La Goulette (Tunis)

Plavby v okolí

La Goulette (Tunis) / Tunisko

La Goulette leží v severním Tunisku na písečné kose oddělující Středozemní moře od jezera Tunis. Je domovským přístavem hlavního města Tunis a zároveň největším a nejdůležitějším komerčním přístavem země. Během 19. stol. byl oblíbeným letoviskem a na jeho území žila početná židovská, italská i maltézská komunita, jejíž přítomnost je v ulicích města stále viditelná. La Goulette leží pouhých 11 km od centra Tunisu a je dobrým výchozím bodem pro poznávání okolí.  

 

Samotné hlavní město Tunis je s téměř dvěma miliony obyvatel největším městem země a důležitou metropolí severní Afriky. Vyrostl na základech mocného Kartága a patří tak mezi nejstarší města ve Středomoří. Původní fénická osada Kartágo založená v r. 814 př. n. l. se během následujících staletí stala velmocí ovládající velkou část obchodu ve Středomoří společně se svým největších konkurentem – Římskou říší. A právě jejich rivalita vedla ve 3. stol. př. n. l. k sérii válek, které známé pod pojmem punské války. Po střídavých vítezstvích i prohrách bylo Kartágo nakonec definitivně poraženo během 3. punské války v r. 146 př. n. l. Římané město zcela zničili, obyvatele prodali do otroctví a celá kartaginská kultura nadobro zmizela. Oblast patřila Římské, potažmo Byzantské říši až do 7. stol., kdy ji ovládli muslimové. Ti hned založili nové město Tunis, které se stalo základem pro současnou metropoli. Po období španělské, osmanské a francouzské nadvlády se Tunis stal v r. 1956 hlavním městem nezávislého Tuniska. Dnešní Tunis je moderní město s výškovou zástavbou i evropskou částí postavenou na začátku 20. stol. Turisté sem přijíždějí obdivovat starou medínu s bludištěm úzkých uliček, mešitami i bazarem, která patří mezi nejzachovalejší stará arabská města vůbec. I díky tomu byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Nedaleko od města se nachází archeologický areál Kartága se zbytky přístavu, budov i tajemného hřbitova. Nejucelenější pohled do historie Kartága pak podává skvělé muzeum Bardo, které se nachází v centru města.

 

Pouhých pár kilometrů od archeologického areálu se na skále nad mořem nachází turistická atrakce číslo jedna – městečko Sidi Bou Said. Je to neobyčejně působivé místo plné domků se zářivě bílými fasádami a jasnými modrými doplňky. Tento jedinečný architektonický styl mu vtiskli Arabové v 16. stol. Dnes je oblíbeným turistickým centrem s řadou obchůdků se suvenýry a s krásnými uličkami. Městečko se také proslavilo tím, že se zde točil film Angelika a sultán.           

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Tunis – Zaytuna mosque

- Tunis – bazar

- Kartágo – starý přístav

- Kartágo – archeologický areál

- Kartágo – Antoniovy lázně

- Sidi Bou Said

 

 Vychutnejte si místní speciality…

  • Harissa – pálivá pasta, směs chilli papriček, česneku, koriandru, papriky, soli, olivového oleje a římského kmínu
  • Pečené chlebové placky – jsou velmi dobré právě s harissou
  • Kuskus – krupice vařená v páře, na ní je pak dušená zelenina a maso, dochuceno zeleninou
  • Koucha fil kolla – kořeněné jehněčí maso posypané rozmarýnem, dušené ve vlastní šťávě v uzavřeném hliněném hrnci
  • Lablabi – kořeněná kuřecí polévka podávaná ve vydlabaném chlebě
  • Brik – trojúhelníkové smažené taštičky s různou náplní

Plavby do La Goulette