X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Top 11 úžasných inovací na výletních lodích, ze kterých vám spadne brada

Top 11 úžasných inovací na výletních lodích, ze kterých vám spadne brada

 

Virtuální výhledy, chytré technologie či luxusní kajuty se soukromým přístupem... lodní společnosti se často chlubí tím, že jsou v čele a neustále posouvají hranice průmyslu výletních plaveb. Co je na tom pravdy a jak skvělé tyto inovace vlastně jsou? Představujeme 11 z nich, které si prestižní web Cruise Critic oblíbil nejvíce.

Není to tak dávno, kdy byly specializované restaurace, venkovní promítací plátna u bazénu a kajuty s balkony považovány za vymoženosti poslední doby. Dnes už se na ně na plovoucích městech pohlíží jako na samozřejmost a údiv vzbuzují inovace daleko za jejich hranicemi. Platím přitom, že představivosti se meze nekladou.

 1. Virtuální výhledy

Myslet na rozpočet a kliknout při rezervaci na vnitřní kajutu už dnes nemusí být ani zdaleka taková oběť jako dřív. Tedy pokud si pro svoji výletní plavbu zvolíte loď Royal Caribbean s takzvanými virtuálními balkony. Dvoumetrová LED obrazovka s vysokým rozlišením, sahající od podlahy až ke stropu kajuty, promítá záběry skutečného prostředí v reálném čase, tak jak je snímají digitální kamery na můstků, přídi a zádi. A tak se i hosté, kteří se ubytovali doslova uprostřed lodi a ke skutečnému oknu to mají míle daleko, mohou kochat nádhernými výhledy, které by jim byly jinak odepřeny.

Už dříve něco podobného zkusila také lodní společnost Disney Cruise Line se svými virtuálními okénky, kde kombinovala záběry oceánu s animovanými postavičkami. Virtuální okna nabízí ale také Norwegian Cruise Line, a to ve svých vnitřních kajutách pro jednotlivce.

 1. Zábava založená na technologiích

Technologie jdou neustále kupředu a lodní společnosti je nasazují, kde jen se dá. Zábava na palubě pak není žádnou výjimkou. Show z Broadwaye jsou jistě skvělou podívanou, co vás ale spolehlivě dostane do kolen, jsou právě ty nejmodernější technologie, které posouvají zábavu na výletních lodích o několik úrovní výš.

Kupříkladu lodě třídy Quantum Royal Caribbean se mohou pochlubit jedinečnými prostorami s názvem Two70, využívajícími takzvanou Vistaramu, od podlahy po strop sahající panoramatická okna proměňující se v plochu, na niž se promítají filmy v ultra-HD kvalitě s rozlišením bezmála dvakrát tak velkým, jaké nabízí kina IMAX. Připočtěte si k tomu šest robotických obrazovek a robotická ramena, jež se mohou pohybovat synchronně nebo jedno nezávisle na druhém a promítat při tom úchvatné obrazy na nekonečná plátna, a o zážitek, na který se jen tak nezapomíná, je postaráno.

Krok s dobou se snaží držet také lodní společnost Carnival Cruises s LED obrazovkami a speciálními efekty na většině svých lodí nebo Regent Seven Seas Cruises s digitálními kulisami ve svém nevelkém lodním divadle.

 1. Bombastické horní paluby

Co se týče snahy přeměnit horní paluby s bazény v prvotřídní zábavní parky, kralují žebříčku lodních společností jednoznačně Royal Caribbean, Norwegian Cruise Line a Carnival Cruises. Z toho, co se jim podařilo dostat na místa, kde se teprve před několika málo lety dal očekávat maximálně bazén se slanou vodou, vám bude zrak přecházet.

Vše začalo horolezeckými stěnami, hřištěm na minigolf, skluzavkami a vodními parky, opravdovou trávou, simulátory surfování, promítacími plátny u bazénu nebo slunečními palubami určenými jen pro dospělé, i tyto novinky už ale, zdá se, byly překonány. Experimentuje se totiž se simulátory seskoku padákem, složitými lanovými parky, motokárami, cyklistickými trasami, skluzavkami napříč několika palubami nebo laserovou arénou.

Poklidné dny na palubě strávené čtením knih z lodní knihovny nebo obdivováním výhledů se změnily doslova v adrenalinem nabité dobrodružství.

 1. Volný styl Norwegian

Volný styl (freestyle concept) Norwegian Cruises už dnes není žádnou novinkou, když byl ale v roce 2000 uveden, změnil pravidla hry, na které do té doby byli v průmyslu výletních plaveb všichni zvyklí. Roztříštil do té doby známý a uznávaný koncept stravování na lodi, kdy si pasažéři volili časné nebo pozdní sezení a po celou dobu plavby sdíleli stejný stůl se stejnými lidmi ve stejné restauraci. Freestyle dal na místo toho hostům možnost zvolit si svůj vlastní čas večeře a restauraci, dokonce je osvobodil také od povinného společenského oděvu.

Zdá se, že co se před 20 lety vyzkoušelo, se pasažérům velmi zalíbilo, protože dnes už i ty nejtradičnější lodní společnosti upouštějí od pevně stanoveného zasedacího pořádku a akceptují méně formální oděv.

Moderní lodě také nabízí celou řadu míst ke stravování, od bister s rychlým občerstvením po luxusní specializované restaurace s etnickými pokrmy z celého světa.

 1. Pivovary a pivnice s tradičně vyráběným pivem

Trend malých pivovarů, který se uchytil nejen u nás, ale i ve světě, ovládl také paluby výletních lodí. Minulostí jsou dny, kdy si lodní společnost vystačila z jedním druhém točeného, a vlastní pivovary či bary specializované na tradičním způsobem vyráběná piva jsou dnes na palubě spíše pravidlem než výjimkou.

Průkopníkem v této oblasti se stala společnost Carnival Cruises, která už v roce 2011 přišla se svojí soukromou značkou točeného piva a dnes servíruje pivo z minipivovarů na palubách všech svých lodí. Na lodích Vista a Horizon je dokonce přímo vaří, a to v restauracích RedFrog Pub a Guy´s Pig and Anchor Smokehouse and Brewhouse. To pivovar District Brewhouse na lodích Escape a Bliss Norwegian Cruise Line nabízí 24 druhů točených piv a další v lahvích včetně několika exkluzivních světlých piv. Na některých z lodí Celebrity Cruises se milovníci zlatého moku mohou těšit na Gastrobar, na Royal Caribbean potom na pivnice v britském stylu. 

 1. Lekce vaření

Kdo by chtěl na lodích přemýšlet o vaření, když mu výtečné pokrmy připraví někdo jiný, a to 24 hodin denně? Světě div se, lekce vaření ovládly paluby výletních lodí! Společnosti Holland America, Oceanie nebo Regent Seven Seas vybavily svoje lodě těmi nejmodernějšími kuchyněmi a zájem o to vyzkoušet si v nich nové recepty je obrovský.

Zatímco Oceania a Regent se dělí o šéfkuchaře, který lekce připravuje, Holland America se spojila s americkou Test Kitchen a svým pasažérům nabízí ukázky vaření na živo i na videu, ochutnávky nebo workshopy. Nechybí kamery a TV obrazovky, detailně snímající a prezentující techniky lektora, ale samozřejmě ani ty nejmodernější spotřebiče, jako jsou indukční varné desky (oheň na palubě je velkým strašákem!).

 1. Exkluzivní prostory jen pro hosty apartmá

Pokud toužíte po atmosféře a službách malé lodi, ale také atrakcích, které může nabídnout jen ta velká, máme pro vás dobrou zprávu: mít můžete obojí. Lodní společnosti jako Cunard, MSC Cruises nebo Norwegian Cruises našly cestu, jak vytvořit enklávu pro hosty svých luxusních apartmá a nabídnout jim tak ještě něco navíc.

Ti, kteří se rozhodnou, že jejich dovolená za to stojí, a ubytují se v některé z exkluzivních částí lodi, získají přístup k soukromým bazénům, slunečním palubám, restauracím, společenským prostorám, a dokonce i fitness centru. Nemusí tak bojovat s davy a čekat v řadě, pokud se ale rozhodnou, snadno mohou využít široké škály restaurací, barů nebo představení, o které by přišli, kdyby cestovali na sice luxusní, ale malé lodi.  

Royal Caribbean a Celebrity Cruises sice svoje apartmá neshromáždily na jednom uzavřeném místě na lodi, jejich hostům ale nabízí podobný zážitek ve formě restaurací, barů a škály benefitů, určených jen pro hosty jejich nejluxusnějších kajut.

 1. Rozšířené programy pro mladé

Prostory a programy pro malé a mladé cestující se od konce 20. století dočkaly značného vylepšení a rozšíření. Dík za to patří hlavně společnostem Disney Cruise Line, která už na svých prvních lodích našla dostatek místa pro rozlehlé prostory pro děti, Royal Caribbean, Carnival Cruises nebo Norwegian Cruises.  

Náctiletí pasažéři se mohou těšit na speciální společenské prostory s bary servírujícími nealkoholické koktejly nebo tanečními parkety, herní stanice a pohodlná místa, kde se mohou potkat se svými vrstevníky. Pro děti jsou připraveny inovativní aktivity od vědeckých experimentů po večerní party, jejichž společným jmenovatelem jsou často známé fiktivní postavy nebo filmy jako Dr. Seuss, Hvězdné války, Marvel nebo Mickey Mouse. Ani ti nejmenší se na palubě nudit nebudou: nechybí moderní herny a samozřejmě ani služba hlídání dětí pro rodiče, kteří si chtějí na chvíli oddechnout.

Připočtěte k tomu prostory na venkovních palubách s bazény a vodními parky, adrenalinové atrakce, zábavu pro celou rodinu a restaurace se speciálním dětským menu a prázdniny na výletní lodi se rychle mění v ideální rodinnou dovolenou.

 1. Promenáda

Kdo se chtěl ještě před pár lety na výletní lodi nadechnout čerstvého vzduchu, zamířil na balkon u své kajuty nebo rovnou ne větrnou horní palubu s aktivitami omezenými na koupání, opalování a pár sportů. Když v roce 2013 Norwegian Cruise Line představila na Norwegian Breakaway svoji Waterfront, dumali mnozí nad tím, proč to nikoho před tím ještě nenapadlo. Bary, restauracemi a venkovním sezením lemovaná a karibským sluncem zalitá promenáda se ujala a Norwegian Cruise Line ji od té doby umístila na palubu každé ze svých nových lodí. 

Koncept převzala také MSC Cruises: promenáda na osmé palubě její MSC Seaside nabízí místa, kde se hosté mohou nejen občerstvit, ale také nakoupit nebo se opalovat, či si z nekonečných můstků se skleněnými panely užívat nádherné výhledy na oceán pod vlastníma nohama. 

 1. Chytré technologie

Nejmodernější technologie nejsou na výletních lodích nasazovány jen za účelem zábavy, ale také aby plavbu změnily v co možná nejpříjemnější zážitek a celkově ji usnadnily i těm, kteří plují úplně poprvé. Řada lodních společností nabízí ve veřejných prostorách interaktivní obrazovky, na kterých se hosté mohou podívat třeba na menu, vyhledat si rozvrh aktivit na daný den, zorientovat se na palubě, nebo si dokonce zarezervovat stůl v restauraci.

Royal Caribbean, MSC Cruises nebo Disney Cruise Line mají elektronické náramky, s jejichž pomocí si mohou pasažéři odemknout dveře do kajuty, nakupovat nebo vyzvedávat svoje potomky z dětských klubů. Royal Caribbean pak dokonce experimentuje s chytrým odbavením, které by mělo ještě urychlit celý proces nalodění.

 1. Kouzelný koberec

Posledních pár vět nechť patří inovaci, která na výletních lodích nemá obdoby, Kouzelnému koberci Celebrity Edge. Vznášející se paluba, putující podél lodi nahoru a dolů, je výsledkem technologických inovací i přelomového designu, díky nimž se z ní tu stává prostor pro vylodění, tu bar nebo restaurace – v závislosti na momentální potřebě i denní či noční hodině.

Když není Kouzelný koberec na úrovni paluby 2 a nehostí tak zrovna pasažéry, čekající na výstup z lodi, mění se na palubě 5 v sushi restauraci, na palubě 14 v bar, a když se vznese až na úroveň nejvyšší, 16. paluby, nabízí exkluzivní zážitek z večeře na okraji.

----

Technologie, design i nový přístup k tradicím, to jsou inovace, které dovolenou na výletních lodích jednoznačně mění v zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Některé z nich postupně nachází své místo na lodích všech společností, jiné jsou součástí značky, či dokonce jedné jediné lodi, a tak užít si je vyžaduje ne jednu, ale hned několik výletních plaveb. Nabídka je ale široká, destinací a termínů tisíce, a tak si tu svou vybere úplně každý.