Volos

Volos / Řecko

Ve středu východního pobřeží pevninského Řecka se v Pagasitickém zálivu na břehu Egejského moře rozkládá Volos. Jeden z nejnovějších a také největších přístavů Řecka má asi 150 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Volosu byla osídlena už v neolitu, 6 tisíc let před naším letopočtem. V 8. století město několikrát napadli Bulhaři, ve století 14. pak spadlo pod nadvládu Srbska. Od roku 1423 až do první poloviny 19. století byla země součástí Osmanské říše, ještě dalších 50 let od války za nezávislost však trvalo, než byl Volos v roce 1881 konečně přičleněn k Řecku. Od poloviny 19. století město rostlo, v roce 1955 však byla jeho velká část srovnána se zemí ničivým zemětřesením. Dnes je Volos jedním z nejmodernějších přístavů Řecka, který navštíví přes 100 výletních lodí ročně.

Pobřežní promenáda je lemovaná kotvícími jachtami a hezkými restauracemi, které nabízí právě ulovené ryby a čerstvé mořské plody. Před velkým zemětřesením stála ve Volosu celá řada pěkných historických panství, z nichž se jich do dnešních dní zachovala a byla zrekonstruována jen malá část. Za krátkou prohlídku určitě stojí ortodoxní katedrála svatého Mikuláše z první poloviny 20. století a její působivý interiér se stříbrnými ikonami, vyřezávanými oltáři a malovanými zdmi a stropy.

Západně od města se nachází vesnice Dimini a Sesklo, kde byly archeologickými průzkumy objeveny jedny z nejstarších neolitických osídlení v Evropě. V Dimini jsou to pozůstatky akropole, zdí a hrobek z doby 4 000 – 1 200 před naším letopočtem, v Sesklu potom nejstarší řecká akropole, jejíž historie sahá až do doby před 8 tisíci lety.

Seznámit se s historií regionu opravdu do detailů mohou návštěvníci v archeologickém muzeu Athanasakeion se zajímavými expozicemi soch, hrobek, šperků, zemědělských nástrojů, ale i dobře dochovaných maleb, považovaných za jedny z nejlepších ukázek starověkého řeckého umění v celé zemi. Příznivci současného umění by měli zavítat do Městské galerie, milovníci vlaků pak do železničního muzea, sídlícího v nádherné budově vlakové stanice z roku 1884.

Asi 10 kilometrů severovýchodně od města se ve svazích hory Pelion nachází vesnice Makrynitsa, odkud jsou nádherné výhledy a kde místní obchodníci nabízejí lokálně vyráběný med, bylinky nebo keramiku.

Dvě hodiny jízdy na západ se pak k nebi vypínají skalní formace Meteora, jeden z největších klášterních komplexů země, vybudovaný v roce 1356 na pískovcových pilířích a skalních stěnách, dominujících místní krajině. Komu zbude čas, může vyrazit na některou z hezkých pláží na protějším pobřeží: dvoukilometrovou písčitou Melani nebo pláž Potistika, obklopenou úžasnými skalními formacemi.

Gurmáni by si neměli nechat ujít ochutnávku boubari, klobásy plněné rýží a hovězím a podávané s bramborami, pastitsa, mletého jehněčí s makaróny, nebo tradičního nápoje tsipouro, brandy z hroznových výlisků, servírované často k mořským plodům.

Místa, která stojí za to vidět

Athanasakeion Archeological Museum of Volos – Seznamte se se zajímavými dějinami regionu v muzeu s širokou sbírkou cenných maleb z období starého Řecka.

St. Nicholas Cathedral – Prohlédněte si nádherný interiér řecké ortodoxní katedrály, vystavěné v první polovině 20. století na místě staršího kostela.

Makrynitsa Village – Nechte se okouzlit překrásnými výhledy i lokálními výrobky vesnice ve svazích hory Pelion.

Meteora Monastery – Obdivujte pozůstatky majestátního klášterního komplexu, tyčícího se k nebi na dramatických útesech.

Tsalapatas Museum – Nahlédněte do historie výroby cihel a střešních tašek v továrně, která ve své době zaměstnávala na 250 lidí.

Melani Beach – Relaxujte, opalujte se a užijte si skvělé koupání v Egejském moři na nádherné, 2 kilometry dlouhé písčité pláži.

Sesklo – Prohlédněte si ruiny nejstaršího neolitického osídlení v Evropě, sahajícího do doby 6 tisíc let před naším letopočtem.