X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Madrid

Madrid / Španělsko

Madrid je hlavním a se svými více než 3 (v metropolitní oblasti 6,5) miliony obyvatel také největším městem Španělska. Madrid leží uprostřed země na řece Manzanares a je sídlem vlády a politickým, ekonomickým a kulturním centrem Španělska.

Archeologické nálezy dokazují, že Madrid byl osídlen už v prehistorické době, první písemné zmínky o něm však pocházejí až z poloviny 9. století, kdy tady byla vystavěna pevnost. V 11. století město dobyli křesťané, to tak připadlo Koruně a pod názvem Villa vzkvétalo. Počet obyvatel Madridu rostl a v 16. století se město konečně stalo centrem a hlavním městem království, až do roku 1931 ale trvalo, než země získala svoji první ústavu. V letech 1936-39 panovala ve Španělsku občanská válka a Madrid byl jedním z měst, které jí bylo nejvíce postiženo. Po smrti generála Franca v roce 1975 začala země přecházet na demokracii a v roce 1978 byl ústavou potvrzen statut Madridu coby hlavního města Španělska.  

Madrid je nádhernou směsicí moderní a historické architektury. Ze středověku se dochovaly věže San Nicolás a San Pedro el Viejo nebo kostel St. Jerome, z doby renesance pochází most Segovia. Většina významných památek má své počátky v tzv. Zlaté době Španělska, tedy v době 16. – počátku 18. století.

Královský palác je svojí plochou největším v Evropě. Postaven byl na pozůstatcích původní muslimské pevnosti Alcázar z 9. století a prohlídky jeho překrásných interiérů s uměleckými díly jsou povinností každého návštěvníka Madridu. V roce 1850 bylo založeno Královské divadlo a z 19. století pochází také budova Národní knihovny. Tzv. Zlatý umělecký trojúhelník jsou tři umělecká muzea nacházející se podél ulice Paseo del Prado. Muzeum Prado je nejnavštěvovanějším muzeem světa – není divu: v jeho sbírce jsou tisíce vzácných uměleckých děl pocházejících z Evropy 12. – 19. století.

Madrid je zelené město s nejvyšším počtem stromů v přepočtu na obyvatele v Evropě. Největším parkem je park Buen Retiro z roku 1631. Vlaková stanice Atocha je domovem obrovské vnitřní zahrady s více než 500 druhy rostlin a rybníčky s želvami a zlatými rybami. V Casa de Campo na východ od města sídlí výstaviště, Madridská ZOO, zábavní park a park s atrakcemi. Ideálním místem pro pozorování ptáků je hora El Prado s jedním z nejlépe zachovaných středomořských lesů v Evropě.


Místa, která stojí za to vidět