X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Kam v létě? Na pláž! aneb Tipy na nejlepší plážové destinace Středomoří

Kam v létě? Na pláž! aneb Tipy na nejlepší plážové destinace Středomoří

Zima ještě ani zdaleka neřekla své poslední slovo, ale vy už se vidíte v plavkách pod slunečníkem na překrásné pláži u průzračně čistého moře. Pokud to zní jako vaše představa ideální dovolené, čtěte dál. Jakkoli „retro“ se Středozemní moře může zdát, pravdou je, že tato destinace nikdy svoje kouzlo neztratila a pořád má rozhodně co nabídnout. Ať už to tisíce let staré památky, vynikající kuchyně nebo právě pláže, o kterých dnes bude řeč. Jak jinak než z paluby výletní lodě si jich o prázdninách užít v průběhu několika málo dnů či týdnů hned několik?

Pláže s křišťálovým mořem

Ne nadarmo se jí přezdívá „evropský Karibik“. Sardinie je lemována přenádhernými plážemi s bílým pískem a tím nejčistším mořem. Například známá, 8 kilometrů dlouhá pláž Poetto, leží, jen co by kamenem dohodil od přístavu výletních lodí v Cagliari. Přístav Olbia na severovýchodě ostrova je pak vstupní branou do oblasti Costa Smeralda, Smaragdového pobřeží, známého svým průzračným mořem v odstínech zelené a tyrkysové.

Řecké Santorini, to nejsou jen úchvatné bílé domky s modrými střechami, ale především – bílé, rudé i černé – pláže, vděčící za svoji paletu barev sopečnému původu ostrova. Mezi ty nejoblíbenější patří šedá pláž Monolithos nebo černá Avis. Lemují křišťálově čisté moře a jsou snadno dostupné z přístavu.

A když už jsme u toho Řecka… smaragdový ostrov Korfu nezklame nikoho, kdo touží – ať už se šnorchlem nebo rovnou kyslíkovou bombou na zádech - po objevování života pod hladinou nádherně průzračného moře orámovaného – jak jinak - kilometry krásných pláží.

Pláže s historií

Ať už je to francouzská Marseille nebo španělská Palma de Mallorca, na své si tady přijdou ti, kteří si relaxaci na slunci chtějí proložit kapkou poznání. Ze Starého přístavu v Marseille vyplouvá denně řada vyhlídkových lodí, které míří na nedaleké Frioulské ostrovy. Ty se mohou pochlubit nejen překrásnými plážemi s křišťálově čistou vodou, ale také skalnatým ostrůvkem If, na němž se k nebi tyčí hrozivá pevnost. Kdysi sloužila jako vězení, dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, jež proslavil především slavný spisovatel Alexandre Dumas a jeho známý román Hrabě Monte-Christo.

Mallorca, největší z Baleárských ostrovů, ležící asi 200 kilometrů od břehů Španělska, je doslova synonymem okouzlujících pláží, které návštěvníkům, jež zakotví v jejím hlavním městě, leží doslova na dosah ruky. Stejně jako úchvatná architektura: královský palác Almudaina nebo světově proslulá katedrála Světla, La Seu.

Řecké přístavní město Katakolon je nejen branou na místní předlouhou pláž, ale také výborným výchozím místem pro průzkum starobylé Olympie, kolébky olympijských her. Za návštěvu stojí ruiny Diova chrámu a také Archeologické muzeum s vynikající sbírkou nálezů z oblasti s pestrou minulostí.

Pláže, kde to v noci žije

Kdo chce přes den odpočívat a v noci protancovat střevíce, aniž by se musel hnout z překrásné pláže, musí vyrazit na Ibizu. Údajně nejkrásnější ze španělských Baleárských ostrovů je domovem světoznámých diskoték a nočních klubů, které je třeba zažít na vlastní kůži: a co může být lepšího než se potom pořádně prospat na bílém písku pod voňavou borovicí.

Pokud se vám ani poté, co bary ve městě zavřely své brány, ještě nechce spát, pokračujte na pláž Bacvice. Pláž v chorvatském Splitu nabízí mělké a teplé moře, které přes den ocení hlavně rodiny s dětmi, dospělí si tady v noci užijí pod hvězdným nebem spoustu zábavy.

V samém severním cípku Sardinie a jen pár kilometrů od přístavu Olbia leží Santa Teresa Gallura, jeden z nejrušnějších turistických rezortů ostrova, který – alespoň v létě – nikdy nejde spát. Toužíte-li po pořádné dávce nočního života na krásné pláži, s volbou této destinace určitě neuděláte krok vedle.

Pláže pro rodiny

A zase ta Sardinie: to by bylo, aby se na ostrově pláží nenašla nějaká pro rodiny, které cestují s dětmi. Ať už jsou to Cala Gonone, Cala Luna nebo Cala Fuili, těšte se na bílé oblázkové a písečné pláže a klidné moře ideální k plavání a šnorchlování.

Podél jižního pobřeží Francie od hranic s Itálií až po městečko Cassis, ležící za branami Marseille, se táhne Francouzská riviéra, lemovaná kilometry a kilometry krásných pláží. Ať už si v honbě za rodinným odpolednem stráveným stavěním hradů z písku vyberete kteroukoli, velmi pravděpodobně chybu neuděláte.

 

 

Pláže s vlajkou

Jste-li takzvaně „eko“, možná vás při výběru vaší snové destinace inspiruje i modrá vlajka. Ta bude vlát na těch plážích, které splňují všechny standardy péče o životní prostředí. Nejvíce modrých vlajek má Španělsko a Řecko, následují Turecko a Francie. Na jejích plážích najdete kromě nádherně čisté vody i zařízení pro recyklaci odpadu, toalety a převlékárny nebo zdravotnické zařízení.

A když už jsme u těch vlajek: víte, že ta s červeným a žlutým pruhem označuje místo pod dozorem plavčíka a že se tady tedy můžete bezpečně vydovádět? Koupání je pak bezpečné i tam, kde uvidíte zelenou vlajku. Tam, kde vlaje bíle a černě kostkovaná vlajka, si zase přijdou na své milovníci lodí, surfů nebo skútrů. Červené a bílé kostky znamenají akutní nebezpečí a potřebu evakuace, celočervená vlajka pak velké a žlutá vlajka mírné nebezpečí, jako jsou například větší vlny. Bílomodrá vlajka značí potápěče pod hladinou, kdo se chce vyhnout žralokům, rejnokům nebo medúzám, neměl by určitě ignorovat vlajku fialovou.

 

Ať už je to průzračné moře, památky nebo snad noční život, Středomoří rozhodně neodzvonilo. Právě naopak: doslova za humny máme destinaci, která se v mnohém vyrovná do nebe vychvalovanému Karibiku. Jste-li plážový typ, co letos na palubě výletní lodi vyrazit právě tam?

Pokud vás zajímá, kde se v létě naopak trochu zchladit, nechejte se inspirovat našimi tipy na ideální prázdninové destinace pro příznivce teplot „tak akorát“.

 

 

Napsala Svatava Čoupková