Almeria

Plavby v okolí

Almeria / Španělsko

Na jihovýchodním pobřeží Španělska leží ve stejnojmenném zálivu na břehu Středozemního moře Almería. Město v regionu Andalusie a hlavní město stejnojmenné provincie má asi 200 tisíc obyvatel.

V 10. a 11. století Almería prosperovala a bohatla díky obchodu a textilnímu průmyslu, zejména hedvábí. Později bylo město několikrát obléháno a na konci 15. století padlo pod nadvládu křesťanů. Roku 1522 byla Almería zničena silným zemětřesením, ze kterého se zcela vzpamatovala až v 19. století. V době španělské občanské války bylo město bombardováno, dnes je jeho ekonomika postavena hlavně na produkci zeleniny, jíž region zásobuje celou Evropu.

Prohlídku Almeríe je možné začít procházkou po hezké nábřežní promenádě, lemované palmami, bary, restauracemi a nádhernými výhledy na moře. Dominantou města je impozantní maurská pevnost Alcazaba, po známé granadské Alhambře druhá největší v Andalusii. Pevnost byla vybudována už v 10. století, v 16. ale podlehla zemětřesení, byla však zrekonstruována. Dnes si tady návštěvníci mohou prohlédnout hned trojité hradby a rozlehlé zahrady, v okolí pak muslimskou érou inspirované domy v pastelových barvách.

V 16. století byla znovu vystavěna také Almeríjská katedrála s věžemi a opevněním na ochranu před piráty – původně mešita v gotickém stylu se stala renesančním kostelem, který si však zachoval některé ze svých obranných prvků. Kdo chce do historie regionu nahlédnout ještě hlouběji, měl by navštívit archeologické muzeum, vystavující nálezy napříč oblastí včetně celé řady objektů z Alcazaby.

Z doby pozdější, avšak o nic méně zajímavé, pak pochází síť tunelů pod úrovní města, válečných krytů vybudovaných na ochranu obyvatel Almeríe v době španělské občanské války. Dnes jsou tunely nejdelšími, veřejnosti přístupnými v Evropě.

Jen 40 minut východně od města se rozkládá jeden z největších přírodních skvostů celého Španělska, Cabo de Gata Níjar. Přírodní park vulkanického původu a ekologický pobřežní ráj Středozemního moře se může pochlubit úchvatnými plážemi a byl coby biosférická rezervace zapsán na seznam UNESCO. Asi 40 kilometrů severně od Almeríe pak leží Tabernas, jediná poušť v Evropě a měsíční krajina, oblíbená zejména filmaři westernů.

Favority almeríjské kuchyně jsou – nepřekvapivě - ryby a mořské plody. Za ochutnávku stojí gachas, pikantní dušené škeble, sopa de Almería, polévka z mořských mušlí, nebo třeba patatas a lo pobre, na prudko osmažené brambory podávané se zelenou paprikou.

Místa, která stojí za to vidět

Alcazaba Fortress – Obdivujte majestátní maurskou pevnost s trojitými hradbami, založenou už v 10. století.

Almería Cathedral – Nechte se okouzlit překrásnou gotickou katedrálou s renesanční fasádou, znovu vystavěnou po ničivém zemětřesení z roku 1522.

Museum of Almería – Nahlédněte do zajímavé minulosti regionu a prohlédněte si artefakty napříč staletími.

Cabo de Gata-Níjar Natural Park – Zavítejte na překrásné pláže pobřežního parku, figurujícího na seznamu UNESCO.

Oasys MiniHollywood – Nenechte si ujít originální tematický park v jediné poušti Evropy, hojně využívané filmaři westernů.

Civil War Shelters of Almería – Prohlédněte si rozsáhlou síť podzemních tunelů, vystavěných na ochranu obyvatel v době španělské občanské války.

Central Market – Ochutnejte vynikající speciality regionu na rozlehlém tržišti.