Cartagena
Cartagena

Plavby v okolí

Cartagena / Španělsko

Na jihozápadním pobřeží Španělska leží na břehu Středozemního moře přístavní město a námořní základna Cartagena.

Město bylo založeno kolem roku 220 před naším letopočtem Kartaginci a velký rozkvět zaznamenalo především v době římské. Cartagena byla jedním z nejdůležitějších obranných přístavů ve Středozemí a po příchodu Bourbonů do Španělska se stala základnou španělského námořnictva. Dnes má přes 200 tisíc obyvatel a je důležitou destinací výletních lodí.

Cartagena se může pochlubit řadou římských ruin. Mezi ty nejznámější patří Římské divadlo z 1. století před naším letopočtem, druhé největší na Iberském poloostrově, nebo vila Casa de la Fortuna s nástěnnými malbami a mozaikami. Za prohlídku pak určitě stojí Muralla Púnica s pozůstatky obranné zdi ze 3. století před naším letopočtem. Hrad Concepción prošel ve 13. století rekonstrukcí, která využila strukturu starého amfiteátru. Katedrála Santa María la Vieja pochází se 13. století a v její kryptě je možné najít zdobenou podlahu římského domu.

Kdo má zájem o novodobější architekturu, může se těšit na řadu staveb ve stylu art nouveau, mezi nimi například radnici, Grand hotel nebo Casino. Mezi barokními stavbami vyniká obranná zeď Karla III. nebo hrad San Julián.

Zájemci o historii oblasti by si neměli nechat ujít návštěvu Městského archeologického muzea nebo teprve nedávno otevřeného Národního muzea námořní archeologie. Kdo dává přednost umění, může navštívit palác Aguirre, který hostí Regionální muzeum moderního umění.

Muzeem je dnes i bývalý vojenský kryt španělské občanské války a v Námořním muzeu je možné prohlédnout si světově proslulou ponorku Peral, postavenou kartaginským rodákem Isaacem Peralem a spuštěnou na moře v roce 1888.

Hlavní ulicí města je Calle Mayor, lemovaná butiky a bary, které servírují typické španělské „tapas“.

Město je obklopeno pobřežními horami, které jsou domovem celé řady endemických botanických druhů a ohrožených živočichů, jako jsou například některé druhy orlů či želv. Nedaleko od města leží chráněná přírodní oblast Mar Menor, slaná laguna oddělená od Středozemního moře 22 kilometry dlouhou písečnou kosou.

V okolí Cartageny leží nejvíce španělských pláží oceněných známkou kvality a na své si tady přijdou také milovníci koupání, slunění a vodních sportů.

Základem tradiční kuchyně španělského regionu Murcia jsou olivový olej, čerstvá zelenina a mořské plody. Mezi typické pokrmy patří „salazones“, nasolená ryba, „caldero“, ryba s rýží, „michirones“, bílé fazole dušené s chorizem, šunkou, vepřovým tukem, bramborami a chilli papričkami, nebo „los exploradores“, těsto plněné klobásou a vejcem nebo mletým masem, obalené v cukru.

 

 

 

Místa, která stojí za to vidět

Teatro Romano – Obdivujte pozůstatky majestátního římského divadla, vystavěného v 5. – 1. Století před naším letopočtem.

Museo Naval – Ve vojenském muzeu si prohlédněte ponorku Peral, první moderní ponorku na světě, lodě, letadla a další zajímavé artefakty.

Museo Arqueológico Municipal – Navštivte muzeum s největší sbírkou pohřebních nápisů ve Španělsku.

Castillo de San Julián – Vystoupejte na vrchol Monte de San Julián a kochejte se výhledy z pevnosti, postavené na přelomu 18. a 19. století.

Mar Menor – Užijte si nespočet vodních sportů ve slané laguně nedaleko Cartageny, chráněné jako důležitá přírodní oblast.

Santa María la Vieja Catedral – Prozkoumejte ruiny kamenné katedrály ze 13. století, zničené za doby španělské občanské války v roce 1939.

Calle Mayor – Kochejte se nádhernou historickou architekturou při procházce po hlavní ulici města, lemované řadou obchodů a skvělých restaurací.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Cartageny