Ibiza

Ibiza / Španělsko

Ibiza je s rozlohou 571 km2 třetím největším Baleárským ostrovem, údajně je ale ze všech nejkrásnější. Společně se sousední Formenterou nabízí panenskou přírodu a nádherné pláže s bílým pískem obklopené piniovými a borovými lesy. Bílá barva ovšem převládá i ve městech, stejně jako přátelská atmosféra místních obyvatel, což Ibize vysloužilo přezdívku „bílý ostrov lásky“. Pro jeho krásu ho v 60. letech vyhledávali i hippies, které o několik let později vystřídali skuteční turisté. Dnes je Ibiza jednou z nejznámějších prázdninových lokalit, vyhlášená nočním životem a zábavou. Nejenom v hlavním městě ostrova, ale i v dalších letoviscích se nacházejí světoznámé diskotéky a kluby jako Pacha, Space nebo Café del Mar.

 

Ibiza byla osídlena už v pravěku, ale důležitým mezníkem bylo 7. stol. př. n. l., kdy sem připluli Féničané a založili osadu Ibusim. Z ní později vzniklo dnešní hlavní město Eivissa, jehož název se ujal pro celý ostrov. Fénická kolonie Kartágo považovala ostrov pro jeho červenou půdu za posvátný a dokonce zde pohřbívali své mrtvé. Archeologická lokalita s více jak 300 hroby byla nalezena přímo na území hlavního města a společně s muzeem je jeho velkou atrakcí. Poté se Ibizy, stejně jako ostatních Baleárských ostrovů, zmocnili Římané. Po nich Byzantinci a Arabové, jejichž vliv je stále zřetelný na celém ostrově nejenom v architektuře, ale i v zemědělství a rysech místních obyvatel. V r. 1235 se Ibiza stála součástí Aragonského království a posléze Španělska. Kvůli neustále hrozbě pirátských útoků zde bylo vybudováno několik pevností a mohutné opevnění kolem hlavního města Eivissa, které se téměř v neporušeném stavu dochovalo až dodnes. Historické části Eivissy se říká D´alt Villa. V jejích křivolakých uličkách s celou řadou barů a restaurací, originálních kaváren, galerií i elegantních obchůdků potkáte tu pravou romantickou atmosféru, která pravidelně přitahuje umělce z celého světa. Milovníky přírody zas okouzlí bezpočet krásných zákoutí a mořských zálivů s tyrkysově čistou vodou. Pro svou výjimečnou krásu a historickou hodnotu byla v r. 1999 Ibiza zapsána na seznam přírodního, ale i kulturního dědictví UNESCO.          

Vychutnejte si místní speciality…

Arroz la Marinera – ibizská obdoba španělské paelly, rýže s masem a mořskými plody

Borrida de rajada – kousky rejnoka s česnekovou omáčkou a mandlemi

Ensalada de crostes – speciální salát ze sušených ryb a tvrdého chleba

Flaó – koláč ze smetanového sýra s mátou a anýzem

Hierbas Ibicencas  – likér z několika druhů aromatických ostrovních bylinek, převládá anýz

Palo – tmavý hořký likér z chinovníku a hořce, doslazovaný karamelizovaným cukrem

Ibiza Ice – nápoj z šumivého vína a ovoce

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Ibizy

Itálie, Francie, Španělsko z Ibizy na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Španělsko, Itálie, Francie
Nalodění a vylodění: Ibiza, Španělsko
Trvání: 7 nocí

Španělsko, Itálie z Ibizy na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Španělsko, Itálie
Vylodění: Palermo, Itálie
Trvání: 8 nocí

Plavby do Ibizy

Francie, Španělsko, Itálie z Marseille na lodi MSC Orchestra

Loď: MSC Orchestra
Trasa: Francie, Španělsko, Itálie
Nalodění: Marseille, Francie
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 3 nocí

Francie, Španělsko, Itálie z Marseille na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: Francie, Španělsko, Itálie
Nalodění a vylodění: Marseille, Francie
Trvání: 7 nocí
Zobrazit další termíny
First Minute
plavba s českým průvodcem

Malá ochutnávka západního Středomoří s průvodcem II

Loď: MSC Poesia
Trasa:

Francie, Španělsko, Itálie

Trvání: 6 nocí

Užijte si gastronomii, historii i kulturu Středozemního moře. Naloďte se v italském Janově a ve francouzské Marseille ochutnejte proslulou rybí polévku. Pak už vyrazte směr Španělsko: projděte se křivolakými uličkami Ibizy, lemovanými restauracemi a bary, a v Barceloně se nechte okouzlit jedinečnou architekturou. Zažijte při tom komfort plavby s českým průvodcem.

Autobusová doprava - český průvodce

Vnitřní kajuty a vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání

Akce! First Minute