Santorini
Santorini

Plavby v okolí

Santorini / Řecko

Romantické Santorini ležící v Egejském moři je součástí Kykladského souostroví. Je zbytkem velkého sopečného ostrova, starořecky nazývaného Théra, jehož vrchol byl během silné erupce před 3 500 lety rozmetán po okolí. A zbytky kráteru, které se zvedají až několik set metrů nad vodu, dnes tvoří souostroví Santorini, jež svojí krásou přitahuje tisíce turistů z celého světa. Vzhledem k tomu, že Santorini leží pouze 110 km od Kréty, se mnozí historikové domnívají, že právě tento výbuch stojí za zánikem minojské kultury. Tato erupce byla také inspirací pro legendu o bájné civilizaci Atlantidě, která náhle zmizela ze světa. V současné chvíli zde žije přibližně 14 tisíc obyvatel a vedle hlavního a největšího ostrova Santorini tvoří souostroví i několik menších ostrůvků. Severovýchodně od Santorini se nachází Therasia, uprostřed jakési „podkovy“, kterou Santorini vytváří, leží ještě menší neobydlený ostrov Aspronisi. Uvnitř velké laguny jsou situovány tři malé vulkanické ostrůvky kuželovitého tvaru - Palia Kaméni, Néa Kaméni a Mikri Kaméni, které se staly oblíbeným cílem výletů, jelikož zde tryskají horké prameny.

Vulkanická činnost na Santorini se podepsala také na jeho povrchu. Ostrov je hornatý a většinou bez vegetace. Nachází se zde několik úchvatných pláží s odlišnou barvou písku či kamenů, která se pohybuje dle složení od bílé přes rudou až po černou. Nejkrásnější a největší pláže najdete na jižní a východní části ostrova. K těm nejoblíbenějším patří šedá pláž Monolithos nebo černá pláž Avis.

Santorini zažívá každoročně velký nápor turistů mířících nejčastěji do hlavního města Thira (Fira), které je plné obchůdků se suvenýry a lidovým uměním, barů a klubů otevřených až do pozdních nočních hodin. Okouzlující město s typickými bílými domky i kostelíky s modrými doplňky a květinami se snaží udržet i tradice z minulosti. Jeho křivolaké uličky jsou rájem fotografů a celková atmosféra města i celého ostrova dělá ze Santorini skutečně jedinečnou destinaci. Stejně malebná jsou i další městečka, jako je Oia a Imerovigli, rozesetá vysoko na skále. Za návštěvu stojí také Akrotiri, kde archeologové odkryli více než 3500 let staré město zasypané sopečným popelem, jemuž se přezdívá „Řecké Pompeje“.

Místa, která stojí za to vidět:

  • Santorini město
  • pláž Monolithos
  • klášter Profitis Illias
  • Akrotiri

Vychutnejte si místní speciality…

  • Fáva – smetanový pokrm vyrobený ze žlutých hrachů s různými ozdobami podle chuti
  • Mousaka – zapečené brambory s mletým masem a baklažány, zalité omáčkou z vajíček, mléka, mouky a sýra
  • Dolmades – vinné listy nadívané směsí rýže, česneku, bylinek a koření
  • Souvlaki – kousky jehněčího (nebo vepřové, telecí či kuřecí) pečené na jehle, ochucené česnekem, pepřem a rajčaty
  • Domates yemista – pečená rajčata nebo papriky, naplněné směsí rýže a bylinek

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Santorini