Santorini
Santorini

Plavby v okolí

Santorini / Řecko

Romantické Santorini ležící v Egejském moři je součástí Kykladského souostroví. Je zbytkem velkého sopečného ostrova, starořecky nazývaného Théra, jehož vrchol byl během silné erupce před 3 500 lety rozmetán po okolí. A zbytky kráteru, které se zvedají až několik set metrů nad vodu, dnes tvoří souostroví Santorini, jež svojí krásou přitahuje tisíce turistů z celého světa. Vzhledem k tomu, že Santorini leží pouze 110 km od Kréty, se mnozí historikové domnívají, že právě tento výbuch stojí za zánikem minojské kultury. Tato erupce byla také inspirací pro legendu o bájné civilizaci Atlantidě, která náhle zmizela ze světa. V současné chvíli zde žije přibližně 14 tisíc obyvatel a vedle hlavního a největšího ostrova Santorini tvoří souostroví i několik menších ostrůvků. Severovýchodně od Santorini se nachází Therasia, uprostřed jakési „podkovy“, kterou Santorini vytváří, leží ještě menší neobydlený ostrov Aspronisi. Uvnitř velké laguny jsou situovány tři malé vulkanické ostrůvky kuželovitého tvaru - Palia Kaméni, Néa Kaméni a Mikri Kaméni, které se staly oblíbeným cílem výletů, jelikož zde tryskají horké prameny.

Vulkanická činnost na Santorini se podepsala také na jeho povrchu. Ostrov je hornatý a většinou bez vegetace. Nachází se zde několik úchvatných pláží s odlišnou barvou písku či kamenů, která se pohybuje dle složení od bílé přes rudou až po černou. Nejkrásnější a největší pláže najdete na jižní a východní části ostrova. K těm nejoblíbenějším patří šedá pláž Monolithos nebo černá pláž Avis.

Santorini zažívá každoročně velký nápor turistů mířících nejčastěji do hlavního města Thira (Fira), které je plné obchůdků se suvenýry a lidovým uměním, barů a klubů otevřených až do pozdních nočních hodin. Okouzlující město s typickými bílými domky i kostelíky s modrými doplňky a květinami se snaží udržet i tradice z minulosti. Jeho křivolaké uličky jsou rájem fotografů a celková atmosféra města i celého ostrova dělá ze Santorini skutečně jedinečnou destinaci. Stejně malebná jsou i další městečka, jako je Oia a Imerovigli, rozesetá vysoko na skále. Za návštěvu stojí také Akrotiri, kde archeologové odkryli více než 3500 let staré město zasypané sopečným popelem, jemuž se přezdívá „Řecké Pompeje“.

  • Vychutnejte si místní speciality…
  • Fáva – smetanový pokrm vyrobený ze žlutých hrachů s různými ozdobami podle chuti

Mousaka – zapečené brambory s mletým masem a baklažány, zalité omáčkou z vajíček, mléka, mouky 
                     a sýra

Dolmades – vinné listy nadívané směsí rýže, česneku, bylinek a koření

Souvlaki – kousky jehněčího (nebo vepřové, telecí či kuřecí) pečené na jehle, ochucené česnekem,
                   pepřem a rajčaty

Domates yemista – pečená rajčata nebo papriky, naplněné směsí rýže a bylinek


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Santorini

Itálie, Řecko z Benátek na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Itálie, Řecko
Nalodění: Benátky, Itálie
Vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 4 nocí

Itálie, Černá Hora, Řecko z Benátek na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Černá Hora, Řecko
Nalodění a vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 7 nocí

Za poznáním historie Řecka a Chorvatska na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa:

Itálie, Řecko, Chorvatsko

Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 8 nocí

Nechte se uchvátit fascinujícími dějinami i překrásnými plážemi Středomoří. Naloďte se v kanály protkaných Benátkách a v italském Bari objevte hned tři místa, zapsaná na seznam UNESCO. Obdivujte bělostnou architekturu romantického Santorini, historické centrum druhého největšího města Kréty i dramatické pobřeží ostrova Kefalonia. Než se vypravíte zpět, zastavte se u úchvatného Diokleciánova paláce v chorvatském Splitu.

Autobusová doprava - český průvodce

Akce! First Minute 

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.