Zakynthos

Plavby v okolí

Zakynthos / Řecko

V západní části Řecka, jen 20 kilometrů od pevninské části země, se v Jónském moři rozkládá Zakynthos (nebo také Zante), třetí největší z Jónských ostrovů. 40 kilometrů dlouhý a 20 kilometrů široký ostrov, přezdívaný díky své bujné vegetaci „Květina východu“, má asi 40 tisíc obyvatel.

Historie Zakynthu je dlouhá a svoji roli v ní hrály Osmanská i Byzantská říše, Neapol, Benátky, Francie, Rusko nebo Velká Británie.  Za druhé světové války byl ostrov okupován Německem a v 50. letech 20. století byl postižen sérií ničivých zemětřesení, která srovnala se zemí velkou část jeho historických památek. Dnes je Zakynthos oblíbenou turistickou destinací a častou zastávkou výletních lodí na jejich plavbách po Středomoří.

Na východním pobřeží ostrova leží jeho stejnojmenné město s přístavem, typickou bílou řeckou architekturou, tavernami a rybářskými čluny, kotvícími, kam jen oko dohlédne. Centrem města je náměstí Solomos s kostelem svatého Mikuláše, historickou budovou Národní banky a Byzantským muzeem. Tady na návštěvníky čekají byzantské ikony, originální historické fresky i malby řeckých umělců.

Nedaleko přístaviště výletních lodí stojí nekrásnější kostel města, zasvěcený svatému Dionýsovi, patronovi ostrova. Kdo si chce protáhnout nohy, může vystoupat na vrchol hory Bochali s malou benátskou pevností, odkud jsou nádherné výhledy na město a moře.

Mořský park kolem města Laganas v jižní části Zakynthu je hnízdištěm mořské želvy karety obecné a předlouhá pláž u Kalamaki je také jednou z nejoblíbenějších celého ostrova.

Jen na člunu je přístupná zátoka s pláží Navagio s vysokými útesy na severozápadním pobřeží ostrova. Přímo na bílém písku tady leží vrak lodi MV Panagiotis, která se potopila v 80. letech 20. století. Milovníci šnorchlování budou okouzleni pláží Porto Limnionas s podmořskými jeskyněmi a bohatým životem pod hladinou.

Opět jen z malé lodi mohou zájemci obdivovat řadu takzvaných „Modrých jeskyní“, vytesaných do útesů v okolí mysu Skinari. V Kambi na západní straně ostrova najdou příznivci archeologie mykénské pohřebiště, v Keri v samém jižním cípu Zakynthu pak byla objevena mykénská hrobka: kromě ní je tady možné obdivovat také překrásné výhledy. Vesnice Anafonitria na severu ostrova je domovem kláštera z 15. století, kde strávil poslední roky svého života svatý Dionýsos.

Kdo chce vyrazit za hranice Zakynthu, může se podívat na ostrůvek Marathonissi (známý také jako Želví ostrov) s tropickou vegetací, tyrkysovým mořem, nádhernými plážemi a mořskými jeskyněmi. Nikdo by si pak neměl nechat ujít ochutnávku místní speciality, na pánvi smaženého krupicového dezertu fytoura. Zklamat pak nemohou řecký gyros, souvlaki nebo musaka.

 

Místa, která stojí za to vidět

Zakynthos – Projděte se hlavním městem ostrova s ulicemi lemovanými typickou bílou architekturou, tradičními tavernami a všudypřítomnými rybářskými čluny.

Solomos Square – Zavítejte na hlavní náměstí Zakynthu a v Byzantském muzeu obdivujte historické ikony a originální fresky.

Cape Skinari – Nenechte si ujít skupinu zajímavých skalních formací, známých jako Modré jeskyně.

Navagio Beach – Nastupte na člun a vyrazte do překrásné zátoky s dramatickými útesy a nádhernou pláží s vrakem lodi z 80. let minulého století.

Keri – Prohlédněte si prastarou mykénskou hrobku, navštivte maják s kavárnou a kochejte se hezkými výhledy ze strmých útesů.

Kalamaki Beach – Relaxujte, opalujte se a užijte si vodní sporty na předlouhé písečné pláži, která je oblíbeným hnízdištěm karety obecné.

Anafonitria – Navštivte malebnou vesničku s tradičními řeckými domy, od místních nakupte med a olivový olej a podívejte se do kláštera, kde strávil poslední roky svého života svatý Dionýsos.


Plavby do Zakynthosu

Itálie, Chorvatsko, Řecko, Norsko na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Řecko, Norsko
Nalodění: Marghera (Benátky), Itálie
Vylodění: Terst, Itálie
Trvání: 7 nocí