Palamós

Plavby v okolí

Palamós / Španělsko

Na severovýchodním pobřeží Španělska se na pobřeží Costa Brava na břehu Středozemního moře rozkládá Palamós. Město v katalánské provincii Girona leží asi 120 kilometrů severně od Barcelony a má necelých 20 tisíc obyvatel.

Vesnice Palamós byla založena v roce 1279 Petrem III. Aragonským, archeologické nálezy ale prokázaly, že oblast byla osídlena už dlouhá staletí před naším letopočtem. Hlavními ekonomickými aktivitami Palamós byly až do poloviny 20. století rybolov a zpracování korku, od 60. let pak nabýval na významu turismus. Dnes jedna z nejlépe dochovaných rybářských vesnic pobřeží Costa Brava a důležitý přístav s jednou z posledních rybářských flotil této části španělského pobřeží láká na bílé písčité pláže, hezké zátoky i dávnou historii.

Kdo chce do minulosti i současnosti Palamós nahlédnout blíže, neměl by si nechat ujít Rybářské muzeum, kde se seznámí s tím, jak rybolov ovlivnil vývoj města a jaký vliv na něj má dodnes. Jen pár kilometrů severovýchodně od centra pak najdou zájemci o historii doklady prastarého iberského osídlení Castell de la Fosca, sahajícího až do doby 6. století před naším letopočtem. Kousek odsud pak leží také hrad Sant Esteve de Mar z doby 12. - 13. století a ze 13. století pochází i Vila-Roma Castell, ruiny hradu, poničeného při útoku Francouzů v roce 1812.

Už od roku 1417 je centrem města kostel L´Església Santa Maria del Mar, který je dnes jeho symbolem, kde si milovníci umění mohou prohlédnout díla nizozemských a katalánských umělců z 16. století.

Palamós se může pochlubit pobřežím, lemovaným 7,5 kilometry pohádkových pláží - rušných i těch skrytých. Přímo ve městě se nachází Platja Gran, Velká pláž, 600 metrů dlouhá a nejdelší a nejznámější v oblasti. Dobře dostupná je také Cala del Morro del Vedell, zasazená v hezké přírodní krajině a oblíbená hlavně příznivci šnorchlování. Rodiny s dětmi pak ocení třeba Cala de la Fosca a hezká, i když malinká pláž se rozkládá i v S´Alguer: rybářská vesnička se datuje do 15. století a určitě stojí za krátkou návštěvu.

Město má dobře rozvinutou síť chodníků a pěších treků: kdo si chce protáhnout nohy, může se projít třeba od nábřežní promenády podél zajímavých archeologických a přírodních lokalit až k zátoce Cala Estreta. Od majáku Far de Sant Sebastia dále na sever se pak otevírají překrásné výhledy na moře a dech beroucí východy slunce.

Starý přístav je bohatý nejen na autentickou atmosféru rybářského města, ale také na restaurace a bary, kde se návštěvníci mohou bavit až do rána. Kdo do Palamós přijel za gurmánskými zážitky, nebude zklamán: město je proslulé svými čerstvými garnáty, místní specialitou, kterou by měl ochutnat každý. 

Místa, která stojí za to vidět

Museu de la Pesca - Seznamte se s historií i současností přístavu, který formoval a dosud formuje rybolov.

Santa Maria del Mar - Prohlédněte si symbol města, hezký kostelík z počátku 15. století i jeho interiér zdobený díly nizozemských a katalánských umělců.

Castell de la Fosca - Nahlédněte do dávné minulosti přístavu u pozůstatků iberského sídla z 6. století před naším letopočtem.

Far de Sant Sebastia - Nechte se okouzlit překrásnými výhledy a dech beroucími východy slunce od majáku severně od Palamós.

Platja Gran - Užijte si příjemné koupání a odpočinek na 600 metrů dlouhé písčité pláži v centru města.

La Cala S´Alguer - Nasajte autentickou atmosféru malé rybářské vesničky z 15. století. 

Cala del Morro del Vedell – Vyrazte šnorchlovat a poznávat život pod mořskou hladinou na malé, ale hezké pláži severně od přístavu.