X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Istanbul
Istanbul

Plavby v okolí

Istanbul / Turecko

V severozápadní části Turecka leží na břehu Marmarského moře a obou březích Bosporské úžiny Istanbul. Město na hranici Evropy s Asií má asi 15 milionů obyvatel, a je tak největším v celé zemi i Evropě.

Archeologické nálezy dokazují, že oblast dnešního Istanbulu byla osídlena už 6 tisíc let před naším letopočtem. Město vzniklo pod názvem Byzantion okolo roku 660 před naším letopočtem a rychle rostlo. V roce 330 bylo znovu založeno jako Konstantinopol a coby říšské hlavní město sloužilo po bezmála 16 staletí, a to za vlády Říma, Byzance a nakonec mezi lety 1465 a 1922 Osmanské říše. Po turecké válce o nezávislosti Istanbul získal svůj dnešní název a přesto, že role hlavního města země se chopila Ankara, zůstává ekonomickým a kulturním centrem Turecka a se svými více než 10 miliony návštěvníky ročně jednou z nejoblíbenějších destinací světa.

Město na strategické hedvábné stezce, pomezí dvou kontinentů a jediné mořské spojnici mezi Černým a Středozemním mořem se může pochlubit architekturou a památkami, odrážejícími zajímavou směsici kultur.

Hlavním tahákem Istanbulu je jeho Staré město, jehož část byla zapsána na seznam UNESCO. Ikonou města je byzantská Hagia Sophia, po staletí jedna z největších katedrál světa, později přeměněná na mešitu a dnes sloužící jako muzeem, vystavující překrásné mozaiky.

Náměstí Sultanahmet bývalo římským hipodromem, kde se staletí konala závody spřežení, a návštěvníci si zde dosud mohou prohlédnout prastarý obelisk, mezi nejstarší dochované příklady osmanské architektury pak patří pevnosti Anadoluhisari a Rumelihisari.

Palác Topkapi, bývalá letní rezidence, vystavuje širokou sbírku šperků, náboženských artefaktů, hedvábných oděvů a manuskriptů, za prohlídku pak určitě stojí také palác Dolmabahce z poloviny 19. století, jeden z nejpůsobivějších ve městě.

Město se může pochlubit celou řadou nádherných mešit, vystavěných v době největšího rozkvětu osmanské říše. Tou nejznámější je Modrá mešita ze 17. století, kde si dnes zájemci kromě ručně vyrobených modrých dlaždic, zdobících její interiér, mohou prohlédnout také muzeum koberců.

Už v roce 1891 bylo založeno Istanbulské archeologické muzeum, nejstarší moderní muzeum Turecka, příznivci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea tureckého a islámského umění v paláci z 16. století, obklopeném překrásnými zahradami.

Asi 15 kilometrů od centra města se rozkládají Princovy ostrovy, souostroví v Marmarském moři a oblíbený cíl denních výletů: auta jsou tady zakázaná, a tak se návštěvníci přemisťují pěšky, na kole nebo v bryčkách tažených koňmi.

V Istanbulu si na své přijdou milovníci nakupování, kteří se tady mohou těšit mimo jiné na 4 tisíce obchůdků a stánků Grand Bazaaru, fungujícího od roku 1461 a patřícího tak mezi nejstarší a největší krytá tržiště světa.

Istanbul je proslulý svými historickými rybími restauracemi, za ochutnávku ale stojí také dolmas, směs masa a rýže plněná do listů vína, grilované jehněčí nebo lokum, v cukru obalené želé s pistáciemi, datlemi nebo lískovými ořechy, ne nadarmo přezdívané „turecké potěšení“.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do