X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Bodrum

Bodrum / Turecko

Na jihozápadním pobřeží Turecka se na stejnojmenném poloostrově na břehu Egejského moře rozkládá Bodrum, domov necelých 40 tisíc obyvatel.

Město, známé tehdy jako Halikarnas, bylo založeno starověkými Řeky, později se vlády nad ním chopili Peršané. V té době byl dokončen také jeden z dnes sedmi divů starověkého světa, majestátní mauzoleum ze 4. století před naším letopočtem. Roku 1402 do oblasti dorazili křižáci, kteří z pozůstatků této stavby vystavěli hrad, který – stejně jako město – pojmenovali Petronium. Na počátku 16. století spadl region pod nadvládu Osmanské říše a až do poloviny 20. století bylo město jen málo významnou rybářskou vesnicí. Dnes tvoří velkou část jeho ekonomiky turismus.

Dobrým úvodem do města je procházka po pěkné promenádě, lemované hezkými kavárnami a restauracemi, sídlícími v domech ne nepodobných těm řeckým. Přístav je posetý tradičními tureckými jachtami ze dřeva, kterým se tady říká gulety. Vyhlídkové plavby podél pobřeží na jejich palubách, spojené s opalování, koupáním nebo šnorchlováním jsou oblíbenou turistickou aktivitou.

Promenáda vede kolem nevelké, ale pěkné pláže a okolní uličky s nespočtem obchůdků jsou ideální pro nákup suvenýrů – kožených výrobků, koberců nebo přírodních mořských hub, jejichž sběr je tady důležitou ekonomickou aktivitou.

Na přístav shlíží středověká pevnost Bodrum, hrad svatého Petra, vystavěný v 15. století částečně z kamenů z prastarého mauzolea. Dobře dochovaný příklad křižácké architektury východního Středomoří dnes hostí zajímavé Muzeum podvodní archeologie, vystavující artefakty zachráněné z vraků potopených lodí.

Hrobka krále Mausola byla vybudována ve 4. století před naším letopočtem a z kdysi masivní stavby do dnešních dnů zbyly už jen ruiny, jež i tak stojí za prohlídku. Milovníci historii by si neměli nechat ujít ani návštěvu amfiteátru, vystavěného už za krále Mausola, později značně rozšířeného Římany. Divadlo pod širým nebem, které bylo schopné pojmout až 10 tisíc diváků, bylo odkryto v 70. letech 20. století a dodnes slouží k pořádání nejrůznějších akcí.

Bodrum je branou do okolních plážových měst a prázdninových rezortů. Kdo chce vyrazit za jeho hranice, může navštívit třeba městečko Gumusluk s výbornými rybími restauracemi. Jen co by kamenem dohodil od města, se rozprostírá nádherná pláž Bitez s lehátky, slunečníky a širokou nabídkou vodních sportů.

Turecká kuchyně patří mezi jedny z nejlepších na světě. Obzvláště proslulý je kebab, ale za ochutnávku určitě stojí také meze, drobné předkrmy, sahající od kombinace sýra třeba s melounem až po všemožně plněné ovoce. To vše zapité samozřejmě raki, anýzovou pálenkou, považovanou za turecký národní nápoj. 


Místa, která stojí za to vidět