Motril / Španělsko

Ve středu jižního pobřeží Španělska se na břehu Středozemního moře nedaleko ústí řeky Guadalfeo rozkládá Motril. Druhé největší město provincie Granada má asi 60 tisíc obyvatel.

Motril existoval už za vlády Říma, jeho původ je ale nejasný. Hlavní ekonomickou aktivitou obyvatel byly od počátku zemědělství a rybolov, nejdůležitější exportní plodinou se záhy stala cukrová třtina, která se v oblasti také dále zpracovávala. Roku 1675 získal Motril statut města a v době války o nezávislost byl okupován Francouzi. Dodnes Motril zůstává synonymem cukru a cukrové třtiny a je branou ke krásám Granady.

Připomenout si doby, kdy bylo město obklopené plantážemi, je možné v Muzeu cukrové třtiny, sídlícím na místě Casa de la Palma, bývalé rafinerie na cukrovou třtinu z 16. století.

Na vrcholku hory, zvané Pannina, se k nebi vypíná jedna z nejdůležitějších památek Motrilu, Santuario de Nuestra Senora de la Cabeza, barokní kostel vystavěný na pozůstatcích pevnosti ze 17. století a zničené v občanské válce. Už v 16. století pak vznikl na pozůstatcích historické mešity pěkný kostel Parroquia de la Encarnación.

Největší město na Tropickém pobřeží (Costa Tropical) se pyšní řadou nádherných pláží – subtropické podnebí a klidné moře přejí koupání i vodním sportům, milovníci potápění se mohou těšit na jedno z nejpestřejších míst Andaluského pobřeží.  Jen co by kamenem dohodil od centra Motrilu, leží Playa del Poniente, pěkná písčitá pláž s příjemnou promenádou, i o něco klidnější Playa Granada.

Milovníci přírody mohou navštívit hezký park Parque de los Pueblos de América s celou řadou tropických rostlin.  Městečko Salobrena v prudkém svahu západně od přístavu, nabízí nádherné výhledy na moře.

Necelých 70 kilometrů severně od Motrilu se rozkládá Granada, největší a hlavní město provincie s bohatou historií a pestrou kulturou. Hlavními lákadly jsou staleté kostely a samozřejmě Alhambra, úchvatný maurský komplex paláců a nádherných nádvoří s fontánami, nejnavštěvovanější památka celého Španělska.

Riofrío hodinu a půl jízdy severozápadně od Motrilu je domovem rybí farmy chovající jesetery a produkující údajně jediný ekologický kaviár na světě. Tuto pochoutku, považovanou také za jednu z vůbec nejlepších, je možné ochutnat při organizované prohlídce farmy.

Oblíbenou specialitou Motrilu je migas, smažené drobky chleba, podávané často s chorizem nebo vejcem. Důležitý rybářský přístav nabízí širokou škálu čerstvých ryb a mořských plodů: populární jsou ančovičky, sardinky a krevety, zapité místním výborným vínem nebo lokálně vyráběným rumem, známým jako ron pálido.

Místa, která stojí za to vidět

Museo Preindustrial de la Cana de Azucar – Nahlédněte do historie zpracování cukrové třtiny v bývalé rafinerii z 16. století.

 

Sanctuario Nuestra Senora de la Cabeza – Obdivujte hezký barokní kostel, vystavěný na místě starší pevnosti ze 17. století.

Parque de los Pueblos de América – Projděte se pěkným parkem s umělým jezerem a řadou druhů tropických rostlin. 

Playa del Poniente – Odpočívejte, koupejte se a užijte si vodní sporty na nádherné písčité pláži s hezkou promenádou.

Caviar de Riofrío – Nenechte si ujít návštěvu jeseteří farmy, produkující údajně jediný ekologický kaviár na světě.

Granada – Nechte se uchvátit překrásnými kostely a pohádkovým komplexem maurských paláců z 14. století.

Salobrena – Kochejte se dech beroucími výhledy z útesů pobřežního městečka západně od Motrilu.


Plavby do Motrilu