásnými plážemi i kvalitními službami přitahuje především movitější klientelu i celou řadu celebrit, jejichž luxusní jachty lze obdivovat v přístavech po celém ostrově. Mykonos ovšem není místem jen pro zbohatlíky, je tu celá řada běžných ubytovacích kapacit a turisté tento ostrov skutečně milují pro jeho neopakovatelnou atmosféru i azurové moře. V 80. a 90. letech proslul jako hlavní centrum zábavy celé Egejské oblasti a i dnes zde v sezóně probíhá mnoho nespoutaných večírků.

 

O historii ostrova je toho známo jen velmi málo a pravděpodobně nehrál v dějinách Řecka velkou roli. Přesto se objevuje v řecké mytologii. Odehrál se zde totiž souboj mezi Diem a giganty a ostrov sám byl pojmenován po vnukovi boha Apollóna Mykonovi. V jeho těsné blízkosti se nachází kdysi posvátný ostrov Délos, který je významnou archeologickou lokalitou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Délos byl centrem kultu Apollóna, boha slunce, který se zde podle mýtů společně s bohyní Artemis narodil. A předpokládá se, že Mykonos, který byl osídlen už v 11. stol. př. n. l., se stal jeho zásobovací stanicí. Dochované památky jsou ovšem daleko mladšího data, najdeme tu např. zbytky benátské pevnosti Kastro z 15.–17. stol., několik starých kostelíků a větrné mlýny.

 

Hlavní město ostrova Mykonos city je obklopeno pestrobarevným přístavem, kde kotví rybářské loďky i luxusní jachty. Je považováno za jeden z nejlepších příkladů kykladské architektury. Sněhobílé domky a kostelíky s barevnými doplňky, květinami i starými větrnými mlýny jsou rájem fotografů i turistů. Ve čtvrti nazvané „Malé Benátky“ najdete vyhlášené butiky s luxusním zbožím. Zbytek města je ovšem protkán malebnými uličkami s krámky se suvenýry a tavernami, kde můžete ochutnat místní speciality. Večerní město je vyhlášené svým neutuchajícím nočním životem s celou řadou barů a diskoték, které jsou otevřeny až do rána. I přesto zde najdete klidná místa a pláže vhodná pro relaxaci.     

 

      

Místa, která stojí za to vidět:

- Mykonos – přístav

- Mykonos – větrné mlýny

- Mykonos – kostel Papaportiani

- archeologický areál ostrova Délos

 

Vychutnejte si místní speciality…

Kopanisti Mykonou – slaný kořeněný sýr z kravského nebo ovčího mléka

Amygdalota – tradiční cukrovinka s mandlemi ve tvaru zvonku

Louza – tradiční salám se směsí bylinek


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Mykonosu