Málaga
Málaga

Plavby v okolí

Málaga / Španělsko

Přístavní město Malaga je centrem pobřeží Costa del Sol – Slunečného pobřeží. Díky svému příjemnému klimatu s 300 slunečnými dny v roce je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací nejen Andalusie, ale i celého Iberského poloostrova. S téměř 600 tisíci obyvateli je 6. největším městem Španělska a zároveň také důležitým průmyslovým, ale i kulturním centrem.

 

Přestože dnes je Malaga moderním kosmopolitním městem, neztratila nic ze své andaluské identity. Její historie je velice dlouhá, pravděpodobně byla založena už v 8. stol. př. n. l. fénickými kupci, kteří místo pojmenovali Malaka, podle fénického výrazu pro „sůl“. Později město obsadili Římané, za jejichž vlády se nebývale rozrostlo a stalo se důležitým přístavem. Po rozpadu Západořímské říše se zde vystřídali Vizigóti i Byzantinci, až jej v 8. století definitivně získali Maurové. Malaga byla jedním z nejdůležitějších obchodních center muslimského emirátu na Pyrenejském poloostrově a pod jejich nadvládou se udržela téměř až do konce rekonkvisty. V r. 1325 popsal cestovatel Ibn Battuta Malagu jako jedno z největších a nejkrásnějších měst v Andalusii, které hospodaří jak na moři, tak i na souši a překypuje jídlem a ovocem. Toto nejslavnější období skončilo v r. 1487, kdy město dobyla křesťanská vojska. Pět let poté byla dobyta i Granada a tím rekonkvista, tedy vyhánění muslimů z Pyrenejského poloostrova, definitivně skončilo. Přesto Malaga nezapře svůj orientální ráz a pozůstatky maurských památek nalezneme ve městě dodnes. Po období útlumu se ekonomika města pozvedla během průmyslové revoluce, kdy došlo k postupné industrializaci. Největší boom ale nastal až v 50. letech 20. stol., kdy se Costa del Sol stalo oblíbeným turistickým letoviskem.        

 

Vedle moderních čtvrtí s širokými bulváry plnými restaurací zde můžete obdivovat starou obrannou pevnost Castillo de Gibralfaro, která nabízí nádherné výhledy na celé město. K pevnosti přímo přiléhá bývalý maurský palác Alcazaba, který připomíná zdejší slavnou minulost. Přímo pod ním se dále nachází archeologický areál římského divadla. Dominantou historického centra je bezesporu renesanční katedrála Nanebevzetí Panny Marie, které se přezdívá „jednoruká“ kvůli její nedokončené věži. Naprostá většina turistů dále míří hlavně do Picassova muzea, ve kterém naleznete mnoho jeho originálních obrazů i skic. Malagu můžeme dokonce nazvat „Picassovým městem“, jelikož právě zde se tento slavný umělec narodil.    

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Alcazaba

- Castillo de Gibralfaro

- katedrála Nanebevzetí Panny Marie

- korida

- Picassovo muzeum

- Plaza de la Merced

 

Vychutnejte si místní speciality…

Boquerones – smažené rybičky, nejčastěji sardinky nebo ančovičky

Gazpacho – studená polévka z rajčat, česneku, olivového oleje a pepře

Ensalada Malaquena – salát z tresky, brambor, vajec, oliv, pomerančů a cibule

Mandlové sušenky

Malaga – likérové víno


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Málagy