X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Rhodos

Rhodos / Řecko

Rhodos, ležící na okraji Egejského moře poblíž Turecka, je jednou z turisticky nejoblíbenějších lokalit celé oblasti, která své návštěvníky láká na bohatou historii, přírodní krásy a malebné pláže. Se svou rozlohou přibližně 1400 km2 je největším ostrovem souostroví Dodekanesos a zároveň je čtvrtým největším ostrovem Řecka.

Podle řecké mytologie se ostrov vynořil z moře jako dar pro boha slunce Hélia. Nejvyšší bůh Zeus na něj totiž zapomněl, když se rozhodl po vítězné bitvě nad Titány rozdělit Zemi mezi olympské bohy. Hélios pak Rhodos ozářil svým jasem a učinil z něj nejkrásnější ostrov v celém Egejském moři.

Celá oblast byla osídlena už v pravěku maloasijskými kmeny. Po nich sem přišli Féničané, dále Minojci, Achájové nebo Dórové, kteří zde založili i slavný přístav Lindos. Rhodos byl skutečnou křižovatkou na pomezí Východu a Západu, kde se během staletí vystřídaly snad všechny významné středomořské národy. Rhodos byl už od starověku důležitým přístavem, který ovládali později i Římané, Arabové nebo Byzantinci.  Ovšem nejvýrazněji se na jeho tváři podepsali rytíři řádu sv. Jana Jeruzalémského, později známí jako maltézští rytíři, kteří Rhodos koupili v r. 1306. Ti mu vtiskli nezaměnitelný ráz s mnoha pevnostmi, kostely, nemocnicemi i paláci, které je možné obdivovat dodnes. Pod jejich vládou se ostrov brzy stal nejvýznamnější silou celého východního Středomoří. Vláda johanitů trvala do r. 1522, kdy se ho zmocnili Turci. Ti ostrov ovládali až do r. 1912. Od r. 1948 je pak Rhodos definitivní součástí Řecka.

Hlavním městem je stejnojmenný Rhodos s přibližně 55 tisíci obyvateli. Město na severním cípu ostrova zbudované během řecké éry nejvíce proslulo přítomností jednoho ze starověkých divů světa – Rhodského kolosu. O současnou podobu města, které patří k nejzachovalejším středověkým městům v Evropě, se ovšem postarali johanité. Pro svou výjimečnou hodnotu bylo také v r. 1988 zapsáno na seznam UNESCO. Jeho historickému jádru vévodí palác Velmistrů s mohutným opevněním. Své kouzlo má i starý přístav Mudraki či úzké uličky historického centra s mnoha obchůdky a restauracemi.

Druhou nejnavštěvovanější lokalitou je starověký přístav Lindos, který leží přibližně jednu hodinu cesty z hlavního města na východním pobřeží ostrova. Lindos turisticky proslul díky své starověké akropoli s chrámem bohyně Athény Lindské a divadlem či díky mohutné johanitské pevnosti.          

Místa, která stojí za to vidět:

- palác Velmistrů

- opevnění

- rhodská akropole

- starý přístav Mudraki

- středověké jádro města s úzkými uličkami

- údolí Motýlů

 

Vychutnejte si místní speciality...

Víno – Ilíos, Chevalier de Rhodes

Pitaroudia – smažené placičky s cizrny, rhodské „národní jídlo“

Melekouni – placičky z medu, sezamu, mandlí a pomerančové nebo citrónové kůry

Gyros – rožněné jehněčí kousky s pita chlebem a tzatziki

Rizogalo – studený rýžový pudink s citrónem a skořicí

Ouzo – anýzová pálenka

 

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Rhodosu