X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Port Elizabeth
Port Elizabeth

Plavby v okolí

Port Elizabeth / Jihoafrická republika

Na jižním pobřeží Jihoafrické republiky se v provincii Eastern Cape nachází jedno z největších měst a nejdůležitějších přístavů země, Port Elizabeth. Město, často přezdívané „Přátelské“ nebo „Větrné“, se rozkládá podél Algojského zálivu a je nejjižnějším velkým městem Afriky.

Oblast Algojského zálivu byla osídlena už před 10 tisíci lety, jako první Evropané tady stanuli na konci 15. století Portugalci. Město bylo založeno v roce 1820 britskými osadníky, kteří jeho prostřednictvím plánovali posílit hraniční region mezi Kapskou kolonií a lidem Xhosa. Dnes je Port Elizabeth součástí metropolitní oblasti Nelson Mandela Bay, která je domovem více než 1,3 milionu obyvatel.

Město leží na konci scénické, takzvané „Zahradní cesty“ (Garden Route), která vede kolem Kapského pobřeží, a pochlubit se může mnoha nádhernými plážemi. Těmi nejpopulárnějšími – a vhodnými ke koupání – jsou pláže King´s a Hobie.

V roce 1799 byla Brity vystavěna kamenná pevnost Frederick, pojmenovaná po vévodovi z Yorku. Soužit měla k odrazení případných francouzských pokusů o přistání, dnes je památníkem. Městem vede Donkin Heritage Trail, procházka po historických zajímavostech, mezi které patří například zvonice Campanile z roku 1923. Postavena byla na památku příjezdu britských osadníků a jsou z ní hezké výhledy na celé město.

Pěší trek s názvem „Route 67“ provede zájemce kolem 67 veřejných uměleckých děl. Ta symbolizují počet let, které Nelson Mandela zasvětil boji za svobodu Jihoafrické republiky, a oslavují jihoafrickou kulturu a historii. Zájemce o umění pak určitě potěší i Metropolitní umělecké muzeum Nelsona Mandely.

Odpočinek od ruchu velkoměsta nabízí hezké zahrady parku Svatého Jiří. Přímo na pobřeží se nachází kasino a zábavný komplex Boardwalk, kde si to své najde celá rodina.

Asi 70 kilometrů na sever od Port Elizabeth leží nedaleko horského hřebene Zuurberg Národní park Addo, založený na ochranu slonů, a milovníci přírody si pak přijdou na své i při pozorování velryb: keporkaci se v místních vodách vyskytují od června do srpna a znovu potom od listopadu do ledna, velryby jižní je možné spatřit od července do listopadu.

Co se týče gastronomie, Port Elizabeth je zajímavou směsicí řady kuchyní, mezi kterými nechybí britská, holandská, řecká nebo německá. Kdo chce ochutnat něco typicky afrického, měl by vyzkoušet jídla, jako jsou například „umngqusho“, tradiční pokrm kultury Nguni, složený z jehněčích kotlet podávaných s kukuřičnou kaší a fazolemi.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Port Elizabeth

Jihoafrická republika z Kapského Města na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Durban, Jihoafrická republika
Trvání: 4 noci

Jihoafrická republika, Namibie z Kapského Města na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Jihoafrická republika, Namibie
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Durban, Jihoafrická republika
Trvání: 11 nocí