Tarragona
Tarragona

Plavby v okolí

Tarragona / Španělsko

V severovýchodní části Španělska se na území Katalánska na břehu Středozemního moře rozkládá Tarragona. Hlavní město stejnojmenné provincie je vzdálené jen 100 kilometrů od Barcelony a má asi 130 tisíc obyvatel.

Město bylo založeno už v 5. století před naším letopočtem, za doby vlády Římské říše bylo opevněno a říká se, že bylo jedním z nejbohatších v oblasti. Po porážce Říma se v Tarragoně vystřídalo několik vlád, ve válce o poloostrov region získala Francie a Španělsku připadl zpět až v roce 1813. Za doby občanské války bylo město součástí Druhé španělské republiky, až bylo v lednu 1939 dobyto Francovými nacionalistickými jednotkami. Dnes je Tarragona významným historickým centrem a oblíbenou zastávkou výletních lodí na plavbách po západním Středomoří.

Z doby, kdy na místě dnešní Tarragony stála římská kolonie Tarraco, se dochovala řada pozůstatků starověkých staveb, jež jsou dnes zapsané na seznam UNESCO. Římský amfiteátr pochází z 2. století a v Nekropoli si návštěvníci mohou prohlédnout římské hrobky. Asi 4 kilometry severně od města se pak k nebi vypíná akvadukt, přezdívaný také Ďáblův most. Je 217 metrů dlouhý a má 26 metrů vysoké oblouky, rozložen ve dvou patrech nad sebou.

Hezká je procházka kolem mohutných kamenných hradeb středověkého Starého města, mezi jehož křivolakými úzkými uličkami jsou dosud patrné ruiny prastarého Fora Romana. Až do doby 12. – 13. století se datuje Tarragonská katedrála s romaneskními a gotickými prvky a 70metrovou zvonicí.

Kdo chce do dějin města nahlédnout více, měl by navštívit Národní archeologické muzeum, založené už v 19. století a patřící tak mezi nejstarší svého druhu v Katalánsku.

Tarragona leží v regionu, ne nadarmo nazývaném Zlaté pobřeží, jež lemují překrásné pláže, vyzývající k odpočinku po dni stráveném prohlídkou památek. Destinací oblíbenou nejen rodinami s dětmi je pak rezort PortAventura World s nejnavštěvovanějším zábavním parkem ve Španělsku, tematickým parkem věnovaným Ferrari a vodním parkem s řadou skluzavek a dalších atrakcí.

Jen hodinu jízdy od Tarrgony leží multikulturní Barcelona, španělské hlavní město s pohádkovou architekturou, gotickými kostely a výtečnou gastronomií.

Tarragona nabízí nespočet barů, restaurací a kaváren, servírujících tapas, sendviče i čerstvé místní ryby a mořské plody. Za ochutnávku stojí tarragonská specialita cassola de romesco, dušené s hutnou omáčkou z ořechů, arros negre, rýže vařená v inkoustu z olihně, nebo třeba katalánská pochoutka pa amb tomaquet, (někdy opečený) chleba potřený rajčetem (a někdy česnekem) a ochucený olivovým olejem a solí.

Místa, která stojí za to vidět

Casco Antiguo – Projděte se úzkými uličkami středověkého města a prohlédněte si dosud patrné pozůstatky římského Fora Romana.

Amfiteatre – Obdivujte ruiny majestátní arény, pozůstatky bývalé římské kolonie Tarraco, zapsané na seznam UNESCO.

Catedral Basilica Metropolitana Primada de Tarragona – Nechte se okouzlit překrásnou gotickou fasádou a nádherným interiérem katedrály z 12. – 13. století.

Museu Nacional Arqueologic de Tarragona – Pronikněte do fascinujících dějin města, založeného už v 5. století před naším letopočtem.

Pont del Diable – Nenechte si ujít návštěvu „Ďáblova mostu“, 26 metrů vysokého římského akvaduktu.

Murallas de Tarragona – Nechte se okouzlit překrásnými výhledy z hradeb Starého města.

PortAventura Park – Užijte si spoustu legrace v jednom z největších tematických zábavních parků Evropy.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Tarragony


Plavby do Tarragony