Durban

Durban / Jihoafrická republika

Na východním pobřeží Jihoafrické republiky leží na břehu Indického oceánu v ústí řeky Umgeni největší město provincie KwaZulu-Natal a třetí největší město země. Durban je nejrušnějším přístavem Jihoafrické republiky a jeho metropole domovem asi 3,5 milionů lidí.

Oblast dnešního Durbanu byla osídlena už 100 tisíc let před naším letopočtem, první Evropan – portugalský objevitel Vasco da Gama – ji však spatřil až na konci 15. století. Až do roku 1824 pak trvalo, než tady vzniklo první britské osídlení, nazývané d´Urban. Dnes je Durban multikulturní město, kde se mísí tradice a zvyky lidí národnosti Zulu, indických obyvatel a původně evropských přistěhovalců.

Podél pobřeží se táhne přímořská promenáda Marine Parade, lemovaná stánky, kde je možné ochutnat tradiční durbanské speciality. Promenáda Golden Mile (Zlatá míle) je pak zase lemována těmi nejluxusnějšími hotely. Mešita Juma v indické čtvrti je největší svého druhu na jižní polokouli a určitě stojí za krátkou zastávku.

Oblíbenou atrakcí Durbanu je Mořský svět uShaka s akváriem se žraloky, se kterými je tady možné poobědvat nebo si s nimi dokonce zaplavat. Durbanské botanické zahrady byly založeny v roce 1849 a jsou tak nejstaršími dosud existujícími zahradami v Africe. Nabízí krásnou scenérii a nespočet druhů stromů, kapradin a orchidejí.

Durban se může pochlubit příznivým subtropickým klimatem a nádhernými písečnými plážemi, město je však také branou do vnitrozemí a k překrásným přírodním scenériím.

Pro autentický zážitek kultury Zulu se vyplatí zajet si asi půl hodiny z města do PheZulu safari parku. Park leží v Údolí 1000 kopců a kromě jedné z nejkrásnějších scenérií Jihoafrické republiky nabízí taneční představení a vystoupení v tradičních kostýmech. Dvouhodinová jízda z Durbanu pak zájemce zavede do Dračích hor, kde na ně kromě skalních maleb kultury San čeká také řada pěších a cyklistických treků.

Na stadionu Moses Mabhida se konají nejen sportovní akce a koncerty, ale je možné vyzkoušet si tady také adrenalinové aktivity jako bungee jumping nebo se projít na samý vrcholek oblouku, odkud jsou nádherné kruhové výhledy na město.

Durban je ideálním místem pro nákup rukodělných výrobků lidu Zulu: na tržišti na ulici Victoria Street je možné sehnat všechno od bubínků přes kmenové masky, pletené košíky až po šperky. Mezi místní speciality patří „bunny chow“, ostré kari podávané ve vydlabaném bílém chlebu, čerstvé sardinky s toastem nebo „shisa nyama“, grilované klobásy, kuřecí nebo steaky.

 

Místa, která stojí za to vidět

Grey Street (Juma) Mosque – Obdivujte překrásnou bílou mešitu se zlatými kupolemi, největší svého druhu v Africe.

Durban Botanic Gardens – Projděte se nejstarší dosud existující botanickou zahradou na africkém kontinentě, založenou v polovině 19. století.

Moses Mabhida Stadium – Skočte si bungee jumping nebo vystupte až na vrchol oblouku, odkud jsou krásné kruhové výhledy na celé město.

Victoria Street Market – Pozorujte, smlouvejte, nakupujte, ochutnávejte… a užijte si atmosféru jednoho z nejstarších tržišť ve městě.

PheZulu Safari Park – Poznejte kulturu lidu Zulu při tradičním představení v nádherné krajině Údolí 1000 kopců.

uShaka Marine World – Zúčastněte se delfíní show nebo si rovnou zaplavte se žraloky.

Drakensberg Mountains – Vyjeďte s města, prohlédněte si jedinečné skalní malby a dejte si do těla při pěší túře nebo vyjížďce na kole.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Durbanu

Jihoafrická republika z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika
Nalodění: Durban, Jihoafrická republika
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 3 noci

Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Itálie z Durbanu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika, Reunion, Mauricius, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Itálie
Nalodění: Durban, Jihoafrická republika
Vylodění: Neapol, Itálie
Trvání: 22 nocí

Plavby do Durbanu

Jihoafrická republika z Kapského Města na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Durban, Jihoafrická republika
Trvání: 3 noci

Jihoafrická republika, Madagaskar, Reunion, Mauricius z Kapského Města na lodi Norwegian Sky

Loď: Norwegian Sky
Trasa: Jihoafrická republika, Madagaskar, Reunion, Mauricius
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Port Louis, Mauricius
Trvání: 13 nocí