Gibraltar
Gibraltar

Plavby v okolí

Gibraltar / Velká Británie

Na jižním pobřeží Španělska se na Iberském poloostrově rozprostírá zámořské území Velké Británie, mys Gibraltar. Oblast o necelých 7 kilometrech čtverečních je hustě zalidněna: za svůj domov ji považuje na 30 tisíc obyvatel.

Poprvé byl Gibraltar osídlen ve středověku, později byl pod nadvládou Španělska a do britských rukou se dostal v roce 1713. Oblast byla významná především za druhé světové války - britské námořnictvo odtud kontrolovat přístup do Středozemního moře –, ale svoji strategickou polohu si Gibraltar zachovává dodnes. Významným zdrojem jeho příjmů je přitom turismus.

Na Gibraltaru je dodnes možné najít pozůstatky opevnění a Maurského hradu ze 14. století s do nebe čnící Věží pocty. Tunely z Velkého obležení Gibraltaru byly vybudovány v 18. století, za druhé světové války pak byly značně rozšířeny. Dnes je 40 kilometrů dlouhé podzemní chodby možné navštívit a prohlédnout si tady celou řadu historických, především pak válečných a vojenských artefaktů.

Dominantou Gibraltaru je 426 metrů vysoký vápencový hřeben, Gibraltarská skála. Zájemce na ni vyveze lanovka a jsou odsud nádherné výhledy do širokého okolí. Přírodní rezervace Upper Rock chrání na 500 druhů rostlin, které se na Gibraltarské skále vyskytují, v jejím okolí jsou silně zastoupeny hlavně olivovníky a borovice. Zahlédnout je tady možné také barbarské makaky, jediné divoce žijící opice v Evropě. V Gibraltarské zátoce pozorovat delfíny a také velryby, stejně jako řadu migrujících ptáků.

Součástí rezervace je na 140 jeskyní, tou nejznámější je Jeskyně svatého Michala, systém podzemních chodeb v nadmořské výšce 300 metrů. Přírodní vápencová jeskyně je plná nádherně osvětlených stalaktitů i stalagmitů a návštěvníci se tady mohou těšit také na křišťálově čisté podzemní jezero. Hlavní místnost, Cathedral Cove, má dokonalou akustiku, a proto byla proměněna v koncertní sál.

Gibraltarské muzeum bylo založeno už v roce 1930 a nabízí expozice na téma historie, kultury a přírodní historie oblasti. Jeho součástí jsou pozůstatky maurských lázní ze 14. století, v místním kině se promítá film o historii Gibraltaru.

Gibraltar je oblíbenou destinací milovníků nakupování, kteří tady najdou zboží světových značek. Dobrou volbou je návštěva obchody lemované ulice Main Street.

Gibraltarská kuchyně je zajímavým mixem britských a středomořských chutí. Za národní pokrm jsou považovány takzvané „profiteroles“, francouzské pečivo ve tvaru koule se sladkou šlehačkovou náplní. Za ochutnávku pak určitě stojí i „calentita“, chleba z cizrnové mouky a olivového oleje.

Místa, která stojí za to vidět

  • Gibraltar Rock – Vyvezte se lanovkou na dominantu Gibraltaru a kochejte se překrásnými výhledy do širokého okolí.
  • Great Siege Tunnels – Navštivte tunely z 18. století a prohlédněte si muzeum se zajímavými vojenskými artefakty od doby jejich vzniku po druhou světovou válku.
  • Upper Rock Nature Reserve – Obdivujte na 500 druhů rostlinných druhů, jediné divoce žijící opice v Evropě a také proplouvající delfíny a velryby.
  • Moore Castle – Prohlédněte si ruiny středověkého opevnění a Maurský hrad ze 14. století s Věží pocty.
  • St. Michael´s  Cave – Nenechte si ujít překrásně osvětlené stalaktity, stalagmity a podzemní jezírko s křišťálově čistou vodou v jeskyni s nádhernou akustikou.
  • Gibraltar Museum – Seznamte se s historií, kulturou i přírodou oblasti a nahlédněte do maurských lázní ze 14. století.
  • Main Street – Propadněte nákupní horečce na hlavní ulici města, lemované obchody světových značek.

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Gibraltaru