Kusadasi (Efez)
Kusadasi (Efez)

Plavby v okolí

Kusadasi (Efez) / Turecko

Na západním pobřeží Turecka se na břehu Egejského moře rozkládá Kusadasi. Centrum distriktu Kusadasi ve stejnojmenném zálivu má asi 65 tisíc obyvatel.

Osídlení bylo na místě dnešního Kusadasi založeno už 3 tisíce let před naším letopočtem. Ve 4. století před naším letopočtem bylo dobyto Alexandrem Velikým a stalo se střediskem helénistické kultury, ve století 2. pak provinčním hlavním městem Římské říše. Díky čilému obchodu se v následujících staletích region rychle rozvíjel, v 19. století však začala obchodní aktivita Kusadasi upadat ve prospěch okolních měst. V době turecké války o nezávislost bylo město v letech 1919-22 okupováno italskými a později řeckými jednotkami, dnes je oblíbenou destinací výletních lodí a branou do nedalekého Efezu, jednoho z nejlépe dochovaných antických měst východního Středomoří.

Prohlídku Kusadasi je možné začít procházkou po hezké nábřežní promenádě, lemované moderními hotely a kvalitními restauracemi. Ze třech bran opevnění, které kdysi obklopovaly město, se do dnešních dnů zachovala už jen jedna. Už v roce 1618 byla vystavěna mešita Kaleici a ze stejného roku pochází také zájezdní hostinec Öküz Mehmed Pasha, zajímavá kamenná stavba se silnými zdmi, jež dnes slouží jako hotel.

Na Holubím ostrově, jen co by kamenem dohodil od pobřeží, se k nebi tyčí opevněná byzantská pevnost, strážící v minulosti město. Ostrov je s pevninou spojený náspem a kromě historického hradu nabízí také hezké pláže. Tou nejnavštěvovanější je však v Kusadasi pravděpodobně Dámská pláž, ležící v těsné blízkosti centra města.

Asi 30 kilometrů jižně od Kusadasi se nachází jedna z nejdůležitějších chráněných oblastí Turecka, Národní park poloostrova Dilek, rozlehlá hornatá krajina s kaňony, jeskyněmi a pohádkovými plážemi, ideálními k pěším výletům i ke koupání a relaxaci.

Kusadasi je branou do 20 kilometrů vzdáleného Efezu s ruinami, které dodnes připomínají, jak mocné toto řecké a později římské město bylo. Jeho symbolem je dodnes Celsova knihovna, pozůstatky majestátní římské stavby se sloupovou fasádou z 2. století našeho letopočtu. Za prohlídku stojí ale také dům Panny Marie, terasové domy s mohutnými sloupy, bazilika svatého Jana z 6. století, stojící údajně na místě apoštolova hrobu, a samozřejmě Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů starověkého světa. Kdo se chce o fascinující minulosti prastarého místa dozvědět více, může zavítat do Archeologického muzea Efezu s širokou sbírkou artefaktů napříč staletími.

Na milovníky dobrého jídla a pití čeká v Efezu doslova ráj na zemi. Nikdo by si neměl nechat ujít ochutnávku skvělé vína, silné turecké kávy a samozřejmě těch nejčerstvějších ryb a mořských plodů, právě vytažených z moře – mezi oblíbené pochoutky patří třeba plněná oliheň.

Místa, která stojí za to vidět

Celsus Library – Nechte se okouzlit jedinečnou sloupovou fasádou starověké římské knihovny, symbolu antického Efezu.

Pigeon Island – Užijte si nádherné výhledy od mohutné turecké pevnosti se zajímavým muzeem.

Ephesus Archeological Museum – Prostřednictvím tisíců artefaktů se seznamte s fascinující minulostí jednoho z nejlépe dochovaných antických měst východního Středomoří.

Ladies Beach – Relaxujte, koupejte se a opalujte na pěkné písčité pláži, jen co by kamenem dohodil od centra města.

Basilika of Saint John – Prohlédněte si ruiny baziliky, vystavěné nad hrobem apoštola Jana už v 6. století.

The Temple of Artemis – Obdivujte pozůstatky zdí a sloupů jednoho ze sedmi divů starověkého světa.

Dilek Peninsula National Park – Vyrazte na pěší výlet krajinou nádherného národního parku a za vynaloženou námahu se odměňte odpočinkem na některé z překrásných pláží.


Místa, která stojí za to vidět