Nafplio

Plavby v okolí

Nafplio / Řecko

Ve východní části Peloponéského poloostrova se v Argolském zálivu rozkládá Nafplio. Město, považované za jedno z nejkrásnějších v oblasti, má asi 14 tisíc obyvatel.

Nafplio bylo osídleno už od nejstarších dob, kdy sloužilo jako opevněná výspa. Už ve středověku bylo město důležitým námořním přístavem a po křižáckých výpravách přešlo pod nadvládu Benátské republiky a později Osmanské říše. V době první Helénské republiky bylo Nafplio jejím hlavním městem, mezi lety 1821 a 1834 pak hlavním městem Řeckého království. Dnes je centrem celého regionu i stále oblíbenějším turistickým cílem.

Prohlídku města je možné začít procházkou po hezké nábřežní promenádě s takzvanými Pěti bratry, historickými děly, od nichž jsou nádherné výhledy na moře. Leží v nejstarší části zvané Akronafplia, která byla až do 13. století samostatným centrem, začleněným za doby Osmanské a Francké říše do městského opevnění. Sportovně založení pak mohou vystoupat po 999 schodech na vrchol hradu Palamidi, benátské kamenné pevnosti z roku 1714, vypínající se 216 metrů nad hladinu moře.

Milovníci umění a dějin si při prohlídce města mohou všimnout hned několika soch a sousoší – třeba krále Otty Řeckého nebo řeckého generála Theodorose Kolokotronise, jenž sehrál důležitou roli ve válce země o nezávislost. Kdo se chce o historii krásného města dozvědět víc, neměl by si nechat ujít expozice archeologického muzea, nadšenci do vojenské historie pak nevelké válečné muzeum se zajímavou výstavou mimo jiné na téma druhé světové války.

Jen co by kamenem dohodil jižně od Nafplia, lemuje pobřeží Argolského zálivu nádherná písčitá pláž Karathona, kde se bude líbit příznivcům opalování i koupání. Asi půl hodiny jízdy na východ od města pak leží Epidaurus, jedno z nejznámějších starověkých míst Řecka a údajné rodiště Asklépia, boha uzdravení. Na zájemce tady čeká nejen divadlo z 3. století, jedna z nejlépe dochovaných klasických řeckých staveb, ale také svatyně a rozlehlý historický lázeňský komplex, zapsané na seznam UNESCO.

Na stejném seznamu figurují také severně ležící Mykény, založené už ve 14. století před naším letopočtem. Pochlubit se mohou celou řadou hezky dochovaných pozůstatků dávných civilizací – od citadely přes akropoli až po takzvané kyklopské hradby.

Nafplio je známé takzvanými komboloi, korálky na šňůrce, sloužícími k relaxaci, jako antistresová pomůcka či k ukrácení volné chvíle. Jednomu ze symbolů Řecka a jeho kultury je ve městě dokonce věnováno samostatné muzeum, v jehož obchodě je možné zakoupit si různě barevné a tvarované korálky na památku.

Místa, která stojí za to vidět

Promenade – Užijte si hezkou procházku po nábřeží jednoho z nejkrásnějších peloponéských měst.

Palamidi Castle – Vystoupejte po legendárních 999 schodech až na vrchol benátské pevnosti z roku 1714 a kochejte se pěknými výhledy na město.

Archeological Museum of Nafplio – Prohlédněte si zajímavé expozice archeologického muzea, hliněné masky, malované řecké vázy a jedinečné bronzové brnění.

Karathona Beach – Relaxujte, opalujte se a koupejte na překrásné písčité pláži na pobřeží Argolského zálivu.

Komboloi Museum – Nenechte si ujít jedinečnou expozici barevných korálků pro relaxaci a ukrácení dlouhé chvíle, symbolu řecké kultury.

Epidaurus – Obdivujte svatyni Asklépia, boha uzdravení, i nádherně dochované řecké divadlo ze 4. století, ne nadarmo zapsané na seznam UNESCO.

Mycenae – Nechte se uchvátit kyklopskými hradbami a Lví branou s jedinou známou sochou z řecké doby bronzové, datující se do 13. století před naším letopočtem.