Alicante
Alicante

Plavby v okolí

Alicante / Španělsko

Alicante (nebo také Alacant) je španělské město a přístav, které najdete na břehu Středozemního moře v jižní části Valencie.

Oblast Alicante byla osídlena už před 7 tisíci lety, v roce 1 000 před naším letopočtem sem potom dorazili řečtí a féničtí obchodníci, kteří tady vybudovali několik malých přístavů. Na místě, kde se dnes rozkládá Alicante, založili kartaginští osadníci ve 3. století město Akra Leuka.

Přes 700 let městu vládli Římané, následně pak Mauři a v roce 1298 Alicante konečně připadlo Království Valencie a stalo se významným středomořským centrem exportu rýže, vína, olivového oleje, pomerančů a vlny. Od 17. do 19. století Alicante pouze živořilo a žilo ze zemědělské produkce a rybolovu. Znovu se vzpamatovalo až na konci 19. století, kdy se opět rozmohl obchod a město začalo těžit ze své výhodné polohy – především pak za první světové války, kdy bylo Španělsko neutrální zemí.

V 50. a 60. letech 20. století se začal rozmáhat turismus a v Alicante vyrostla řada nových hotelů, komplexů, restaurací a barů. Až do globální recese z roku 2008 bylo Alicante jedním z nejrychleji rostoucích měst ve Španělsku.

Nad Alicante se tyčí hora Benacantil, na jejímž vrcholu stojí hrad Santa Bárbara. Jeho nejstarší částí je věž (La Torreta) ze 16. století, zdi a spodní část pak byly vystavěny o něco později, ve století 18. Od hradu dolů do města je možné sejít některou z uliček Barrio de la Santa Cruz, pestrobarevnou čtvrtí starého města s malými domky v úzkých uličkách vyzdobených vlajkami a květinami. Na úpatí hory najdete také park L´Ereta s několika úrovněmi, cestičkami a plošinami, odkud je nádherný výhled na město.

Alicante se pyšní řadou kostelů a barokních domů, stejně jako obrannými věžemi Huerta de Alicante z 15. – 18. století, které měly město bránit před piráty. Kolem pobřeží se táhne promenáda Explanada de Espana, lemovaná palmami a vydlážděná 6,5 milionem mramorových kachlí. Patří prý k jedněm nejkrásnějších ve Španělsku.

Nedaleko od pobřeží Alicante se ve Středozemním moři nachází ostrov Tabarca, dřívější útočiště pirátů a dnes oblíbený cíl turistů, na které tady čekají krásná pláž a malá vesnice s restauracemi, obchody se suvenýry a uměleckými galeriemi.

V Alicante sídlí několik muzeí, tím nejoblíbenějším je moderní interaktivní Archeologické muzeum. Prohlédnout si tady můžete předměty napříč historií oblasti, z nichž ty nejstarší spadají do doby před 100 tisíci lety.

Místa, která stojí za to vidět

  • Santa Bárbara – Vyšlápněte si, nebo se nechejte vyvézt na vrchol hory Benacantil a prohlédněte si hrad s věží z 16. století a nádhernými výhledy do širokého okolí.
  • Explanada de Espana – Udělejte si procházku po jedné z nejkrásnějších promenád ve Španělsku, vydlážděné mramorem a lemované palmami, restauracemi a stánky se suvenýry.
  • Barrio de la Santa Cruz – Ztraťte se v úzkých uličkách starého města s maličkými barevnými domky, spoustou květin, schodů a nádherných výhledů.
  • Playa del Postiguet – Relaxujte a nachytejte bronz na dlouhé písečné pláži přímo v centru města.
  • Basílica de Santa María – Obdivujte nejstarší aktivní kostel v Alicante, vystavěný mezi 14. a 16. stoletím nad pozůstatky mešity. 
  • MARQ Museo Arqueológico de Alicante – Seznamte se s bohatou historií Alicante v moderním muzeu, vystavujícím artefakty, z nichž nejstarší pocházejí dokonce z doby před 100 tisíci lety.
  • Isla de Tabarca – Udělejte si výlet člunem na překrásný ostrov, vyrazte šnorchlovat, projděte se po pláži nebo si v místní vesnici dejte něco dobrého k jídlu. 

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Alicante