Soluň (Tesalonika)
Soluň (Tesalonika)

Plavby v okolí

Soluň (Tesalonika) / Řecko

V zálivu Thermaic v severozápadním cípu Egejského moře se rozkládá druhé největší město Řecka a hlavní město řecké Makedonie, Soluň, domov asi půl milionu obyvatel.

Soluň byla založena v roce 315 před naším letopočtem králem Kassandrem Makedonským a nesla jméno jeho manželky. Město bylo důležitou římskou metropolí a později jedním z nejbohatších a nejdůležitějších měst Byzantské říše. V roce 1430 byla Soluň dobyta Osmanskou říší, od které ji Řecko získalo zpět až v roce 1912. Roku 1917 byla velká část Starého města zničena ohněm, za druhé světové války pak byla Soluň silně bombardována. Po válce bylo město znovu vystavěno a dnes je nejdůležitějším přístavem Egejského moře a oblíbenou turistickou destinací.

V Soluni na návštěvníky čeká řada archeologických skvostů včetně staveb z doby raného křesťanství a Byzantské říše, zapsaných na seznam UNESCO. K vidění jsou tady také pozůstatky římských a osmanských staveb a struktur vybudovaných sefardskými Židy a v neposlední řadě architektura ve stylu art nouveau nebo art deco.

Jednou z dominant města je Bílá věž, vystavěná v 15. století na obranu Soluně, jeho centrálním bodem pak Aristotelovo náměstí. Ano Poli, Staré (nebo také Horní) město severně od centra Soluně nebylo dotčeno ničivým ohněm z roku 1917 a návštěvníci se tady mohou těšit na úzké dlážděné uličky, stará náměstí a nádhernou architekturu.

Hezká je procházka po nábřeží Nea Paralia, táhnoucím se v délce 3 kilometrů podél pobřeží, lemovaném řadou hezkých kaváren a barů.

Jihovýchodní část města je bohatá na majestátní vily a paláce, vystavěné slavnými architekty pro zámožné rezidenty, část z nich dnes hostí zajímavá muzea nebo umělecké galerie. Mezi ta nejznámější patří Soluňské archeologické muzeum se širokou sbírkou artefaktů z prehistorické minulosti města i zlatými předměty z královských paláců. Jedním z nejmodernějších muzeí je Soluňské vědecké centrum a technologické muzeum s největším planetáriem a plochou obrazovkou v Řecku. Atatürkovo muzeum sídlí v rodném domě Mustafy Kemala Atatürka a je věnováno životu a dílu zakladatele moderního Turecka.

Národní park Seich Sou Forest, vzdálený jen několik kilometrů od centra Soluně, nabízí nespočet příležitostí k pěším túrám a cyklistice, stejně jako nádherné výhledy na město.

Tsimisku a Proxenou Koromila jsou proslulými nákupními ulice Soluně a patří mezi nejexkluzivnější a taky nejdražší ulice celého Řecka. Kdo se chce místo nakupování bavit, neměl by si nechat ujít Waterland, největší vodní park v jihovýchodní Evropě.

Soluň byla po staletí pod vlivem Osmanské říše a znát je to také na její kuchyni, v níž hraje mimořádnou roli koření. Za ochutnávku stojí tradiční výběr předkrmů meze, velmi oblíbené je – sladké nebo slané – plněné pečivo bougatsa a chybět nesmí káva Frappé.

 

Místa, která stojí za to vidět

Ano Poli – Kochejte se překrásnou historickou architekturou i nádhernými výhledy ze Starého města, zapsaného na sezam UNESCO.

Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessaloniki – Prohlédněte si jedinečné římské paláce i prastaré kostely z období raného křesťanství a Byzantské říše.

Archeological Museum of Thessaloniki – Nenechte si ujít návštěvu muzea s vykopávkami ze Soluně a nahlédněte mimo jiné do hrobky krále Filipa II. Makedonského.

Nea Paralia – Projděte se po hezkém nábřeží lemovaném krásnými parky, kvalitními restauracemi i přívětivými kavárnami.

White Tower – Obdivujte dominantu Soluně, věž původního opevnění města z 15. století s bývalým vězením a zajímavým muzeem.

Seich Sou Forest National Park – Protáhněte si nohy při procházce lesy nedaleko od centra města a mějte oči otevřené: možná zahlédnete lišku nebo dokonce medvěda.

Waterland – Zažijte spoustu legrace v největším vodním parku nejen v Řecku, ale v celé jihovýchodní Evropě.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Soluňe